W nocy z piątku na sobotę rozpoczną się prace na Krakowskim Przedmieściu. Drogowcy ułożą od nowa kostkę, z której zbudowana jest nawierzchnia tej części Traktu Królewskiego. Zamknięty zostanie odcinek od Senatorskiej do Królewskiej.
To ostatni etap naprawy nawierzchni Traktu Królewskiego. Jako pierwsza, w 2017 i 2018 roku, remontowana była ulica Miodowa. Wtedy udało się opracować technologię, która - w ocenie drogowców - wytrzymuje intensywny ruch autobusów. W 2019 roku Zarząd Dróg Miejskich powrócił na Krakowskie Przedmieście i kawałek Nowego Światu, gdzie ta sama technologia użyta została podczas remontu nawierzchni jezdni na odcinku od ulicy Świętokrzyskiej do Królewskiej.
Wakacje - najlepszy czas na remont
Teraz - jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich - naprawiony zostanie ostatni fragment Traktu między Królewską a Miodową. Poprzedni remont tego odcinka odbył się w 2008 roku, czyli 16 lat temu. Po zakończeniu prac nawierzchnia Traktu Królewskiego ma być równa i zabezpieczona przed uszkodzeniami.
Rok szkolny oficjalnie kończy się 21 czerwca. Dla wielu osób rozpoczyna się okres wyjazdów i odpoczynku. Kończą się już także zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, co dla drogowców oznacza idealny czas na prace remontowe. Ruch uliczny jest mniejszy, więc ewentualnie zamknięcia czy objazdy nie wywołają dużych utrudnień. Dlatego też termin rozpoczęcia remontu na Krakowskim Przedmieściu nie jest przypadkowy. Najbardziej skomplikowane roboty zostaną przeprowadzone właśnie w wakacje.
Zakazy wjazdu i objazdy kilku linii
Pierwsze zmiany na Krakowskim Przedmieściu wprowadzone zostaną w piątek, 21 czerwca od godziny 23.50. Drogowcy ustawią zakazy wjazdu za skrzyżowaniami z ulicą Senatorską i z ulicą Królewską.
Ulice: Kozia, Trębacka, Ossolińskich, Karowa i Bednarska nie będą miały połączenia z remontowanym odcinkiem Krakowskiego Przedmieścia. Na Koziej i Bednarskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy oraz zakaz parkowania. Dojazd do Koziej będzie od strony ulicy Trębackiej, a do Hotelu Bristol - ulicą Karową.
Prace budowlane będą oznaczały zmiany także dla pieszych i pasażerów. Ci pierwsi nie odczują dużych utrudnień. "Co prawda w weekendy jezdnia nie będzie zamieniała się w deptak, ale cały czas otwarte pozostaną chodniki po obu stronach ulicy. Piesi przejdą także na drugą stronę jezdni po istniejących zebrach" - podkreśla ZDM.
Z kolei pasażerowie jeżdżący Krakowskim Przedmieściem powinni liczyć się z tym, że autobusy linii: 116, 128, 175, 178, 180, 503, E-2 i nocnej N44 zmienią trasy. Ten etap prac potrwa do końca wakacji.
Prace na wspomnianym przez drogowców odcinku zapowiadano jeszcze w lutym. Wówczas ogłoszono także przetarg na remont. Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski stwierdził, że prace zaplanowane są na osiem miesięcy, ale te najbardziej uciążliwe, związane z koniecznością zamknięcia ulicy dla ruchu, potrwają około trzech miesięcy. - Przeprowadzimy je w okresie wakacyjnym, kiedy Krakowskie Przedmieście funkcjonuje przede wszystkim w ruchu pieszym. Ewentualnie wchodzi w grę jeszcze wrzesień - precyzował Puchalski.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa