Trwa wymiana nowej nawierzchni obwodnicy Marek. "Nieosiągnięcie właściwych parametrów jakościowych"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drogowcy remontują obwodnicę Marek (wideo bez dźwięku)
Drogowcy remontują obwodnicę Marek (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Drogowcy remontują obwodnicę Marek (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, dlaczego drogowcy wymieniają położoną dwa lata temu nawierzchnię obwodnicy Marek. Prace, które trwają od piątku, potrwają do połowy maja.

O planowanych zmianach w organizacji ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w czwartek. Dzień później rozpoczęło się ich wdrażanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zwężenie pojawiło się na odcinku między węzłami Zielonka i Marki. Drogowcy zamknęli jezdnię w kierunku Warszawy, na drugiej wprowadzili ruch dwukierunkowy.

"Kierowcy jadący do stolicy za węzłem Zielonka przejadą przewiązką w pasie rozdziału na jezdnię prowadzącą ruch w przeciwnym kierunku, by przed węzłem Marki, poprzez przewiązkę, wrócić na właściwą jezdnię" - opisywała zmiany GDDKiA. W obu kierunkach do dyspozycji są po dwa pasy ruchu. W miejscu zwężenia obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 kilometrów na godzinę.

Zmiana organizacji ruchu na obwodnicy MarekGDDKiA

W komunikacie drogowcy tłumaczyli, że zmiany w organizacji ruchu spowodowane są "kolejnymi pracami przy dokończeniu realizacji obwodnicy Marek". I dodali, że na zamkniętej jezdni w kierunku Warszawy sfrezowana zostanie warstwa ścieralna. Później ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Prace mają dotyczyć około kilometrowego odcinka.

- Mimo weekendu robotnicy pracują na wyłączonej z ruchu jezdni. Część asfaltu została już sfrezowana. W tym momencie trwa oczyszczanie podłoża. Na miejscu pracuje też ciężki sprzęt, są tu między innymi koparki i ciężarówki, którymi wywożone są pozostałości zdartej nawierzchni - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl, który w niedzielę rano był na miejscu.

Dlaczego wymieniają dwuletnią nawierzchnię?

Dlaczego konieczna jest wymiana warstwy asfaltu na drodze oddanej do użytku nieco ponad dwa lata temu? Rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska tłumaczyła "Gazecie Stołecznej", że remont nakazał nadzór budowlany, wydając decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Nie podała jednak, jaki jest powód takiego postanowienia.

Wyjaśnienie pojawiło się dopiero kilka dni później. W czwartek przeczytaliśmy w komunikacie GDDKiA, że toczące się prace, mają związek z kończeniem tego, czego nie zrealizował "nierzetelny wykonawca". "Powodem wymiany wierzchniej warstwy nawierzchni, tzw. ścieralnej, jest nieosiągnięcie właściwych parametrów jakościowych, a tym samym niezgodność ze specyfikacją techniczną. Zakwestionowaliśmy te prace poprzedniemu wykonawcy inwestycji, firmie Salini, a Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w decyzji o Pozwoleniu na Użytkowanie zapisał konieczności jej wymiany" - informuje GDDKiA.

Niedokończona obwodnica

Obwodnica Marek została otwarta dla kierowców pod koniec grudnia 2017 roku. Mają oni do dyspozycji około 15 kilometrów dwujezdniowego odcinka drogi ekspresowej - od węzła Marki do włączenia w przebieg S8, za węzłem Radzymin.

Węzły Kobyłka oraz Wołomin są nieczynne. Na węźle Marki brakuje ważnego zjazdu w Radzymińską, który umożliwiałby wydostanie się z obwodnicy do miejscowości. Węzeł Zielonka - choć funkcjonuje - nadal czeka na wybudowanie dróg dojazdowych. Powodem części tych niedoróbek było zerwanie kontraktu z wykonawcą obwodnicy na odcinku między węzłami Kobyłka - Marki. Zdaniem GDDKiA, konsorcjum z Sallini Polska w roli lidera nie wywiązało się z zapisów kontraktu.

Organizacja ruchu po otwarciu obwodnicy Marek GDDKiA

Przetarg na dokończenie robót udało się rozstrzygnąć dopiero półtora roku później, w dodatku przy trzecim podejściu, bo dwukrotnie oferty przekraczały budżet i postępowanie przetargowe trzeba było powtarzać. Obwodnicę ma dokończyć firma Strabag. Wartość umowy zawartej w listopadzie ubiegłego roku to około 166 milionów złotych. Prace mają trwać do wiosny 2021 roku.

Węzeł Wołomin znajduje się na odcinku obwodnicy, który budowała włoska firma Astaldi (fragment za węzłem Kobyłka do węzła Radzymin). Będzie nieczynny, dopóki nie zostanie do niego doprowadzony nowy odcinek drogi wojewódzkiej numer 635. Za jego budowę odpowiada urząd marszałkowski. W połowie marca otwarte zostały oferty w postępowaniu przetargowym. Pośród ośmiu ofert tylko jedna przekracza budżet opiewający na nieco ponad 26,5 miliona złotych.

Autorka/Autor:kk/b/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl / GDDKiA

Pozostałe wiadomości

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl