Biegacze przejmują ulice. Maraton na nowej trasie

Orlen Warsaw Marathon - Trasa
Orlen Warsaw Marathon - Trasa
TVN24
Orlen Warsaw Marathon - TrasaTVN24

W niedzielę warszawskie ulice opanowali maratończycy. Trzeba się było liczyć z dużymi utrudnieniami w ruchu. Trwały kilka godzin.

ZMAGANIA SPORTOWE I UTRUDNIENIA RELACJONUJEMY NA TVNWARSZAWA.PL

Maratończycy wystartowali o godzinie 9 z Wybrzeża Szczecińskiego (tuż przy Stadionie Narodowym). Najszybsi docierali na metę po godz. 11.11, ale wielu wciąż jest na trasie.

Do udziału w biegu zgłosiło się ponad pięć tysięcy osób. Tegoroczna 42-kilometrowa trasa różni się od tej z poprzedniej edycji i przebiega głównie przez Pragę Południe, Mokotów i Śródmieście (w małej części również przez Żoliborz).

Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami od niedzielnego poranka. Mają potrwać maksymalnie do godziny 16. Ulice będą zamykane stopniowo - w miarę przemieszczania się biegaczy. I w ten sam sposób będzie na nich przywracany ruch.

Utrudnienia w dzielnicach

Najdłużej utrudnienia będą utrzymywać się w rejonie Stadionu Narodowego. W godzinach 6.30-16.00 zamknięte będą obie jezdnie Wybrzeża Szczecińskiego, na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do mostu Poniatowskiego. To w tym miejscu zlokalizowany będzie start biegu. Zawodnicy wyruszą na trasę punktualnie o godzinie 9. Limit czasu to 5 godzin i 30 minut od strzału startera. Poniżej opisujemy trasę biegu i towarzyszące temu wydarzeniu zmiany w organizacji ruchu. W nawiasach obok nazw ulic i mostów podane będą godziny ich zamknięcia.

ZOBACZ MAPĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ ORGANIZATORA BIEGU

Trasa Orlen Warsaw MarathonUrząd Miasta

Saska Kępa i Gocław

Po starcie biegacze skierują się w stronę Grochowa. Pobiegną jezdnią łączącą Wybrzeże Szczecińskie z aleją Poniatowskiego (8.30-10). Dotrą do ronda Waszyngtona i pobiegną prosto aleją Waszyngtona (8.30-10). Kierowcy muszą przygotować się na to, że w tym czasie aleja Zieleniecka będzie wyłączona z ruchu (od Targowej do ronda Waszyngtona). Przy skrzyżowaniu Saskiej z aleją Waszyngtona będzie możliwy wyłącznie skręt z Saskiej w prawo, na boczną jezdnię.

Następnie trasa biegu skręca w Kinową i wiedzie dalej Zbaraską i Międzyborską, z której sportowcy wrócą na aleję Waszyngtona, by pobiec w stronę Wału Miedzeszyńskiego. Dalej trasa poprowadzi ulicami: Wał Miedzeszyński, Zwycięzców (8.30-10.30, w tym czasie nie będzie można przejechać ciągiem ulic Francuska-Paryska, ale możliwy będzie skręt z ul. Zwycięzców w Saską w kierunku al. Waszyngtona), Saską, Egipską, Bora-Komorowskiego (8.30-11; w tym czasie w Saską nie będzie można zjechać z alei Stanów Zjednoczonych).

Później biegacze skręcą w ulicę Fieldorfa. W tym czasie jadąc ulicą Bora-Komorowskiego od strony Trasy Siekierkowskiej będą musieli skręcić w kierunku Ostrobramskiej, z kolei ci jadący z Meissnera będą mogli skręcić w prawo w stronę Wału Miedzeszyńskiego, którym możliwy będzie przejazd w stronę mostu Łazienkowskiego.

Gdy biegacze skręcą z Fieldorfa na Wał Miedzeszyński (8.30-11.30), będą poruszali się jego zachodnią jezdnią (prowadzącą w stronę Wawra). Pobiegną w stronę stadionu, by później Wybrzeżem Szczecińskim dotrzeć do mostu Świętokrzyskiego. Na tym etapie biegu ruch zostanie wstrzymany na wysokości mostu Siekierkowskiego, ale utrzymany będzie wyjazd z ulic Afrykańskiej i Wersalskiej w prawo. Zamknięte będą zjazdy z mostu Łazienkowskiego i al. Stanów Zjednoczonych na Wał Miedzeszyński w kierunku Wawra i Pragi.

Powiśle i Trakt Królewski

Most Świętokrzyski będzie zamknięty między 8.30 a 15.30. Biegacze dotrą nim na zachodni brzeg Wisły i dalej będą poruszali się ulicami: Tamka (8.30-14.30), Kruczkowskiego (8.30-12), Rozbrat, Myśliwiecką (9.30-12), Hoopfera, Myśliwiecką, Górnośląską, Piękną (9.30-12.30). Dalej pobiegną Alejami Ujazdowskimi (9.30-12.30) do placu Na Rozdrożu, skąd skręcą w aleję Szucha, którą dotrą do placu Unii Lubelskiej. W tym czasie utrzymany będzie wyjazd z Polnej i Boya-Żeleńskiego na Puławską oraz wyjazd z Klonowej na Bagatela.

Mokotów

Z placu Unii Lubelskiej zawodnicy skręcą w Puławską i będą poruszać się jej wschodnią jezdnią (prowadzącą w kierunku centrum). Puławska będzie zamknięta między 9.30 a 13. W tym czasie na odcinku od Żywnego do Goworka dla kierowców czynny będzie jeden pas, na odcinku od Bukowińskiej zamknięta będzie cała szerokość jezdni prowadzącej w kierunku centrum.

Następny odcinek trasy to ulice Idzikowskiego, Sobieskiego i Belwederska. W godz. 9.30-13.30 zamknięte będą jezdnie w kierunku centrum od alei Witosa. Natomiast na odcinku od Beethovena do Chełmskiej dostępny dla kierowców będzie jeden pas ruchu.

Później biegacze skręcą w Gagarina (w godz. 10.00-14 zamknięta będzie jezdnia w kierunku centrum od Sieleckiej).

Śródmieście i Stare Miasto

Wokół Łazienek trasa maratonu prowadzi przez ulice Podchorążych i Suligowskiego. Dalej sportowcy pobiegną zachodnią jezdnią (prowadzącą w stronę Wilanowa) ciągu ulic Czerniakowska - Solec – Wioślarska. Jak zapowiadają organizatorzy, biegacze mają zająć skrajny prawy pas jezdni. Natomiast dla kierowców dostępne będą pozostałe dwa pasy w kierunku Wilanowa. Oznacza to, że nie będzie można wyjechać na Wisłostradę z ulic: 29 Listopada, Szwoleżerów, Łazienkowskiej, Górnośląskiej, Wilanowskiej, Ludnej. Kierowcy jadący Trasą Łazienkowską nie będą też mogli zjechać na Czerniakowską, w kierunku Wilanowa. Następnie Wybrzeżem Kościuszkowskim biegacze dotrą ponownie na Tamkę. Dalej pobiegną ulicami Kopernika i Świętokrzyską, by znaleźć się na Trakcie Królewskim. Trasa maratonu wiedzie tu przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową, plac Krasińskich, Bonifraterską, Konwiktorską i Zakroczymską (8.30-15.00).

Zakroczymską maratończycy dobiegną do ulicy Krajewskiego, gdzie skręcą w Wybrzeże Gdańskie. Dla kierowców dostępne będą dwa pasy w stronę Wilanowa, biegacze zajmą skrajny prawy pas. Nie będzie można wyjechać na Wisłostradę z ulic: Wenedów, Sanguszki, Boleść, Nowy Zjazd i Karowej.

Finisz na błoniach Stadionu Narodowego

Z Wybrzeża Gdyńskiego biegacze skierują się w stronę mostu Świętokrzyskiego. Dotrą do niego biegnąć dalej Wybrzeżem Kościuszkowskim wzdłuż Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik.

Po przedostaniu się na prawą stronę Wisły, pobiegną Wybrzeżem Szczecińskim, by przed mostem Poniatowskiego skręcić na jezdnię prowadzącą wzdłuż PGE Narodowego. Na zakończenie obiegną stadion od strony alei Zielenieckiej aż do mety.

Bieg na 10 kilometrów

Uczestnicy biegu na 10 km także ruszą spod PGE Narodowego o godzinie 9. Później pokonają most Świętokrzyski, Tamkę, Kopernika, Świętokrzyską, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową, plac Krasińskich, Bonifraterska, Konwiktorską, Sanguszki, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, ponownie Most Świętokrzyski i później Wybrzeżem Szczecińskim skierują się na błonia stadionu. Ulice na tej trasie będą zamknięte dla samochodów w godz. 9.00-11.00.

Trasa biegu na 10 kilometrówOrlen Warsaw Marathon

Autobusy na objazdach

Zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej mieszkańcy muszą spodziewać się już w sobotę. Powodem będą przygotowania zaplecza technicznego imprezy i Charytatywny Marszobieg.

Autobusy linii 102 pojadą ulicami Dobra - Solec - Ludna - Wioślarska - most Poniatowskiego i dalej swoją trasą. Autobusy linii 125 i 202 w kierunku Metro Stadion Narodowy pojadą ulicami J. Zamoyskiego - Jagiellońska - Kłopotowskiego - Wybrzeże Szczecińskie - Zamoście - Sokola. Linie 146 i 147 będą kursowały al. Zieleniecką.

Podczas maratonu trasy autobusów będą zmieniane czasowo. Dotyczy to linii: 102, 105, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 119, 123, 125, 127, 128, 130, 131, 138, 141, 146, 147, 158, 159, 162, 166, 167, 168, 171, 172, 175, 178, 180, 185, 187, 195, 202, 213, 218, 219, 222, 227, 501, 503, 504, 507, 509, 517, 518, 519, 521, 522. Jak zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego, będą one kierowane na najbliższe dostępne trasy objazdowe, w miarę przemieszczania się biegaczy. Szczegóły będą na bieżąco podawane na stronie internetowej ZTM.

Utrudnienia będą dotyczyły też tramwajów. Między 8.45 a 10.15 zostanie wstrzymany ich ruch na moście Poniatowskiego. W tym czasie tramwaje linii 7, 22 i 25 pojadą objazdem Targową, al. Solidarności i mostem Śląsko-Dąbrowskim.

Po stronie praskiej tramwaje linii 9 i 24 pojadą ulicami Targową i Ratuszową do pętli Ratuszowa-ZOO. Po stronie zachodniej linia 9 pojedzie ulicami Towarową i Wolską do pętli Cm. Wolski, a 24 będzie kończyła kursowanie na placu Narutowicza.

Tak wyglądał 14. PZU Półmaraton Warszawski zorganizowany w ostatni weekend marca:

[object Object]
Biegacze na trasie półmaratonu (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kk,mp,PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl