Przeniosą tory na środek ulicy. Planowali ścieżkę i zieleń, burmistrz chce parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W tym miejscu miałby powstać parking na 170 samochodów
W tym miejscu miałby powstać parking na 170 samochodów
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
W tym miejscu miałby powstać parking na 170 samochodów Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

W ramach rozbudowy linii tramwajowej na Woli w ciągu ulicy Kasprzaka modernizacji ulegnie fragment torowiska na Wolskiej. Tramwaje pojadą środkiem ulicy. W miejscu starych torów miasto zaplanowało szeroki chodnik, ścieżkę rowerową i zieleń. Jednak burmistrz dzielnicy widzi tam parking na 170 aut.

Warta 116 milinów złotych budowa linii na Kasprzaka to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Tramwaje Warszawskie.

- Długość nowej trasy na Kasprzaka wyniesie około trzy i pół kilometra. Zbudujemy tory na odcinku ponad dwóch kilometrów, a istniejące tory o długości jednego kilometra i 200 metrów na Wolskiej i na Kasprzaka zostaną zmodernizowane - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. - Pasażerowie będę mogli korzystać z sześciu nowych przystanków przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy Ordona. Trasa tramwajowa będzie biegła wzdłuż szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach. Tramwaj zapewni kilku tysiącom nowych mieszkańców szybki i wygodny dojazd do stacji metra przy rondzie Daszyńskiego, a także do centrum Warszawy. Tory na Kasprzaka będą obsadzone zielenią.

Torowisko w ciągu Wolskiej zostanie nie tylko zmodernizowane, ale również przełożone na środek jezdni. Tak będzie pomiędzy skrzyżowaniami Wolskiej z Redutową oraz Elekcyjną. W śladzie obecnego torowiska inwestor zaplanował zieleń, szeroki chodnik oraz ścieżkę rowerową.

Przebieg trasy na KasprzakaTramwaje Warszawskie

Burmistrz chce parkingów

Według burmistrza Woli Krzysztofa Strzałkowskiego przestrzeń w obrębie obu skrzyżowań można zagospodarować na duży parking, czego - jego zdaniem - domagają się proboszczowie parafii: kościoła pw. św. Wawrzyńca oraz cerkwi św. Jana Klimaka.

- W parafiach odbywają się nabożeństwa zarówno w tygodniu, jak i w święta. W kościołach udzielane są chrzty, śluby, a także odbywają się pogrzeby. Wiele osób stale odwiedza cmentarz, a w okresach świąt zapotrzebowanie na miejsca parkingowe jest bardzo duże. Na ten moment Tramwaje Warszawskie zaplanowały w tym miejscu tylko kilkanaście miejsc parkingowych - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Burmistrz proponuje, aby w tym miejscu powstało aż 170 miejsc postojowych. - Takie rozwiązanie nieznacznie ingeruje w pierwotny projekt przebudowy ulicy Wolskiej, a znakomicie poprawia sytuację parkingową w rejonie nekropolii - tłumaczy.

"To działanie dyskryminujące"

Przedstawiciele parafii Cerkwi św. Jana Klimaka twierdzą, że znajdujący się w pobliżu cmentarz jest jedynym w Warszawie, który nie ma zapewnionego zaplecza parkingowego. "Fakt ten jest odczytywany przez społeczność skupioną wokół tego miejsca jako działanie dyskryminujące" - czytamy w zakładce na stronie internetowej parafii.

Nekropolia przy Reducie Wolskiej jest cmentarzem wielowyznaniowym i zajmuje powierzchnię około 15 hektarów. Problemy z parkowaniem w tym miejscu występują nie tylko podczas nabożeństw, ale przede wszystkim podczas pogrzebów. Zdaniem przedstawicieli cerkwi, brak parkingów powoduje często poważne opóźnienia podczas pochówków.

"Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. jako spółka miejska przy realizacji swych zadań, powinna uwzględniać potrzeby społeczności lokalnej" - piszą przedstawiciele parafii.

Ks. Adam Misijuk, proboszcz parafii podkreśla, że z parkingu będą mogli korzystać nie tylko parafianie. - Nasze prośby dotyczą jedynie odcinka Wolskiej pomiędzy ul. Elekcyjną a ul. Redutową. Z parkingu korzystać będą mogli również i mieszkańcy odległych miejscowości którzy przyjeżdżają na różne imprezy masowe organizowane w sąsiednim parku i w amfiteatrze - uważa.

Ze znajdującą się obok parafią rzymskokatolicką pod wezwaniem św. Wawrzyńca nie udało się nam skontaktować.

Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich: - Obecnie w okolicy skrzyżowania Wolskiej i Kasprzaka jest tylko kilkanaście legalnych miejsc parkingowych. Znając postulaty dzielnicy Wola, a przede wszystkim uwzględniając przepisy dotyczące projektowania dróg i dokumenty miejskie dotyczące np. dróg dla rowerów, wygospodarowaliśmy aż 44 miejsca parkingowe. Nowe miejsca parkingowe są już w dokumentacji zatwierdzonej przez drogowców. Nasi projektanci uwzględnili też inne postulaty, które sprawią, że dojazd do wolskiej cerkwi i kościoła będzie wygodniejszy. Zaplanowaliśmy także budowę dwóch nowych przystanków autobusowych, dróg dla rowerów, a także możliwość zawracania przy na Wolskiej przy Elekcyjnej dla kierowców jadący w kierunku centrum - mówi.

Radna broni chodnika i zieleni

Pomysł zmiany planu zagospodarowania nie spodobał się części mieszkańców Woli. "W tym miejscu ulica Wolska ma po trzy pasy ruchu w każdą stronę i skrajny pas północnej jezdni obecnie jest wykorzystywany jako parking i nie powoduje to żadnych utrudnień w ruchu. Tak powinno zostać" - piszą na Facebooku aktywiści z ruchu miejskiego Wola Mieszkańców.

"Mieszkańcy oczekują zielonej przestrzeni przyjaznej pieszym i rowerzystom" - dodają.

Na apel aktywistów zwróciła uwagę miejska radna Agata Diduszko-Zyglewska (Koalicja Obywatelska). Wystosowała w tej sprawie interpelację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

"Dołączam się do apelu, ponieważ nie mam wątpliwości, że władze miasta powinny działać na rzecz mieszkańców a nie instytucji, których interesy mogą być zwyczajnie sprzeczne - jak najwyraźniej ma to miejsce w tym przypadku - z interesami lokalnej społeczności" - napisała.

- Mieszkańcy długo czekali na rewitalizację tej części Woli i nagle zaplanowane, pozytywne zmiany, czyli szeroki chodnik, ścieżka rowerowa oraz nowa zieleń są podważane. Jako radna mam obowiązek reprezentować interes mieszkańców, a nie instytucji. Nieważne, czy jest to kościół, bank czy ktokolwiek inny. Mieszkańcy chcą przemieszczać się bezpiecznie, to oni na co dzień korzystają z tego chodnika. Ich apel uważam za słuszny - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agata Diduszko-Zyglewska.

Interpelację złożyła 22 listopada. Odpowiedź z biura prezydenta Warszawy jeszcze nie nadeszła.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o przebiegu nowej trasy tramwajowej na Kasprzaka:

Trasa tramwajowa na Kasprzaka
Trasa tramwajowa na Kasprzaka Tramwaje Warszawskie

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl / Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl