W tym czasie można będzie załatwiać sprawy związane z wyborami, np. złożenie wniosków w sprawach o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania oraz o wydanie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
"W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić swoje dane, które są gromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można skorzystać z usługi dostępnej na stronie. Jeżeli okaże się, że adres miejsca, pod którym mamy oddać głos jest nieaktualny, można złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla stałego zamieszkania" - wyjaśnił ratusz.
Wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania
Wniosek, wraz załącznikami, można złożyć przez internet (potrzebny jest profil zaufany) lub osobiście w urzędzie dzielnicowym właściwym ze względu na miejsce stałego zamieszkiwania, a w przypadku wyborcy niezameldowanego, ze względu na miejsce stałego przebywania.
Można również głosować przez pełnomocnika. Głosowanie to powstało z myślą o osobach, które z racji wieku (najpóźniej w dniu głosowania muszą mieć ukończone 60 lat) lub niepełnosprawności (o znacznym lub umiarkowanym stopniu) nie mogą samodzielnie pójść do lokalu wyborczego.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można złożyć do 29 marca w urzędzie dzielnicowym.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia.
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24