Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Rozebrali fragment historycznego muru przy Umschlagplatz. "Groził zawaleniem"

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trwa rozbiórka muru przy dawnym Umschlagplatz na MuranowieTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plTrwa rozbiórka muru przy dawnym Umschlagplatz na Muranowie

Trwa rozbiórka muru przy dawnym Umschlagplatz na Muranowie. Jak przekazał rzecznik dzielnicy Śródmieście, to kontynuacja rozpoczętego kilka lat temu remontu zabytku. Po rozbiórce obiekt zostanie poddany konserwacji i odtworzony.

Na trwającą rozbiórkę zabytkowego muru przy ulicy Stawki 10 na Muranowie zwrócił uwagę jeden z naszych czytelników. Okazuje się, że dzielnica Śródmieście postanowiła dokończyć rozpoczęty w 2014 roku remont.

- Prace budowlane prowadzone przy ulicy Stawki 10 stanowią kontynuację remontu muru. Uzasadnieniem dla prac jest jego zły stan techniczny – mur groził zawaleniem. Po zakończeniu prac rozbiórkowych rozpoczniemy prace konserwatorskie - poinformował Jakub Leduchowski, rzecznik dzielnicy Śródmieście.

Dodał, że mur zostanie odtworzony do końca listopada tego roku, a koszt prac związanych z rozbiórką i konserwacją to 45 tysięcy złotych.

Remont muru rozpoczął się ponad sześć lat temu

W 2014 roku informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o prowadzonych pracach konserwatorskich przy innym fragmencie tego samego muru. Wtedy rozbiórka i odtworzenie zabytku były konieczne ze względu na rozrastające się w pobliżu drzewa, które zachwiały jego konstrukcję. Wówczas uszczelniono rysy i pęknięcia, zlikwidowano mikroorganizmy w murze, ujednolicono kolorystykę nowych cegieł.

Jak twierdzi część historyków i varsavianistów, mur na Stawki, zlokalizowany na tyłach zespołu szkół, to fragment oryginalnego ogrodzenia dawnego Umschlagplatz, gdzie w 1942 roku znajdowały się rampy kolejowe. Stąd wyruszały transporty Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl