Odbudowana w latach 50. kamienica przeszła renowację

Autor:
mg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Biuro Stołecznego Konserwatora ZabytkówFasada kamienicy przy ulicy Przyrynek została wyremontowana

Budynek stojący na Nowym Mieście, doszczętnie zniszczony podczas Powstania Warszawskiego, został odbudowany w latach 50. Jego tynki dawno uległy już jednak zniszczeniu. Właśnie doczekały się remontu.

Kamienica przy ulicy Przyrynek 1 stoi naprzeciwko Kościoła Nawiedzenia NMP. Wszystkie domy w pierzei tej ulicy zostały zniszczone podczas Powstania Warszawskiego. Budynek został odbudowany od podstaw w latach 1955-56, w stylu historycznym. Ma proste elewacje zaakcentowane jedynie gzymsami i masywnymi przyporami w narożnikach. Jego dach pokryty jest dachówką ceramiczną, którą wyremontowano w 2015 roku. Teraz przyszedł czas na remont elewacji.

Fasada kamienicy przy ulicy Przyrynek została wyremontowanaBiuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

- Z biegiem czasu tynki uległy zniszczeniu. Wpływ na ich pogarszający się stan miały czynniki atmosferyczne i zanieczyszczenia powietrza. Szkody najbardziej były widoczne w przyziemiu oraz nad gzymsami i opaskami okiennymi. W złym stanie były również cokoły, wykonane z piaskowca szydłowieckiego - opisała Magdalena Łań z biura stołecznego konserwatora zabytków.

Remont wykonano dzięki dotacji

Na wyremontowanie elewacji kamienicy od frontu i podwórka wspólnota mieszkaniowa otrzymała od miasta dotację w wysokości 173 650 złotych, co pokryło 50 procent kosztów. Na podstawie badań stratygraficznych konserwatorzy określili kolorystykę fasad. Nowe, barwione w masie tynki odtworzone zostały z zachowaniem charakterystycznej faktury.

Fasada kamienicy przy ulicy Przyrynek została wyremontowanaBiuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Wymieniono także obróbki blacharskie, których uszkodzenia były przyczyną zawilgocenia ponad gzymsami i parapetami okien. Renowację przeszedł także kamienny cokół budynku. - Piaskowiec oczyszczono, odsolono i zabezpieczono środkami biobójczymi. Fragmenty płyt były tak zniszczone, że wymieniono je na nowe. Renowację przeszły także drewniane okna - dodała Łań.

Przeczytaj także: Prace w Katedrze Metropolitalnej. Konserwacja krzyży, remont elewacji

Konserwacja i remont elewacji Katedry Metropolitarnej
Konserwacja i remont elewacji Katedry MetropolitarnejMWKZ

Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pozostałe wiadomości