Mimo że to zabytek, mieszkańcy traktowali to miejsce jako teren, gdzie wyprowadza się psy czy wyrzuca śmieci. Dlatego - jak informuje stołeczny konserwator zabytków - historyczny kawałek XVIII-wiecznego Cmentarza Żydowskiego na Bródnie zostanie wydzielona płotem.
Cmentarz Żydowski na Bródnie jest położony pomiędzy ulicami Odrowąża, św. Wincentego, Horodelską i Rogowską. Powstał pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Szmula Jakubowicza Zbytkowera. Jak zaznacza w komunikacie na ten temat Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, to ważna nekropolia dla Warszawy świadcząca o tym, że w stolicy mieszkała liczna społeczność żydowska. Do 1939 roku znajdowało się tu blisko 300 tysięcy kamiennych nagrobków.
Są tam jeszcze groby
Konserwator przypomina, że cmentarz wart jest uwagi zarówno ze względu na swą kilkusetletnią historię, dramatyczne losy czasów okupacji, jak i lata tuż po wojnie, kiedy podjęto decyzję o jego likwidacji. Zgodnie z polityką ówczesnych władz część jego terenu, między ul. św. Wincentego a Rogowską, miał stać się publicznym parkiem. Nagrobki usunięto z pierwotnych miejsc, posadzono drzewa, a fragment okrojono z przeznaczeniem pod budowę ulic.
"Wydzielone działki, leżące poza metalowym parkanem, stanowią historyczną część cmentarza. Istnienie na nich grobów potwierdzały roboty drogowe prowadzone w tym rejonie, badania georadarowe czy wreszcie przypadkowe odkrycia ludzkich szczątków" - zaznacza stołeczny konserwator. Wskazuje też, że w 2009 roku teren został wpisany do rejestru zabytków. Zasięgiem opieki konserwatorskiej objęto obszar nekropolii sprzed wojny.
Ogrodzą teren siatką i żywopłotem
"Jednak brak zagospodarowania i barier ograniczających wstęp, powodował, że mieszkańcy traktowali go jako miejsce, gdzie wyprowadza się psy, nielegalnie parkuje samochody czy wyrzuca śmieci" - wyjaśnia dalej w komunikacie konserwator.
W odpowiedzi na te liczne, alarmujące głosy i działania konserwatorskie dzielnica Targówek w porozumieniu z Gminą Wyznaniową Żydowską przystąpiła pod koniec listopada do zabezpieczenia historycznego cmentarza. Jak podkreśla konserwator, nie będzie on dłużej powszechnie dostępny. Około hektarowy teren dawnego cmentarza, znajdujący się poza płotem, zostanie wygrodzony zasadzonym żywopłotem i siatką ochronną, która docelowo ma być zdemontowana.
Prace realizowane są za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zbytków.
Informowaliśmy też o rozbiórce muru przy dawnym Umschlagplatz na Muranowie:
Autorka/Autor: katke/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków