Obowiązków im nie brakuje, znaleźli sobie nowy: internetowy plebiscyt

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Parkowanie na przejściu dla pieszychTVN 24

- Liczymy na to, że akcja podziała na kierowców w sposób wychowawczy, dydaktyczny, może nieco zawstydzający i dający do myślenia - mówią o internetowym plebiscycie strażnicy miejscy. Postanowili w ten sposób walczyć z nielegalnym parkowaniem. Czy to najlepsze narzędzie, jakim dysponują?

Około 90 procent ze wszystkich zgłoszeń wpływających do Straży Miejskiej dotyczy nieprawidłowego parkowania. Dziennie jest ich blisko tysiąc. Strażnicy nie radzą sobie z ogromem pracy, niektóre zgłoszenia czekają na reakcję wiele godzin. Kiedy funkcjonariusze docierają na miejsce, auta już dawno nie ma.

Od niedawna strażnicy karzą kierowców nie tylko mandatami czy zakładaniem blokad. Postanowili publikować zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanych samochodów w swoich mediach społecznościowych. Najbardziej bezmyślni kierowcy będą poddawani ocenie… innych użytkowników miejskiej przestrzeni. 

Zawstydzić "mistrzów parkowania". Nietypowy plebiscyt straży miejskiej.

"Plebiscyt nie oznacza więcej pracy dla strażników"

Narzuca się pytanie, czy Straż Miejska, która od dłuższego czasu boryka się z problemami kadrowymi, nie powinna skupić się przede wszystkim na mandatach i egzekwowaniu zasad? W referacie prasowym stołecznej Straży Miejskiej zapytaliśmy, czy do akcji zostali oddelegowani strażnicy, którzy wcześniej po prostu patrolowali ulice.

- Zdjęcia robią strażnicy w trakcie interwencji, a zespół ludzi z biura prasowego straży miejskiej zajmuje się prowadzeniem profilu na Twitterze - odpowiada Jerzy Jabraszko z referatu prasowego Straży Miejskiej w Warszawie.

A co z natłokiem zajęć? Przecież strażnicy sami skarżą się na liczbę zgłoszeń, na które muszą reagować. Strażnicy podkreślają, że w tym przypadku chodzi przede wszystkim o edukację oraz odbudowę zaufania mieszkańców stolicy. 

- To nie powoduje zwiększenia ilości pracy strażników. Liczymy na to, że akcja podziała na kierowców w sposób wychowawczy, dydaktyczny, może nieco zawstydzający i dający do myślenia. A przy okazji pokaże, jak ta potoczna opinia o strażnikach miejskich, że nic nie robimy, to nie nieprawda - tłumaczy Jabraszko. - Tak naprawdę to cały łańcuszek ludzi, którzy zgłaszają źle zaparkowane auto, a my jesteśmy tylko strażnikami, którzy robią robotę na końcu. Cieszymy się, że warszawiacy coraz bardziej nam ufają, ale to nasze działanie to reakcja na ich sygnały o łamaniu prawa i niebezpieczeństwa - dodaje

Dopytujemy, na jaki zasięgi liczą strażnicy? - Nie mamy celów zasięgowych. Naszym priorytetem jest po prostu pokazanie, z jakimi problemami spotykają się na co dzień strażnicy, pracujący w terenie. Źle się mówi o tych strażnikach z blokadami. Bo strażnikom, nawet tym, którzy pracują już przez długi czas, czasem ręce opadają, jak widzą źle zaparkowane samochody - przyznaje strażnik miejski.  

Nie każde zdjęcie oznacza odholowanie

Chcieliśmy też ustalić, czy wszystkie samochody utrwalone na zdjęciach zostały odholowane.

- Jeśli źle zaparkowany pojazd blokuje ruch i stwarza bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, wtedy reakcja musi być natychmiastowa - strażnicy mają 20 minut, żeby dotrzeć na miejsce i wtedy wzywa się miejski hol. Druga wersja natychmiastowego dotarcia to wtedy, kiedy ktoś blokuje niebieską kopertę, choć nie ma uprawnień - odpowiada Jerzy Jabraszko.

Strażnik zaznacza, że nie każde zgłoszenie wymaga blokady czy odholowania. - Czasem wystarczy zrobić zdjęcia. Jeśli pojazd stoi tak, że nie jest ani niebezpiecznie, ani nie blokuje ruchu, wtedy jest robiona dokumentacja fotograficzna i kiedy strażnicy ustalą tożsamość kierowcy, wysyłają wezwanie do kierowcy na stawienie się w naszym oddziale - mówi.

Jak podkreśla, trzeba to rozpatrywać indywidualnie. Na przykład zatrzymanie przy przejściu dla pieszych stwarza poważne niebezpieczeństwo na drodze. - Nie zawsze założenie blokady to dobry pomysł, bo spowoduje ona, że samochód będzie dłużej stał w danym miejscu i powodował zagrożenie. Nie każda blokada kończy się mandatem. Czasem wystarczy pouczenie, jeśli kierowca wyjaśni swoje zachowanie - podsumowuje Jabraszko.

Więcej o akcji strażników miejskich w materiale magazynu Polska i Świat:

Plebiscyt straży miejskiej
Plebiscyt straży miejskiej Plebiscyt straży miejskiej TVN24

Autorka/Autor:dg, mp /b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl