Zmiany na placu w centrum. Ruszyły prace, zamknięto ulice. "Kierowcy muszą się przyzwyczaić"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu Rogów
Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu RogówArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu RogówArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozpoczęli zapowiadaną od lat przebudowę placu Pięciu Rogów w Śródmieściu. Od poniedziałku zamknięto przejazd między innymi ulicą Szpitalną. W poniedziałek miejscy urzędnicy poinformowali również o planach przebudowy ulicy Chmielnej.

- Zamknięta została ulica Szpitalna oraz zachodnia część Kruczej. Ruch Szpitalną odbywa się tylko jako dojazd do posesji. Natomiast w ciągu ulic Zgoda i Krucza mogą poruszać się tylko autobusy, mieszkańcy pobliskich posesji, rowery oraz dostawy w godzinach od 6.30 do 11. Przy czym ruch przez Kruczą w obu kierunkach odbywa się tylko jej wschodnią jezdnią – przekazał Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Zaznaczył, że kierowcy muszą przyzwyczaić się do tymczasowej organizacji ruchu, bo będzie ona podobna do tej docelowej, już po zakończeniu prac. - Z tą różnicą, że po przebudowie ruch autobusów będzie prowadzony ulicą Szpitalną – powiedział przedstawiciel ZDM.

Dybalski przyznał, że początkowo pierwszy etap przebudowy miał polegać na ograniczeniu ruchu tylko na Szpitalnej. - Wykonawca zdecydował się na równoległe prowadzenie prac przewidzianych w pierwszym i drugim etapie – powiedział. - Przebudowa placu Pięciu Rogów ma potrwać do końca wakacji – dodał.

Zmiana w organizacji ruchu na placu Pięciu RogówZDM

W poniedziałek rano plac obserwował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. - Niektórzy kierowcy są zaskoczeni zmianami i trochę się gubią. Mimo wszystko ruch odbywa się płynnie. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest nawet lepiej niż zazwyczaj o tej porze – stwierdził Węgrzynowicz.

Pojawiły się znaki zakazu, wygrodzenia oraz wyznaczono żółte linie informujące o zmianach w organizacji ruchu. - Na części ulicy Szpitalnej jest już ściągana zewnętrzna warstwa nawierzchni – dodał nasz reporter.

"Zrobimy wszystko, aby dotrzymać terminu"

W poniedziałek po południu przy placu Pięciu Rogów z dziennikarzami spotkali się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, główna architektka miasta Marlena Happach oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Ten ostatni potwierdził, że termin zakończenia prac jest planowany na przełom sierpnia i września. - Zakładamy, że na koniec wakacji będziemy finiszować prace. Ale nauczeni doświadczeniami chociażby z ulicy Miodowej, mamy świadomość, że dużo może się kryć pod ziemią. Jeśli żadne niespodzianki archeologiczne nie pokrzyżują nam planów, będziemy robili wszystko, aby tego terminu dotrzymać – zastrzegł Puchalski.

Z kolei Rafał Trzaskowski stwierdził, że prace na placu Pięciu Rogów to "nowy rozdział rozwoju Warszawy". Odniósł się w ten sposób do planu stworzenia Nowego Centrum Warszawy, a więc zmian na placu Defilad, budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, planowanych zmian na Marszałkowskiej – budowy drogi rowerowej i nasadzeń drzew, a także przebudowy ronda Czterdziestolatka i alei Jana Pawła II. Zaznaczył, że to nie koniec zmian, bo miasto miasto rozpisało konkursy na przebudowę okolicznych ulic. - Konkursy będą szybko rozstrzygnięte. Ponadto zmiany przy Pałacu Kultury i Nauki czy na Marszałkowskiej sprawią, że Warszawa będzie nie tylko idealnym miejscem do podjęcia pracy, ale i życia – powiedział prezydent Warszawy. 

Przebudowa Chmielnej

Wśród planowanych zmian na ulicach przy placu Pięciu Rogów na pierwszy ogień ma pójść Chmielna. - Zaczynamy od konkursu, który ma objąć ulicę Chmielną od Domów Centrum aż po Nowy Świat. To jest pierwszy konkurs architektoniczny, który organizujemy w pełni w formie elektronicznej – powiedziała Marlena Happach.

Obecnie trwa etap zbierania wniosków do udziału w konkursie. Zgłoszenia będą przyjmowane 16 marca. Potem ogłoszona zostanie lista uczestników - Będzie co najmniej sześć tygodniu na przygotowanie projektu konkursowego – zaznaczyła Happach.

Poinformowała również, jakie będą główne kryteria przy ocenie zgłoszonych projektów. - Będziemy oceniali nie tylko jakość rozwiązań architektonicznych, ale też to, co uda się wypracować pod kątem dbałości o klimat w mieście, ale też przedsiębiorczość, o którą w pandemicznej epoce jest całkiem trudno. Dlatego chcemy działać nie tylko przez estetyzację przestrzeni, ale też działania powiązane z najemcami – podkreśliła Happach.

"Punkt spotkań i spędzania wolnego czasu"

Na początku września ubiegłego roku drogowcy otworzyli koperty w przetargu na przebudowę placu Pięciu Rogów. Zgłosiło się sześć firm, wszystkie z ofertami poniżej kosztorysu przewidzianego przez miasto na 21,8 miliona złotych. Najmniej, bo niecałe 13 milionów, zaoferowała spółka Wod-Kan-Bruk z Łomnicy pod Żelechowem. Urzędnikom kwota wydała się zbyt niska, a firma nie przedstawiła właściwych referencji. Dlatego przebudowę placu powierzono firmie Strabag za 14,75 miliona złotych.

Projekt nowego placu przygotowała pracownia WXCA i architekt Michał Kempiński. Ma on się stać "punktem spotkań i spędzania wolnego czasu". "Plac będzie jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy" – zapowiadali drogowcy we wcześniejszych komunikatach.

Co jeszcze się zmieni? Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Przybędzie też drzew liściastych, pojawią się fontanny i woda. "Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminację placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne pastorały" – podawał ZDM.

Zamiast parkingu, drzewa i ławki

Oprócz przebudowy placu, metamorfozę przejdą też ulica Szpitalna (do Górskiego) i Krucza (do Alej Jerozolimskich). Mają one zyskać nową nawierzchnię jezdni i chodnika, który zostanie poszerzony, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Widok. Jak informował ZDM, zamiast "chaotycznego" parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

Projekt będzie się wiązał ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Ruch autobusów zostanie skierowany na Szpitalną, zaś ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako "strefa zamieszkania", co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekrojowi jezdni.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochód ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Trwa akcja gaśnicza i ratunkowa. Jedna osoba nie żyje. Są utrudnienia.

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Dwóch z nich wpadło w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP