Wojewoda mazowiecki zatwierdził projekt budowlany i wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, dotyczące budowy drogi ekspresowej S7 Płońsk - Czosnów, na odcinku Płońsk Północ (Siedlin) - Załuski oraz zezwolił na realizację budowy nowego przebiegu drogi krajowej nr 62, zlokalizowanej w rejonie węzła Ostrzykowizna w ramach projektowanej drogi szybkiego ruchu S7 na odcinku Płońsk-Czosnów - poinformowało we wtorek biuro prasowe wojewody Tobiasza Bocheńskiego.
Jak czytamy w komunikacie, inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. "Decyzje mają nadany rygor natychmiastowej wykonalności" - zaznaczono.
Budowa ostatniego odcinka drogi ekspresowej S7 Płońsk - Czosnów będzie realizowana na terenie gmin: Płońsk i Załuski w powiecie płońskim. Jak wskazano, celem przedsięwzięcia jest m.in. "poprawa komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa podróżnych. Realizacja drogi ekspresowej będzie znaczącym czynnikiem wpływającym pozytywnie na rozwój gospodarczy".
Etap projektowania jest już zakończony, kolejny to realizacja robót w terenie. "W miejscu obecnej dwujezdniowej DK7 powstanie także dwujezdniowa, ale z trzema pasami ruchu, ekspresowa S7. Wybudowane zostaną dwa węzły drogowe - Poczernin i Przyborowice, drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany akustyczne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. bariery energochłonne)" - podkreślono.
Czytaj także: Trasa S7 z Tarczyna do Warszawy. Otwarcie>>
Budowa nowego przebiegu DK 62
Budowa nowego przebiegu drogi krajowej nr 62 zlokalizowanej w rejonie węzła Ostrzykowizna w ramach projektowanej drogi szybkiego ruchu S7 na odcinku Płońsk-Czosnów będzie realizowana na terenie gminy Zakroczym w powiecie nowodworskim.
Przedmiotem inwestycji jest budowa drogi krajowej nr 62 na odcinku istniejącej drogi krajowej nr 62 Strzelno – Siemiatycze do drogi dojazdowej do Fortu X Henrysin w rejonie węzła Ostrzykowizna. Jak wyjaśniono, odcinek ten stanowi część większego zamierzenia inwestycyjnego, obejmującego budowę drogi ekspresowej S7 w ciągu drogi krajowej nr 7 na odcinku od węzła Załuski do węzła Modlin.
"Funkcjonowanie nowego układu komunikacyjnego wpłynie pozytywnie na środowisko poprzez przejęcie znacznej części ruchu, który w obecnej chwili odbywa się po drogach sąsiednich, w tym ruchu szczególnie uciążliwych samochodów ciężkich. Wpłynie to na poprawę klimatu akustycznego, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, gleby i wód na terenach znajdujących się w pobliżu dróg, które zostaną odciążone przez drogę krajową docelowo powiązaną z drogą ekspresową" - czytamy dalej w komunikacie.
Droga ekspresowa S7
Od 23 grudnia 2022 roku kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. Na odcinku Modlin - Czosnów roboty w terenie rozpoczęły się na początku września 2022 roku, na odcinku Załuski - Modlin pod koniec grudnia 2022 roku wykonawca rozpoczął roboty.
W przygotowaniu jest ostatni fragment, wlot S7 od północy do Warszawy i węzła na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S8. Jego realizację podzielono na dwa odcinki: Czosnów - Kiełpin i Kiełpin - Warszawa
Droga ekspresowa S7 połączy województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Trasa spełnia funkcję ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej miasta: Gdańsk, Elbląg, Olsztynek, Warszawa, Kielce, Kraków, Rabka.
W komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czytamy z kolei, że decyzja wojewody umożliwi uruchomienie procedur odszkodowawczych za przejęte nieruchomości pod budowę drogi, a także rozpoczęcie pełnego frontu robót w terenie. "Niezwłocznie przekażemy wykonawcy plac budowy. Na sąsiednich odcinkach już trwają roboty" - poinformowano.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA