Umowę podpisano na 121 milionów. Ale nowy warszawski most kosztował więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Warszawa. Most pieszo-rowerowy otwarty
Warszawa. Most pieszo-rowerowy otwarty
wideo 2/5
Warszawa. Most pieszo-rowerowy otwarty

Otwarta w czwartek kładka łącząca brzegi Wisły kosztowała sporo więcej, niż zakładano. - Łącznie koszt zamknął się w kwocie 154 milionów złotych - informuje rzecznik stołecznych drogowców. I wskazuje winną - to inflacja.

- To piękny obiekt i nowa wizytówka Warszawy - zachwalał nową inwestycję podczas czwartkowego otwarcia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zachwyceni byli też mieszkańcy i mieszkanki, którzy tłumnie przyszli zobaczyć nową przeprawę. Z kładki rozciąga się fantastyczny widok na wieżowce centrum i bliskiej Woli. Pojawiła się też ciekawa perspektywa na ulicę Okrzei, która z mostu wygląda wręcz wielkomiejsko.

Most pieszo-rowerowy otwartyEwelin Lach / UM

Piesi i rowerzyści razem

Zastrzeżenia może budzić otoczenie - najbardziej intuicyjne przejście u wylotu Karowej zostanie dopiero wytyczone. Jak zapewnia ratusz, "zebra" na przedłużeniu mostu powinna być gotowa do końca wakacji. Po drugiej stronie ruch pieszo-rowerowy ma płynąć zmodernizowaną ulicą Okrzei, w wizji urzędników "praską wersją Traktu Królewskiego". Ale to pieśń przyszłości. Jak pisaliśmy w lutym na tvnwarszawa.pl, projektowanie zostało podzielone na dwa etapy. Przetarg na pierwszy - od Panieńskiej do Jagiellońskiej - zaplanowano na drugą połowę tego roku. Dla fragmentu od Jagiellońskiej do Targowej ma być przeprowadzony konkurs architektoniczny, ale jego terminu nie podano.

Dyskusyjne jest też połączenie ruchu pieszego i rowerowego. Jak wyjaśnił cytowany przez PAP Rafał Trzaskowski, była to przemyślana decyzja spowodowana troską o bezpieczeństwo pieszych. - Gdybyśmy wyznaczyli tutaj pas rowerowy, mogliby się niektórzy naprawdę porządnie rozpędzić - stwierdził. - Uznaliśmy, że tak będzie bezpieczniej (...) To działa tak, jak ciąg pieszy: to rowerzyści muszą uważać na pieszych, piesi mają absolutne pierwszeństwo - podkreślił.

Droższy o 23 miliony złotych

Most okazał się też droższy, niż pierwotnie planowano. - Most zamknął się kwotą 154 milionów złotych. Powód jest prosty: głównie inflacja - mówi tvnwarszawa.pl Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

- Trzy lata temu podpisaliśmy umowę z kwotą 121 milionów złotych. Przez trzy lata, mówiąc w dużym uproszczeniu, mosty - jak wszystko - zdrożały. Każda umowa związana z tego rodzaju inwestycją, rozpisaną na dłuższy czas, ma mechanizmy określające sposób waloryzacji kwoty kontraktu, zwykle w okresach kilkumiesięcznych lub rocznych, zależny od rosnących cen. Niewielką, w skali całego kontraktu, część tej różnicy stanowią prace dodatkowe, to kwestia kilku milionów złotych - tłumaczy Dybalski.

Rzecznik zapewnia, że ZDM nie był zaskoczony sytuacją, bo kosztorys inwestycji, sporządzony w 2021 roku, opiewał na blisko 180 milionów złotych. - Oferta Budimeksu była więc bardzo dobra i nawet po trzech - mocno inflacyjnych - latach zbudowaliśmy most za bardzo dobrą cenę - zapewnia. I dodaje, że Budimex dostał ostatecznie 144 miliony złotych. Pozostałe 10 milionów wydano na projekt i nadzór nad pracami.

Kładka pieszo-rowerowa otwartaCezary Warś / UM

Zaczęło się od pracy magisterskiej

Niemal półkilometrowy most wspiera się na siedmiu podporach z żelbetu. Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, poszerza się na dwie rampy. Przeprawa została wykonana ze stali pokrytej farbą, która imituje kolor kortenu. Projektanci uznali, że taki materiał i powłoka będą bardziej odpowiednie ze względu na dużą wilgotność nad rzeką.

W dwóch miejscach linia konstrukcji załamuje się, dzięki czemu z góry przypomina nieco błyskawicę. Zainstalowano tam drewniane siedziska, stwarzając przestrzeń do zatrzymania, rozmowy, a przede wszystkim podziwiania widoków. Piesi spacerem pokonują przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści potrzebują zaledwie dwóch.

Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Most został zaprojektowany przez warszawską pracownię Schuessler Plan - na podstawie pracy magisterskiej Małgorzaty Dembowskiej, napisanej dekadę temu pod kierunkiem prof. Ewy Kuryłowicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ewelin Lach / UM

Pozostałe wiadomości

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl