Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Ulice

Tunel POW wciąż bez zgody strażaków. "Wykryto drobne uchybienia" 

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Przejazd tunelem POW
Przejazd tunelem POWMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plPrzejazd tunelem POW

Najwcześniej w poniedziałek, 25 października zapadnie decyzja w sprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy - informuje straż pożarna. Jak ustaliliśmy, system przeciwpożarowy działa, ale i tym razem wykryto drobne uchybienia.

- Z decyzją musimy wstrzymać się do poniedziałku. Obecnie trwa analiza dokumentacji. Sprawdzamy, czy jest kompletna, czy są wszystkie wymagane certyfikaty, a także - czy jest zgodna ze wszystkimi przepisami przeciwpożarowymi – przekazał tvnwarszawa.pl Karol Kierzkowski, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straż Pożarnej w Warszawie.

Jak ustaliliśmy, system przeciwpożarowy w tunelu działa, ale wykryto drobne uchybienia. – Są dwie możliwości: albo wydamy pozytywną opinię z uwagami, albo będzie negatywna. Wówczas procedura zostanie wznowiona – dodał Kierzkowski.

Strażacy prowadzili kontrolę w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy od poniedziałku. Testy dotyczyły między innymi systemów wentylacji i wykrywania pożaru.

Jest zgoda sanepidu

Wcześniej rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska przekazała, że pozytywną opinię dotyczącą tunelu wydał już sanepid. - Kontrolujący nie wnieśli uwag do dokumentacji ani do zrealizowanych robót - oświadczyła Tarnowska. - W toku jest kontrola straży pożarnej. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o przeprowadzenie kontroli przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie - dodała.

Jak wcześniej informowała Tarnowska, ostatnim etapem procesu odbiorowego jest kontrola wojewody mazowieckiego. - Po sprawdzeniu dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa oraz otrzymaniu opinii urzędnika bezpieczeństwa wyda zgodę na otwarcie tunelu. Ta decyzja da nam zielone światło na dopuszczenie do ruchu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem - podała rzeczniczka, dodając, że według założeń stanie się to jesienią tego roku.

Opóźniony tunel

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, otwarcie tunelu pod Ursynowem w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy było wielokrotnie przesuwane. Pod koniec września pisaliśmy o wadliwej nawierzchni. Chodziło o "brak wymaganej mrozoodporności" na około 400-metrowym odcinku, poza tunelem. Wykonawca musiał wykonać prace naprawcze na swój koszt.

Początkowo cała, składająca się z trzech etapów inwestycja, miała być oddana w sierpniu 2020 roku. Jednak dopiero w grudniu, tuż przed świętami, udało się otworzyć dwa odcinki: od węzła Lubelska do Przyczółkowej. W przypadku tunelu pod Ursynowem, zgodnie z aneksem do umowy, wydłużono czas na ukończenie robót do końca marca 2021 roku. Powodem była między innymi długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Potem inwestor deklarował, że kierowcy pojadą tunelem w drugim kwartale 2021 roku, czego też nie udało się dotrzymać. Obecnie termin otwarcia tunelu jest bliżej nieokreślony.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości