Kontrolowali odległość pomiędzy autami. "Niektórzy o takim przepisie nawet nie słyszeli"

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Policyjna kontrola na S2
Policyjna kontrola na S2
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl Policyjna kontrola na S2

W piątkowe popołudnie policjanci prowadzili kontrole na trasie ekspresowej S2, na wysokości węzła Opacz. - Była to o tyle nietypowa kontrola, że tym razem nie sprawdzali prędkości, ale to, czy kierowcy zachowują bezpieczną odległość, jadąc trasą ekspresową - relacjonował Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl, który przyglądał się działaniom policji.

Dwóch funkcjonariuszy z miernikami nasz reporter zauważył na wiadukcie ulicy Wczasowej, nad Południową Obwodnicą Warszawy. - Mierzyli odległości pomiędzy poruszającymi się S2 samochodami i dalej informacje przekazywali policjantom w radiowozach ustawionych kilkaset metrów dalej, w kierunku węzła Konotopa - wskazał nasz reporter.

Jak zauważył, było to zrobione ze względów bezpieczeństwa. - Gdyż w miejscu, w którym policjanci zatrzymywali pojazdy, trasa ma cztery pasy, z czego dwa to są rozbiegowe i na końcu jednego z nich były prowadzone kontrole. Wydaje się to najbezpieczniejsze miejsce do przeprowadzania tego typu kontroli na trasie ekspresowej - opisywał.

Kierowcy zaskoczeni

Kierowcom trudno było ukryć zaskoczenie. To bowiem nietypowa kontrola. - Od samych policjantów wiem, że największe zaskoczenie wśród kierowców wzbudza kontrola przy użyciu drona, kiedy policjanta nie widać na skrzyżowaniu. W tym przypadku kierowcy często nie rozumieją powodu zatrzymania. Niektórzy wprost przyznają, że nie słyszeli o takim przepisie jak utrzymywanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu - opowiadał Węgrzynowicz.

Jak ważne jest utrzymywanie odległości między pojazdami, reporterzy tvnwarszawa.pl, którzy codziennie przemierzają warszawskie ulice, wiedzą najlepiej . - Nawet niewielka kolizja na Południowej Obwodnicy Warszawy przy tak dużym natężeniu ruchu powoduje, że czas przejazdu czasami z kilku minut wydłuża się do kilkudziesięciu. Korek potrafi sięgać kilku kilometrów nawet, jeśli jest to niegroźna kolizja - podsumował Artur Węgrzynowicz.

Co mówią przepisy?

Przypomnijmy: nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą Sejm uchwalił w styczniu 2021 roku i która weszła w życie pół roku później, przewiduje zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej "jazdą na zderzaku". Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem jest manewr wyprzedzania.

Za "jazdę na zderzaku" kierowca może zapłacić mandat nawet do 500 złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Duże zmiany dla kierowców. "Cztery zasadnicze zagadnienia"

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości