Nowa trasa, spore utrudnienia. W niedzielę maraton

W niedzielę Warsaw Orlen Marathonurząd miasta / tvnwarszawa.pl

W niedzielę ulice stolicy opanują maratończycy i uczestnicy biegu na 10 kilometrów. Dzień wcześniej odbędzie się charytatywny marszobieg na rzecz ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych w Laskach. Trzeba się liczyć z dużymi utrudnieniami w ruchu.

Do udziału w maratonie zgłosiło się ponad pięć tysięcy osób. Tegoroczna 42-kilometrowa trasa będzie się różniła od tej z poprzedniej edycji i będzie przebiegała przez cztery dzielnice: Pragę Południe, Mokotów, Śródmieście i Żoliborz.

- Wsłuchaliśmy się w sugestie biegaczy i wprowadziliśmy zmiany w trasie. W niektórych miejscach wiatr utrudniał utrzymywanie prawidłowego tempa biegu. Mamy nadzieję, że ten problem w 2019 roku nie będzie miał miejsca - mówi Anna Ziobroń, dyrektor biura marketingu sportowego PKN Orlen.

Impreza sportowa będzie generowała utrudnienia w ruchu dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Rozpoczną się one o świcie w niedzielę i - zgodnie z zapewnieniami organizatorów - powinny potrwać maksymalnie do godziny 16. Ulice będą zamykane stopniowo - w miarę przemieszczania się biegaczy. I w ten sam sposób będzie na nich przywracany ruch.

Trasa Orlen Warsaw MarathonUrząd Miasta

Start o godzinie 9

Najdłużej utrudnienia będą utrzymywać się w rejonie Stadionu Narodowego. W godz. 6.30-16.00 zamknięte będą obie jezdnie Wybrzeża Szczecińskiego, na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do mostu Poniatowskiego. To w tym miejscu zlokalizowany będzie start biegu. Zawodnicy wyruszą na trasę punktualnie o godzinie 9. Limit czasu to 5 godzin i 30 minut od strzału startera.

Poniżej opisujemy trasę biegu i towarzyszące temu wydarzeniu zmiany w organizacji ruchu. W nawiasach obok nazw ulic i mostów podane będą godziny ich zamknięcia.

ZOBACZ MAPĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ ORGANIZATORA BIEGU

Saska Kępa i Gocław

Po starcie biegacze skierują się w stronę Grochowa. Pobiegną jezdnią łączącą Wybrzeże Szczecińskie z aleją Poniatowskiego (8.30-10). Dotrą do ronda Waszyngtona i pobiegną prosto aleją Waszyngtona (8.30-10). Kierowcy muszą przygotować się na to, że w tym czasie aleja Zieleniecka będzie wyłączona z ruchu (od Targowej do ronda Waszyngtona). Przy skrzyżowaniu Saskiej z aleją Waszyngtona będzie możliwy wyłącznie skręt z Saskiej w prawo, na boczną jezdnię.

Następnie trasa biegu skręca w Kinową i wiedzie dalej Zbaraską i Międzyborską, z której sportowcy wrócą na aleję Waszyngtona, by pobiec w stronę Wału Miedzeszyńskiego. Dalej trasa poprowadzi ulicami: Wał Miedzeszyński, Zwycięzców (8.30-10.30, w tym czasie nie będzie można przejechać ciągiem ulic Francuska-Paryska, ale możliwy będzie skręt z ul. Zwycięzców w Saską w kierunku al. Waszyngtona), Saską, Egipską, Bora-Komorowskiego (8.30-11; w tym czasie w Saską nie będzie można zjechać z alei Stanów Zjednoczonych).

Później biegacze skręcą w ulicę Fieldorfa. W tym czasie jadąc ulicą Bora-Komorowskiego od strony Trasy Siekierkowskiej będą musieli skręcić w kierunku Ostrobramskiej, z kolei ci jadący z Meissnera będą mogli skręcić w prawo w stronę Wału Miedzeszyńskiego, którym możliwy będzie przejazd w stronę mostu Łazienkowskiego.

Gdy biegacze dotrą skręcą z Fieldorfa na Wał Miedzeszyński (8.30-11.30), będą poruszali się jego zachodnią jezdnią (prowadzącą w stronę Wawra). Pobiegną w stronę stadionu, by później Wybrzeżem Szczecińskim dotrzeć do mostu Świętokrzyskiego. Na tym etapie biegu ruch zostanie wstrzymany na wysokości mostu Siekierkowskiego, ale utrzymany będzie wyjazd z ulic Afrykańskiej i Wersalskiej w prawo. Zamknięte będą zjazdy z mostu Łazienkowskiego i al. Stanów Zjednoczonych na Wał Miedzeszyński w kierunku Wawra i Pragi.

Powiśle i Trakt Królewski

Most Świętokrzyski będzie zamknięty między 8.30 a 15.30. Biegacze dotrą nim na zachodni brzeg Wisły i dalej będą poruszali się ulicami: Tamka (8.30-14.30), Kruczkowskiego (8.30-12), Rozbrat, Myśliwiecką (9.30-12), Hoopfera, Myśliwiecką, Górnośląską, Piękną (9.30-12.30).

Dalej pobiegną Alejami Ujazdowskimi (9.30-12.30) do placu Na Rozdrożu, skąd skręcą w aleję Szucha, którą dotrą do placu Unii Lubelskiej. W tym czasie utrzymany będzie wyjazd z Polnej i Boya-Żeleńskiego na Puławską oraz wyjazd z Klonowej na Bagatela.

Mokotów

Z placu Unii Lubelskiej zawodnicy skręcą w Puławską i będą poruszać się jej wschodnią jezdnią (prowadzącą w kierunku centrum). Puławska będzie zamknięta między 9.30 a 13. W tym czasie na odcinku od Żywnego do Goworka dla kierowców czynny będzie jeden pas, na odcinku od Bukowińskiej zamknięta będzie cała szerokość jezdni prowadzącej w kierunku centrum.

Następny odcinek trasy to ulice Idzikowskiego, Sobieskiego i Belwederska. W godz. 9.30-13.30 zamknięte będą jezdnie w kierunku centrum od alei Witosa. Natomiast na odcinku od Beethovena do Chełmskiej dostępny dla kierowców będzie jeden pas ruchu.

Później biegacze skręcą w Gagarina (w godz. 10.00-14 zamknięta będzie jezdnia w kierunku centrum od Sieleckiej).

Śródmieście i Stare Miasto

Wokół Łazienek trasa maratonu prowadzi przez ulice Podchorążych i Suligowskiego. Dalej sportowcy pobiegną zachodnią jezdnią (prowadzącą w stronę Wilanowa) ciągu ulic Czerniakowska - Solec – Wioślarska. Jak zapowiadają organizatorzy, biegacze mają zająć skrajny prawy pas jezdni. Natomiast dla kierowców dostępne będą pozostałe dwa pasy w kierunku Wilanowa. Oznacza to, że nie będzie można wyjechać na Wisłostradę z ulic: 29 Listopada, Szwoleżerów, Łazienkowskiej, Górnośląskiej, Wilanowskiej, Ludnej. Kierowcy jadący Trasą Łazienkowską nie będą też mogli zjechać na Czerniakowską, w kierunku Wilanowa.

Następnie Wybrzeżem Kościuszkowskim biegacze dotrą ponownie na Tamkę. Dalej pobiegną ulicami Kopernika i Świętokrzyską, by znaleźć się na Trakcie Królewskim. Trasa maratonu wiedzie tu przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową, plac Krasińskich, Bonifraterską, Konwiktorską i Zakroczymską (8.30-15.00).

Zakroczymską maratończycy dobiegną do ulicy Krajewskiego, gdzie skręcą w Wybrzeże Gdańskie. Dla kierowców dostępne będą dwa pasy w stronę Wilanowa, biegacze zajmą skrajny prawy pas. Nie będzie można wyjechać na Wisłostradę z ulic: Wenedów, Sanguszki, Boleść, Nowy Zjazd i Karowej.

Finisz na błoniach Stadionu Narodowego

Z Wybrzeża Gdyńskiego biegacze skierują się w stronę mostu Świętokrzyskiego. Dotrą do niego biegnąć dalej Wybrzeżem Kościuszkowskim wzdłuż Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.

Po przedostaniu się na prawą stronę Wisły, pobiegną Wybrzeżem Szczecińskim, by przed mostem Poniatowskiego skręcić na jezdnię prowadzącą wzdłuż PGE Narodowego. Na zakończenie obiegną stadion od strony alei Zielenieckiej aż do mety.

Bieg na 10 kilometrów

Uczestnicy biegu na 10 km także ruszą spod PGE Narodowego o godzinie 9. Później pokonają most Świętokrzyski, Tamkę, Kopernika, Świętokrzyską, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową, plac Krasińskich, Bonifraterska, Konwiktorską, Sanguszki, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, ponownie Most Świętokrzyski i później Wybrzeżem Szczecińskim skierują się na błonia stadionu.

Ulice na tej trasie będą zamknięte dla samochodów w godz. 9.00-11.00.

Trasa biegu na 10 kilometrówOrlen Warsaw Marathon

Charytatywny Marszobieg

Sobotni marszobieg na 1,5 km rozpocznie się na błoniach stadionu o godz. 16.00. Uczestnicy pobiegną wokół stadionu oraz Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Sokolą. Między 15.30 a 17 Wybrzeże Szczeciński będzie zamknięte na odcinku od mostu Poniatowskiego do mostu Świętokrzyskiego. Dodatkowo, jezdnia, którą można zjechać z alei Poniatowskiego (jadąc od strony ronda J. Waszyngtona) na Wybrzeże Szczecińskie będzie zamknięta już od godz. 15.

Cały dochód z Marszobiegu ma być przeznaczony na pomoc niewidomym dzieciom z Ośrodka im. Róży Czackiej w Laskach.

Autobusy na objazdach

Zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej mieszkańcy muszą spodziewać się już w sobotę. Powodem będą przygotowania zaplecza technicznego imprezy i Charytatywny Marszobieg.

Autobusy linii 102 pojadą ulicami Dobra - Solec - Ludna - Wioślarska - most Poniatowskiego i dalej swoją trasą. Autobusy linii 125 i 202 w kierunku Metro Stadion Narodowy pojadą ulicami J. Zamoyskiego - Jagiellońska - Kłopotowskiego - Wybrzeże Szczecińskie - Zamoście - Sokola. Linie 146 i 147 będą kursowały al. Zieleniecką.

Podczas maratonu trasy autobusów będą zmieniane czasowo. Dotyczy to linii 102, 105, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 119, 123, 125, 127, 128, 130, 131, 138, 141, 146, 147, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 171, 172, 175, 178, 180, 185, 187, 195, 202, 213, 218, 219, 222, 227, 501, 503, 504, 507, 509, 517, 518, 519, 521, 522. Jak zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego, będą one kierowane na najbliższe dostępne trasy objazdowe, w miarę przemieszczania się biegaczy. Szczegóły będą na bieżąco podawane na stronie internetowej ZTM.

Utrudnienia będą dotyczyły też tramwajów. Między 8.45 a 10.15 zostanie wstrzymany ich ruch na moście Poniatowskiego. W tym czasie tramwaje linii 7, 22 i 25 pojadą objazdem Targową, al. Solidarności i mostem Śląsko-Dąbrowskim.

Po stronie praskiej tramwaje linii 9 i 24 pojadą ulicami Targową i Ratuszową do pętli Ratuszowa-ZOO. Po stronie zachodniej linia 9 pojedzie ulicami Towarową i Wolską do pętli Cm. Wolski, a 24 będzie kończyła kursowanie na placu Narutowicza.

Tak wyglądał 14. PZU Półmaraton Warszawski zorganizowany w ostatni weekend marca:

[object Object]
Biegacze na trasie półmaratonu (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kk/PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP