Zbliża się Święto Niepodległości, zbliżają się wielkie utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor biura bezpieczeństwa o utrudnieniach
Dyrektor biura bezpieczeństwa o utrudnieniach
wideo 2/3
Wydarzenia 10 i 11 listopada

Imprezy, protesty i przemarsze zdominują poniedziałek 11 listopada. Ratusz ostrzega, że centrum miasta może być zakorkowane. Do tego wzdłuż trasy marszu mają być rozstawione betonowe zapory.

- 11 listopada będą duże utrudnienia w ruchu, nie tylko związane z tymi zgromadzeniami i przemarszem, ale na prośbę policji zostaną wystawione przegrody betonowe w trzynastu miejscach. Dokładnie jeszcze ich nie znam - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ratuszu.

Ma to być zabezpieczenie marszu narodowców. - Rozstawienie zacznie się o 6.30. Kiedy [blokady - red.] zostaną zdjęte - takiej informacji nie mam. Centrum miasta może być zakorkowane przez te przegrody - ostrzegła Gawor.

Marsz narodowców i inne wydarzenia 11 listopada

Marsz narodowców ma się rozpocząć o godzinie 14 i potrwać do 19. Ruszy tradycyjnie z ronda Dmowskiego. Dalej jego uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego i Wybrzeżem Szczecińskim na ulicę Siwca i dalej na błonia Stadionu Narodowego. "Pod hasłem 'Miej w opiece Naród cały!', pochodzącym z pieśni maryjnej, 11 listopada ulicami stolicy przejdzie X Marsz Niepodległości" - podali organizatorzy zgromadzenia.

W tym czasie te ulice będą zamknięte, a komunikacja miejska będzie jeździć objazdami. To jednak nie jedyne wydarzenie tego dnia.

W godzinach 9-20 odbędą się uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej.

Z kolei w godzinach 11-13 trzeba spodziewać się utrudnień w centrum. Uczestnicy Biegu Niepodległości najpierw pobiegną wschodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku ronda Radosława) ciągu ulic: aleja Jana Pawła II - Chałubińskiego - aleja Niepodległości. Zawrócą na skrzyżowaniu z Rakowiecką i pobiegną zachodnimi jezdniami (czyli prowadzącymi w kierunku Mokotowa) ciągu ulic: aleja Niepodległości - Chałubińskiego - aleja Jana Pawła II. Na skrzyżowaniu z Alejami Jerozolimskimi zawodnicy będą biegli wiaduktami. Utrudnienia rozpoczną się już od godziny 5.

Od godziny 5.00 objazdami będą jeździły autobusy linii: 157, 409 i 500. Ponadto od godz. 9.30 linii: 107, 111 i 180, a od godziny 10.00 dodatkowo linii: 102, 105, 109, 119, 128, 143, 151, 157, 159, 160, 167, 171, 174, 175, 178, 190, 200 i 520. Zmienią się trasy tramwajów, a kursowanie na niektórych odcinkach zostanie zawieszone. Utrudnienia będą od godziny 6.00 dla linii: 17, 33 i 35, a od godziny 10.30: 4, 10, 15, 18, 20, 23, 26. W poniedziałek, 11 listopada nie będą jeździły składy linii 13.

O godzinie 12 na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart. "W godz. 11.20-11.40 odbędzie się przemarsz poddziałów wojskowych na trasie: pl. Teatralny, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska, plac Piłsudskiego. Po uroczystościach, w godz. 13.00-14.00, żołnierze przemaszerują ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Jerozolimskie pod Muzeum Wojska Polskiego. Po zakończeniu przemarszu pododdziałów, w godz. 14.00-20.00, na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa" – wylicza ratusz.

W godzinach 14-20 zaplanowany jest również przejazd około 650 motocyklistów. Startują na Armii Krajowej w Wesołej, przejadą później między innymi mostem Łazienkowskim, Alejami Ujazdowskimi i Belwederską na Idzikowskiego.

Na 11 listopada miasto ma dotychczas zarejestrowanych 10 zgromadzeń. – Większość to małe stacjonarne, nie powodujące utrudnień w ruchu: przed Sejmem, przed pomnikiem Dmowskiego, na placu Defilad w miejscu spalenia Piotra Szczęsnego, na placu Zamkowym i przed biurem Komisji Europejskiej.

Jak dodała, w godzinach 14-17 Antifa organizuje zgromadzenie "Za wolność Waszą i Naszą" z deklarowanym udziałem około 5 tysięcy osób. Zaczną na placu Unii Lubelskiej, dalej przejdą Marszałkowską na plac Konstytucji, Piękną i Alejami Ujazdowskimi na plac Trzech Krzyży.

Z kolei w godzinach 13-15 Falenickie Towarzystwo Kulturalne organizuje Paradę Niepodległości w Wawrze przy Bystrzyckiej.

Wydarzenia 11 listopada 2019 rokuurząd miasta

Wydarzenia 10 listopada

W niedzielę 10 listopada zaplanowano między innymi piknik historyczny organizowany przez miasto w godzinach 12-17 na placu Zamkowym.

Z kolei na placu Piłsudskiego zaplanowano Capstrzyk Niepodległości w godzinach 17.30 – 19.

Na ten dzień zaplanowano również 14 zgromadzeń. Jak mówiła Gawor, większość to małe, stacjonarne, które nie będą powodowały utrudnień w ruchu. Odbędą się między innymi przed Sejmem, na placu Na Rozdrożu, w Ogrodzie Saskim czy na placu Zamkowym.

Do tego na placu Hallera w godzinach 10-16 odbędzie się protest "przeciwko zakłamywaniu historii". Uczestnicy przejdą Jagiellońską, aleją "Solidarności", Targową, 11 Listopada, Inżynierską i Dąbrowszczaków z powrotem na placu Hallera.

Od 16.45 swoje zgromadzenie zaplanowała Krucjata Różańcowa. Zbiorą się na ulicy Świętojańskiej i przejdą przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Świętokrzyską, Prostą i Kasprzaka na Brylowską 12.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:ran/pm

Pozostałe wiadomości

W Brwinowie pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem zderzyły się trzy samochody. Kierowca bmw wyprzedzał i zderzył się czołowo z tirem. W następstwie zdarzenia był zakleszczony w pojeździe. Są utrudnienia w ruchu, droga jest całkowicie zablokowana. Na miejscu pracują służby.

Groźne zderzenie trzech samochodów w Brwinowie. Jeden z kierowców był zakleszczony w aucie

Groźne zderzenie trzech samochodów w Brwinowie. Jeden z kierowców był zakleszczony w aucie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Trwa ewakuacja. Na miejscu działają strażacy.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl