"Prace nad odcinkiem drugiej linii metra, biegnącym przez Targówek, dobiegają końca"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stacja metra Kondratowicza znajduje się na wschodnim odcinku
Stacja metra Kondratowicza znajduje się na wschodnim odcinkuTVN24
wideo 2/2
Stacja metra Kondratowicza znajduje się na wschodnim odcinkuTVN24

Budowa kolejnego odcinka drugiej linii metra na Targówku jest już na końcowym etapie - informuje ratusz. Teren, który dotychczas pełnił funkcję zaplecza budowlanego, czeka rewitalizacja. Rozpoczęły się już prace na ulicy Kondratowicza, która ma zamienić się w zieloną przestrzeń.

- Prace nad odcinkiem drugiej linii metra, biegnącym przez Targówek, dobiegają końca. Już niedługo bez przesiadek będzie można dojechać stąd aż na Bemowo. Zmiany zachodzą tu jednak nie tylko pod ziemią. Wykorzystujemy okazję, by odmienić jedną z najważniejszych ulic po prawej stronie Wisły. Stawiamy na komfort mieszkańców i bezpieczeństwo – mówi cytowany w komunikacie na ten temat Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Przebudowa ulicy Kondratowicza Urząd miasta

Skończyły się prace pod ziemią, czas na zmiany na powierzchni

Finalizacja podziemnych prac sprawia, że zmiany przeprowadzane na powierzchni mogą ruszyć pełną parą. Ratusz tłumaczy, że ze względów logistycznych, ale też bezpieczeństwa, nie mogły one toczyć się jednocześnie. "Ulica Kondratowicza na znacznym odcinku stanowiła zaplecze budowy drugiej linii metra. To właśnie tutaj składowane były materiały budowlane oraz maszyny. Teren został już jednak zwolniony, dzięki czemu do pracy mogli przystąpić drogowcy" - czytamy w komunikacie.

Urzędnicy zapewniają, że Kondratowicza całkowicie zmieni się na całym kluczowym odcinku, czyli między ulicami Rembielińską oraz św. Wincentego. Za prace drogowe odpowiedzialne są trzy miejskie jednostki: Metro Warszawskie, Zarząd Transportu Miejskiego i Zarząd Dróg Miejskich.

Czytaj również: Kondratowicza po otwarciu metra. Urzędnicy obiecują "aleję tysiąca drzew">>

- Budujemy tę ulicę właściwie od nowa. Mieszkańcy Targówka mają prawo być już lekko zmęczeni, bo budowa nowych stacji zaczęła się kilka lat temu, ale warto poczekać jeszcze te kilka miesięcy. Kondratowicza wcześniej była ulicą niewygodną dla nikogo, pełną czegoś, co można określić "ciągami pieszo-jezdnymi"”. Po przebudowie będzie miejscem bezpiecznym, do którego łatwo dojechać, również rowerem, przyjemnie wyjść na spacer i gdzie łatwo da się zaparkować zapewniał Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Co dzieje się na Kondratowicza?

Prace drogowe na Kondratowicza, prowadzone przez ZDM, toczą się już od ponad dwóch miesięcy. W tym czasie zakończone zostały badania kontrolne podłoża, udało się wyprofilować teren przyszłych jezdni oraz wykonać część podbudowy. Wybudowana została też jedna z zatok autobusowych. Obecnie trwają roboty związane z układaniem krawężników. W najbliższych dniach będą też układane warstwy wiążące oraz będzie frezowany stary asfalt.

Fragment przebudowywany przez wykonawcę metra – firmę Gülermak – również jest na zaawansowanym etapie. Jak opisuje ratusz – widać położony asfalt, ułożone w wielu miejscach nowe chodniki, a także ślady przyszłych przejść dla pieszych w obrębie skrzyżowań. Częściowo zamontowane zostały maszty sygnalizacji świetlnych.

Kondratowicza oprócz wyremontowanych jezdni i chodników zyska też zupełnie nowe oświetlenie. Pojawią się tu aż 282 latarnie LED. Miasto zamontuje sygnalizacje świetlne w pięciu lokalizacjach w ciągu ulicy Kondratowicza: na skrzyżowaniach z ulicą Łabiszyńską i ulicą Chodecką, na wjeździe pod Mazowiecki Szpital Bródnowski, a także na dwóch przejściach dla pieszych.

- To, co dzieje się tu obecnie, to realizacja mojej nieśmiałej wizji z 2015 r. Inwestycja łączy świetne pomysły strony miejskiej oraz oczekiwania mieszkańców, wyrażone m.in. podczas konsultacji społecznych. Nowa ulica Kondratowicza będzie dopełnieniem zmian zapoczątkowanych przez budowę metra. Odchodzimy od dawnego myślenia o drodze, jako asfaltowej przestrzeni tylko dla kierowców. Teraz komfortowo będą się tu czuć także rowerzyści oraz piesi. Wszystko bez utraty nawet jednego pasa ruchu. Ja nie mogę się już doczekać – stwierdziła Iwona Wujastyk, przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady Warszawy.

Ulica Kondratowicza - wizualizacja Urząd miasta

Blisko 700 drzew i poprawa bezpieczeństwa

To jednak - jak zapewnia ratusz - nie koniec zmian, jakie czekają ulicę Kondratowicza. Warszawa planuje posadzić blisko 700 drzew. Oko cieszyć będą klony, jesiony, platany, lipy, wiśnie, jabłonie oraz kasztanowce. Nowe nasadzenia uzupełnią istniejące szpalery drzew – zieleń zagości nie tylko po obu stronach ulicy, ale w jej środkowej części. W zależności od gatunku drzewa będą mieć od 5 do aż 9 metrów wysokości, licząc do szczytu korony. Docelowo w ciągu ul. Kondratowicza będzie rosło blisko tysiąc drzew. Zostaną one wzbogacone krzewami i pnączami. Nie zabraknie nowych trawników i łąk kwietnych.

Niedaleko na ulicy Kondratowicza – w miejscu, pod którym nie będzie przebiegać metro – trwa budowa sygnalizacji świetlnej. Chodzi o skrzyżowanie z ulicami Blokową i Przy Grodzisku. Powstające tam światła obejmą wszystkie cztery istniejące przejścia dla pieszych. Inwestycja podniesie bezpieczeństwo okolicy. Dotychczas wielu kierowców przekraczało w tym miejscu dozwoloną prędkość.

Miasto planuje też wyremontować pobliską ulicę Chodecką. Na odcinku między ulicami Wyszogrodzką a Kondratowicza wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni. Wyremontowane zostaną też chodniki i droga dla rowerów. Wykonawca przystąpił już do przygotowania realizacji inwestycji, w tym m.in. sporządzenia czasowej organizacji ruchu.

Otwarcie ul. Kondratowicza planowane jest do końca 2022 roku. Ostatnie prace, inne niż drogowe – związane m.in. z zielenią, zostaną ukończone w 2023 roku.

Ulica Kondratowicza - wizualizacja Urząd miasta

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl