Nowa Żołnierska, stare problemy. "1200 metrów w 25 minut"

[object Object]
Nasz czytelnik stanął w olbrzymim korku do skrętu w MarsaTomasz
wideo 2/8

- Miało być lepiej, a nic się nie zmieniło. Pokonanie półtorakilometrowego odcinka zajęło mi 25 minut - alarmuje jeden z naszych czytelników, który codziennie jeździ nowym odcinkiem Żołnierskiej.

Po długim okresie oczekiwania kierowcy mogą już jeździć ulicą Żołnierską po przebudowie. Mają teraz do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę od Strażackiej do skrzyżowania z ulicą Marsa.

Wyremontowana trasa miała być ułatwieniem dla kierowców, ale, jak alarmują nasi czytelnicy, niewiele się zmieniło. - Pokonanie odcinka zajęło mi 25 minut. I to rano, około godziny 6.30, kiedy nie ma jeszcze szczytu - żali się Tomasz.

I wyjaśnia, że korek tworzy się przez to, że do skrętu w prawo - z Żołnierskiej w Marsa - jest tylko jeden pas ruchu. Do jazdy na wprost, na Marysin Wawerski, są natomiast dwa pasy. - Sęk w tym, że większość kierowców jedzie do Warszawy, więc skręca w Marsa, a potem Trasą Siekierkowską dojeżdża do pracy. Na pasach do jazdy na wprost jest znacznie mniej samochodów - relacjonuje.

Na dowód swoich słów załączył nagranie z kamerki samochodowej, które pokazuje jego przejazd Żołnierską. Czytelnik przez około 25 minut stał w korku, czekając na swoją kolej do skrętu.

"Kierowcy straciliby na zmianie"

Jak potwierdza Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza, pojawiły się już sygnały o problemie w tym miejscu. - Obecnie do skrętu w Marsa z Żołnierskiej, oprócz światła zielonego w fazie skrętu, jest jeszcze tak zwana zielona strzałka, która daje możliwość warunkowego pokonania skrzyżowania - dodaje.

I wyjaśnia, co by się stało, gdyby zmienić rozkład pasów i zamiast jednego, utworzyć dwa pasy do skrętu w prawo: - Wtedy pojawiłby się tam tak zwany sygnalizator kierunkowy i musielibyśmy zupełnie przeorganizować działanie sygnalizacji świetlnej. To mogłoby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i straciliby wszyscy kierowcy jadący i w prawo, i prosto, i w lewo - tłumaczy Demiańczuk.

Sygnał kierunkowy musi być bowiem emitowany w relacji bezkolizyjnej, a więc wtedy, gdy inni stoją. - W efekcie byłby też emitowany znacznie krócej. Według analiz specjalistów z wydziału sygnalizacji świetlnych Biura Polityki Mobilności i Transportu, wtedy światło zielone dla dwóch pasów byłoby emitowane półtora raza krócej niż w tej chwili - precyzuje urzędnik. I dodaje: - Zniknąć musiałaby także "zielona strzałka", gdyż nie może ona sygnalizować możliwości warunkowego skrętu dla dwóch pasów ruchu.

Jego zdaniem, skończyłoby się to pogorszeniem przepustowości dla wszystkich kierowców z każdego wlotu. - Musielibyśmy zdjąć po jednej lub dwie sekundy. Straciliby też na tym piesi - przekonuje.

Jak twierdzi nasz czytelnik, przejazd warunkowy nie usprawnia ruchu tak bardzo, jak wynikałoby z relacji urzędników. - W godzinach szczytu nie przejedzie w ten sposób więcej niż dwóch lub trzech kierowców, bo "zielona strzałka" zapala się wtedy, kiedy akurat zielone mają kierowcy jadący w kierunku Rembertowa - zwraca uwagę.

Dlaczego estakada nie powstała?

Demiańczuk podkreśla też, że problem rozwiązałaby estakada. Na razie jest jedna. - Gdyby nie wieloletni spór z Instytutem Prymasa Wyszyńskiego, na pewno wiadukt bezkolizyjnie łączący Żołnierską z Marsa też byłby gotowy - mówi.

Chodziło o fragment działki należący do instytutu, której obręb nachodzi na miejsce budowy wiaduktu. – Teren był w całości wpisany do ewidencji zabytków. Z wnioskiem o zdjęcie ochrony konserwatorskiej z fragmentu działki pod estakadę mógł wystąpić jedynie jej właściciel. Instytut z takim wnioskiem wystąpić nie chciał, a kwota, jaką żądał za sprzedaż terenu miastu, znacznie przekraczała wartość rynkową tej działki. W takiej sytuacji, z uwagi na dyscyplinę finansów publicznych, kupno działki nie mogło zostać sfinalizowane - precyzuje urzędnik.

I dodaje: - Ostatecznie decyzję o zdjęciu ochrony konserwatorskiej z fragmentu nieruchomości podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego, który jako jedyny organ mógł to zrobić z urzędu. Z samym budynkiem instytutu nic się jednak nie dzieje - nadal jest wpisany do rejestru zabytków.

Jak informuje Demiańczuk, obecnie Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych jest w trakcie uzyskiwania wszystkich potrzebnych dokumentów do rozpoczęcia budowy estakady. - Do końca roku powinny być gotowe, a budowa, która potrwa około 18 miesięcy, ma ruszyć w przyszłym roku - zapowiada.

Czy to oznacza, że kierowcy będą stali w korku do czasu, aż powstanie nowa estakada? - Jesteśmy na świeżo po uruchomieniu tych węzłów i cały czas obserwujemy sytuację ruchową. Już teraz przeprogramowaliśmy nieco sygnalizację tak, by poprawić warunki przepustowości w porannym szczycie - zaznacza urzędnik.

I informuje, że działać zaczęła też pętla detekcyjna, dzięki której strzałka umożliwiająca warunkowy skręt w prawo będzie się dłużej świecić. - Jeśli okaże się to konieczne, będziemy podejmować kolejne działania usprawniające ruch w tym miejscu - obiecuje.

Przedłużające się procedury

Kierowcy długo czekali na otwarcie ulicy w Rembertowie. Pierwotnie roboty Żołnierskiej miały zakończyć się rok temu, w maju 2018 roku. Termin ten został jednak przesunięty kilka razy. Za każdym razem ZMID podpisywał aneks do umowy z wykonawcą. Po raz pierwszy doszło do tego na samym początku, jeszcze w 2016 roku. - Część terenu niezbędnego do poszerzenia drogi stanowiły grunty Lasów Państwowych. Warunkiem rozpoczęcia na nich prac było przeprowadzenie wycinki drzew przez Lasy Państwowe, co nastąpiło później, niż zakładaliśmy - mówiła rzeczniczka ZMID.

Kolejne zmiany następowały kolejno latem, jesienią i zimą 2018 roku. Tym razem na przeszkodzie stawały przedłużające się procedury. We wrześniu przeciągało się zatwierdzenie projektu stałej organizacji ruchu. ZMID zwracał też uwagę, że gotowe odcinki trasy musiały uzyskać pozwolenie na użytkowanie, zanim wykonawca mógł rozpoczynać kolejne etapy przebudowy. Ostatnie przesunięcie nastąpiło w marcu tego roku. Powodem była "zimowa aura".

Przebudowa ulicy zakończyła się w maju. Formalne otwarcie jednak nie nastąpiło, bo przeciągały się procedury.

Prace na Żołnierskiej to drugi etap inwestycji polegającej na przebudowie stołecznego odcinka drogi wojewódzkiej numer 631. Inwestycja polega między innymi na poszerzeniu Żołnierskiej do granicy miasta o drugą jezdnię, do tego dochodzi budowa wiaduktów nad torami kolejowymi, nad ulicą Strażacką oraz na skrzyżowaniu z Czwartaków.

mp/r/b

Pozostałe wiadomości

Grupa przeciwników wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie zakłóca sesję rady miasta. Okrzykami i gwizdkami zagłuszają obrady. Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski zapowiedział, że do projektu uchwały zostaną wprowadzone poprawki ograniczające zasięg SCT.

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu zakłócają sesję. Radni KO chcą ograniczyć jej zasięg

Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu zakłócają sesję. Radni KO chcą ograniczyć jej zasięg

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Regułach pod Warszawą zderzyły się dwa auta osobowe. Nikt nie został ranny. Są utrudnienia przed wjazdem do miasta.

"Wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia". Utrudnienia na wjeździe do Warszawy po kolizji

"Wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia". Utrudnienia na wjeździe do Warszawy po kolizji

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednym z przejazdów kolejowych w Legionowie pociąg towarowy uderzył w auto. Nikomu nic się nie stało.

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skierdach niedaleko Legionowa (Mazowieckie) piesza została potrącona przez kierowcę samochodu osobowego. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie zmarła. Przyczyny wypadku wyjaśni prokuratura.

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowe kamienice przy Krzywym Kole znów zachwycają. Elewacje wróciły do pierwotnego koloru, dekoracje sztukatorskie zostały naprawione. Na budynku pod numerem 30 znów widać ryczącego lwa.

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trakt Królewski i Stare Miasto rozbłysły świąteczną iluminacją. Rozświetlone zostało też miejskie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Kolorowe światełka zapaliły się w środę przed godziną 16 wraz z ulicznymi latarniami. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski włączy lampki na 27-metrowej choince na placu Zamkowym.

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Autor:
b
Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu Braci Wagów zderzyły się cztery samochody. Trzy z nich stały, by włączyć się do ruchu w ulicę Płaskowickiej. Jak podała policja, jeden z kierowców jest pijany. Wydmuchał 1,5 promila.

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszaw.pl

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes