W sobotę rano marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego śmierci. Tego dnia uczynił to również prezydent Andrzej Duda.
Kilka tysięcy osób wyruszyło też z Placu Zamkowego w Warszawie w Narodowym Marszu Papieskim pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj", który jest częścią obchodów 40. rocznicy śmierci kapłana. Uczestnicy przeszli do sanktuarium ks. Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie mszę św. odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
- W 1989 roku wolni Polacy zwyciężyli. Dzięki wysiłkowi tamtego pokolenia, księdza Jerzego, mamy dzisiaj wolną Polskę. Niestety, nie wszyscy i nie zawsze potrafią to docenić. Naszym wielkim zadaniem jest to hasło: "zło dobrem zwyciężaj" - mówił prezydent Duda w czasie mszy. Jak zaznaczył, "czasy posługi kapłańskiej księdza Jerzego Popiełuszki to były czasy trudne dla polskiego kościoła, dla nas wszystkich – kiedy byliśmy w sowieckim zniewoleniu, kiedy nie mogliśmy decydować o sobie".
Prezydent wspominał również innych kapłanów, którzy - jak powiedział - za swoją postawę "zapłacili najwyższą cenę": błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, księdza Stanisława Suchowolca, księdza Stefana Niedzielaka, księdza Sylwestra Zycha. Jak zaznaczył Andrzej Duda, "niezwykłą umiejętnością księdza Jerzego, która zaskarbiła mu zaufanie robotników było to, że mówił do nich w sposób przystępny, ale też nie nawoływał do agresji, nawoływał do modlitwy, był człowiekiem wielkiej wiary, był przepełniony wiarą, wiara go niosła".
Marsz, msza i koncert
Narodowy Marsz Papieski pod hasłem "Zło dobrem zwyciężaj" był częścią głównych obchodów rocznicowych, które odbywały się w sobotę w sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie.
Marsz wyruszył ok. godz. 13.30 z Placu Zamkowego. Uczestnicy, z których wielu niesie flagi narodowe, przeszli ulicami: Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotarli do sanktuarium na Żoliborzu. W trakcie marszu przypomniane zostały słowa ks. Jerzego Popiełuszki oraz papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Podczas marszu niesione były relikwie bł. ks. Popiełuszki oraz św. Jana Pawła II. Przemarszowi towarzyszył także dzwon "Głos Nienarodzonych" wieziony na platformie samochodowej.
Na Placu Zamkowym przed rozpoczęciem marszu pojawili się przedstawiciele kierownictwa PiS: Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Przemysław Czarnek i Antoni Macierewicz.
Marsz zakończył się ok. godz. 15.30.
W niedzielę o godz. 19 w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odbędzie się koncert pt. "Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką".
Uchwała Sejmu
W piątek Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ks. Popiełuszkę. Autorzy uchwały podkreślili, że w czasie stanu wojennego ks. Popiełuszko świadczył wszechstronną pomoc internowanym i publicznie stawał w ich obronie.
"Wszyscy pamiętamy jego przesłanie: zło dobrem zwyciężaj. Ksiądz Jerzy Popiełuszko nawoływał do odnowy religijnej i moralnej, mówił o konieczności prawdy, potępiał deptanie praw obywatelskich, w prostych słowach obnażał kłamstwa komunistycznych okupantów" - napisali. Podkreślili, że w odwecie za tę działalność ksiądz Jerzy Popiełuszko był inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa PRL, wielokrotnie zatrzymywany, grożono mu śmiercią i urządzano wobec niego prowokacje, upokarzano go oraz zniesławiano w mediach a w końcu 19 października 1984 r. został porwany, a następnie brutalnie zamordowany.
"Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest jednym ze współczesnych bohaterów naszej wolności, jego działalność była czynną walką o niepodległość i godność polskiego narodu. Stał się on symbolem obrony wolności sumienia, godności ludzkiej i praw obywatelskich, jak również symbolem niezachwianej wiary rozpoznawalnym na całym świecie" - czytamy w uchwale.
Jej autorzy przypomnieli również, że 6 czerwca 2010 r. ks. Popiełuszko został beatyfikowany przez Kościół katolicki a do jego grobu przybyły do dziś niemal 23 miliony osób.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, składając najwyższy hołd księdzu Jerzemu Popiełuszce, pragnie okazać szacunek dla podstawowych wartości obywatelskich, jakimi kapłan kierował się w swoim życiu: prawdy, wolności i solidarności" - podkreślili.
Przyjął święcenia z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego
Ks. Jerzy (Alfons) Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej.
W 1965 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 roku w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Następnie został skierowany jako wikariusz, na swoją pierwszą placówkę duszpasterską w Ząbkach koło Warszawy.
W latach 1975-78 pracował w kościele św. Anny. W maju 1980 roku został przeniesiony do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Duchowy przewodnik "Solidarności"
Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przewodnikiem. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy oraz służby zdrowia.
Pierwszą mszę św. za Ojczyznę ks. Jerzy odprawił 28 lutego 1982 r. Od kwietnia 1982 roku regularnie je celebrował w ostatnie niedziele miesiąca, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko "Solidarności". Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej "Solidarności".
19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. W pobliżu wioski Górsk, został zatrzymany przez trzech funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Na podstawie sekcji zwłok stwierdzono, że został brutalnie pobity oraz związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi. Prawdopodobnie zginął 19 października, zanim został wrzucony do wody, ale pojawiały się też inne wersje, których nigdy nie potwierdzono.
Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 roku i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem "Solidarności".
Autorka/Autor: mg/gp, adso
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka