Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zmiany w komunikacji i parkowaniu

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp, dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVNObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2019 roku

W weekend w rejonie placu Piłsudskiego kierowców czekają zmiany w ruchu i parkowaniu. Z objazdami muszą liczyć się również pasażerowie miejskich autobusów. Wszystko przez obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz przysięgę wojskową żołnierzy służby przygotowawczej.

O utrudnieniach poinformował Zarząd Transport Miejskiego. W piątek i sobotę między godziną 6 a 18 oraz w niedzielę w godzinach od 6 do 16 wyłączone z parkowania będą ulice: Królewska (odcinek plac Piłsudskiego – Marszałkowska), plac Teatralny, Ossolińskich, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera, Canaletta, Fredry.

ZTM zaznaczył też, że w piątek i sobotę w godzinach od 6 do 18 jezdnia ulicy Królewskiej między Marszałkowską a Krakowskim Przedmieściem będzie zwężona o skrajne lewe pasy ruchu, zaś całkowicie wyłączone z ruchu będą ulice Krakowskie Przedmieście na odcinku od Królewskiej do Trębackiej i Wierzbowa (zakaz ruchu nie będzie dotyczył miejskich autobusów).

Z kolei w niedzielę, między 6 a 16 wyłączone z ruchu będą: plac Piłsudskiego, ulice Królewska na odcinku od Piłsudskiego do Marszałkowskiej, Krakowskie Przedmieście na odcinku od Królewskiej do Trębackiej, Wierzbowa, Mazowiecka na odcinku od Traugutta do Królewskiej, Focha i Moliera. 

Komunikacja na objazdach

W związku z utrudnieniami autobusy linii 102 i 105 w kierunkach PKP Olszynka Grochowska i Browarna pojadą aleją Jana Pawła II i ulicą Świętokrzyską, natomiast w kierunkach przeciwnych będą kursowały ulicami: Świętokrzyską i Marszałkowską.

Tymi ulicami pojadą także autobusy linii 107 w kierunku przystanku Esperanto. Jadąc w stronę Kierbedzia będą zaś kursowały ulicami: Senatorska - Miodowa - Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - Świętokrzyska.

Autobusy linii 111 zostaną skierowane na objazd ulicami Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska.

Linie 128 i 175, od skrzyżowania Świętokrzyskiej z Nowym Światem, pojadą: Świętokrzyską, Emilii Plater i Twardą na plac Grzybowski, gdzie będą kończyły. Z placu Grzybowskiego w kierunku Szczęśliwic i Lotniska Chopina pojadą ulicami: Królewską, Marszałkowską i Senatorską.  

Po zakończeniu uroczystości na placu Piłsudskiego, około godzin 15.30-16.00, planowany jest przemarsz na trasie ulicami: Tokarzewskiego-Karaszewicza - Krakowskie Przedmieście - plac Zamkowy - Świętojańska. W tym czasie trasy zmienią autobusy linii: 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518.

Niedzielne przemarsze

ZTM poinformował także o zgromadzeniach publicznych zaplanowanych na niedzielę:

- w godzinach 12-15 przy ulicy 11 Listopada 68, a następnie przemarsz na trasie: Szwedzka, Strzelecka, 11 Listopada, Ratuszowa, Namysłowska, Ratuszowa, Jagiellońska, św. Cyryla i Metodego, Jagiellońska, Kłopotowskiego, Sierakowskiego do placu Weteranów 1863 r. W tym czasie trasy zmienią autobusy linii: 135, 162, 166, 169, 170, 212 i 509.

- w godz. 15-21 przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy Rakowieckiej, a następnie przemarsz ulicami: Rakowiecka, Puławska, aleja Szucha, Aleje Ujazdowskie na plac Trzech Krzyży. W tym czasie trasy zmienią autobusy linii: 108, 116, 118, 119, 127, 166, 167, 168, 171, 180, 195, 222, 503 i 518.

- w godz. 18-20 przed budynkiem szkoły przy ulicy Poezji 5, a następnie przemarsz ulicami: Przylaszczkowa, Poezji, Kosodrzewiny, Brzostkowska, Zapomniana, Włókiennicza, Śpiewna, Derkaczy, Młoda, Obszarowa, Włókiennicza, Bysławska, Patriotów.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego, uchwalone w 2011 roku. Data nie jest przypadkowa, bowiem 1 marca 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących jego ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami.

W Warszawie głównym organizatorem obchodów jest Instytut Pamięci Narodowej. Składa się na nie szereg wydarzeń: spotkań, wykładów, koncertów, mszy czy spacerów edukacyjnych organizowanych już od ubiegłego weekendu. Centralna część uroczystości zaplanowana jest na niedzielę 1 marca o godzinie 14 na placu Piłsudskiego. Będzie ona połączona z przysięgą wojskową, apelem pamięci oraz przemarszem do archikatedry Świętego Jana Chrzciciela przy Świętojańskiej na Starym Mieście.

Tak na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy obchody 11 Listopada:

Święto Niepodległości 2019

Jacek M. był jednym z liderów marszu narodowców we Wrocławiu (wideo archiwalne)TVN24 Wrocław
wideo 2/22

mp, dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl