Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Mury" rozbrzmiały na szkolnym boisku

TVN Warszawa | Targówek

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uczniowie zaśpiewali "Mury" w geście solidarności z BiałorusiąTVN24
wideo 2/2
TVN24Uczniowie zaśpiewali "Mury" w geście solidarności z Białorusią

Słynne "Mury" Jacka Kaczmarskiego zaśpiewali uczniowie Zespołu Szkół numer 128 na Targówku. W ten sposób wyrazili wsparcie dla walczących o demokrację na Białorusi.

Uczniowie zebrali się w poniedziałek na boisku szkolnym, śpiewając "Mury" Jacka Kaczmarskiego. W akcji wzięło kilkadziesiąt osób - stali w odstępach, ubrani w białe koszulki i czerwone spodenki.

"Mury" to słowa napisane przez Jacka Kaczmarskiego w 1978 roku do melodii jednej z piosenek hiszpańskiego pieśniarza Lluisa Llacha. W latach 80. pieśń Kaczmarskiego stała się jednym z symboli oporu wobec komunistycznej władzy. Dziś, również w wersji z białoruskim tekstem, są wsparciem dla Białorusinów w czasach napiętej sytuacji politycznej w ich kraju.

Protesty na Białorusi

Polacy wspierają tym samym protesty Białorusinów, którzy nie zgadzają się z wynik wyborów prezydenckich w swoim kraju z 9 sierpnia. Ubiegający się o piątą już reelekcję Alaksandr Łukaszenka według oficjalnych wyników otrzymał ponad 80 procent głosów, a jego główna rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10 procent poparcia.

Opozycja zarzuciła Łukaszence sfałszowanie wyborów. Po ogłoszeniu wyników na ulice wyszły w protestach antyrządowych tysiące obywateli. Manifestacje trwają do dziś, a w ich trakcie dochodzi do starć z milicją. Wiele osób jest też zatrzymywanych.

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN