Spółdzielnia chce budować blok. Mieszkańcy martwią się, co ze stuletnim dębem

Przesadzą niemal stuletniego dęba pod budowę nowego bloku
Chcą przesadzić stuletnie drzewo
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Na Kontakt 24 napisał pan Piotr, który zauważył ogłoszenie o budowie nowego bloku przy ulicy Piotra Skargi na Targówku. Mieszkańcy obawiają się, że inwestycja oznacza, że znajdujący się na działce stuletni dąb zostanie wycięty. Ale przedstawiciel spółdzielni zapewnia nas, że dorodne drzewo zostanie przesadzone.

"Od kilku tygodni w jednej ze spółdzielni na Targówku zawisło ogłoszenie, w którym pada stwierdzenie, że na terenie ogrodzonym płotem ma powstać blok mieszkalny i do tego wycięty m.in prawie stu letni dąb. Co ciekawe, w zamian za wycięcie dębu i jeszcze kilku krzewów, ma zostać posadzona nowa zieleń, co jest absurdem. Mieszkańcy mieszkańcy wokół tego terenu nie zgadzają się na wycinkę zieleni i budowę bloku" - czytamy w wiadomości od pana Piotra. "Zawalczmy wspólnie o tą zieleń, a szczególnie około stuletni dąb, już dość tych wycinek w Polsce" - apeluje.

Spółdzielnia zapewnia, że przesadzi drzewo

O szczegóły zapytaliśmy w urzędzie dzielnicy. Tam usłyszeliśmy, że dąb przetrwa. - Jest tam wydane pozwolenie na budowę. Natomiast nasza decyzja jest taka, by drzewo zostało przesadzone. Wycinki nie będzie - zapewnił nas Rafał Lasota, rzecznik Urzędu Dzielnicy Targówek. Dodał, że decyzja w tej sprawie jest wiążąca, a spółdzielnia ma także wskazać nowe miejsce dla drzewa.

Sprawę skomentował także przedstawiciel Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga". Zaprzeczył stanowczo pogłoskom o wycince. - Już w grudniu 2022 roku pozyskaliśmy wstępną ofertę na przesadzenie omawianego drzewa, a nasze działania w tamtym okresie miały na celu rozpoznanie możliwości technicznych przy przesadzeniu tak dużego drzewa - przekazał nam Artur Hoppe, zastępca kierownika działu inwestycji RSM "Praga".

Dodał, że spółdzielnia nie ignoruje głosu mieszkańców i że odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Biura Ochrony Środowiska oraz dendrologa.

- Ustalono, iż opisane wyżej drzewo, ze względu na swój stan zdrowotny jak i obecne możliwości techniczne, można przesadzić nie tylko w sposób bezpieczny, ale przede wszystkim gwarantujący zachowanie przez nie żywotności. Spółdzielnia wyraziła w tym zakresie gotowość do pełnej współpracy z odpowiednimi organami m. st. Warszawy oraz realizacji wszelkich postanowień wynikających zarówno z opinii dendrologa, jak i obowiązków nałożonych przez Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Targówek - wskazał Hoppe.

Dąb będzie przeniesiony 10 metrów dalej

Gdzie dąb zostanie przesadzony? Wstępną lokalizację wskazano około 10 metrów od miejsca w którym rośnie obecnie. - Dokładną lokalizację będziemy mogli potwierdzić i przekazać po wykonaniu odkrywki i potwierdzeniu, iż drzewo nie będzie kolidować z sieciami podziemnymi. Szczegóły dotyczące lokalizacji drzewa zostaną zawarte w stosownej decyzji wydanej przez Wydział Ochrony Środowiska, a która jest niezależna od decyzji pozwolenia na budowę inwestycji, którą już posiadamy i która jest ostateczna - wskazał zastępca kierownika ds. inwestycji.

Zastrzegł, że przedstawiona przez rzeczoznawcę dendrologa technologia przesadzenia drzewa, oznacza około rok przygotowań do jej przeprowadzenia. - W ramach prac przygotowawczych wykonanych zostanie szereg prac, wśród których można wymienić między innymi: pielęgnacje korony drzewa (usunięcie posuszu), usunięcie otaczającej drzewo nawierzchni betonowej, odkrywka w miejscu przesadzenia wraz z przygotowaniem specjalnego podłoża biologicznie czynnego czy przycięcie części korzeni - wymieniał, zapewniając, że spółdzielnia zrobi wszystko na własny koszt.

Realizacja budynku mieszkalnego przy Piotra Skargi 65 ma rozpocząć się dopiero po przesadzeniu drzewa.

Czytaj także: