To już trzeci weekend literatury, kuchni i teatru na Pradze. Sporo wydarzy się też muzycznie - na melomanów czeka bogactwo dźwięków - od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu.
Sobota kulturalna
W sobotę spacer śladami praskich bohaterów i wydarzeń literatury współczesnej. Gdzie mieszkał Meto? Którędy i dlaczego uciekał Merynos? Kogo poznała Marta na Bazarze Różyckiego? Na jakie "roboty" jeździła Halina Żyleta na Stalową? Po literackich wizerunkach Pragi Północ chętnych zabierze krytyk Michał Łukaszuk.
Będzie to również okazja do posłuchania i wzięcia udziału w czytaniach performatywnych lub stania się artystą słowa poprzez występ w slamie poetyckim.
Zarówno najmłodszych, jak i starszych widzów Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zabierze we wspólną podróż w świat dzieciństwa Tuwima Julka i parafrazy jego wierszy.
Na Ząbkowskiej ponownie zagości Otwarty Antykwariat, a przestrzeń animować będzie m.in. Grupa Beribazu, która pokaże afrobrazylijski taniec Maculele, solo prezentacje capoeiry, a na koniec Roda de capoeira. Pokazom będzie towarzyszyć muzyka na żywo.
W sobotni wieczór wystąpi zespół Miąższ, a na zakończenie - Pan Maleńczuk w nowej roli - tym razem z saksofonem.
Zobacz szczegółowy harmonogram
Niedziela kulinarna
W niedzielę Grupa Warszawska sprawi, że przeniesiemy się w czasie. Ponownie zobaczymy Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi w spektaklu dla najmłodszych “FINTIKLUSZKI - folkowe okruszki”. Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni zaaranżowanych przez Karolinę Cichą.
Ponadto, przez cały dzień na ulicy Ząbkowskiej stać będą stoiska z winylami i książkami oraz foddtracki. Nie zabraknie animacji dla dzieci i warsztatów kuchni rosyjskiej dla dorosłych prowadzonych przez kultową "Skamiejkę".
Wieczorem dwa koncerty - na początek "Nic Wielkiego", a na zakończenie Ania Rusowicz zaśpiewa imieninowy koncert dla wszystkich Anek.
Zobacz szczegółowy harmonogram
Uwaga na komunikację
Ulica Ząbkowska pomiędzy Targową a Brzeską jest zamknięta dla ruchu od północy z piątku 24 na sobotę 25 lipca, ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli 26 na poniedziałek 27 lipca. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej.
Swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; 156 w kierunku Metra Młociny z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską a następnie w Ząbkowską, w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170 oraz nocnych N16 i N66 w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, w drugą stronę dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.
Zmiany, zmiany, zmiany
Festiwal Otwarta Ząbkowska wpisuje się w ideę programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy do 2022 r., którego celem ma być nie tylko odbudowa zniszczonych budynków, ale też zapobieganie wykluczeniu społecznemu, rozwój aktywności lokalnej i kulturalnej w prawobrzeżnej Warszawie. Miasto przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.
Program, oparty na doświadczeniach Lokalnego Programu Rewitalizacji do 2013 r., będzie dotyczył trzech dzielnic: Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek. Obejmie sześć obszarów: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tys. osób.
WIĘCEJ O PROJEKCIE REWITALIZACJI PRAGI PRZECZYTASZ TUTAJ
Ruszyła "Otwarta Ząbkowska"
kś/r