Wykład Hanny Machińskiej na UW planowano od października. O odwołaniu dowiedziała się od znajomej

Autor:
dg/r
Źródło:
"Gazeta Wyborcza", tvn24.pl
Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich
Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich TVN24
wideo 2/4
TVN24Hanna Machińska nie jest już zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich

Władze Uniwersytetu Warszawskiego odwołały wykład "A mury runą, runą, runą", który miał odbyć się we wtorek 17 stycznia w auli starej biblioteki przy Krakowskim Przedmieściu. Wykład miała wygłosić odwołana w grudniu z funkcji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich doktor Hanna Machińska. Oficjalnym powodem są "przyczyny techniczne".

Informację o odwołaniu wykładu potwierdził w rozmowie z doktor Machińską reporter TVN24 Jan Piotrowski. Machińska została poinformowana, że wydarzenie nie dojdzie do skutku "z przyczyn technicznych".

Wykład odwołany, rektor milczy

Wcześniej była zastępczyni RPO przyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że była zaskoczona tą decyzją. A o odwołaniu miała dowiedzieć się od jednej ze znajomych profesorek, która zadzwoniła do rektoratu UW, aby potwierdzić swoją obecność. - Osoba, która organizacyjnie tym się zajmuje, też nie potrafiła mi powiedzieć, o jakie "przyczyny techniczne" chodzi. Dzwoniłam dwa razy do rektora prof. Alojzego Nowaka, wysłałam do niego SMS, przecież się znamy i się komunikujemy. Teraz nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Na ten wykład zostałam zaproszona 16 października, termin został ustalony parę tygodni później - powiedziała "Wyborczej" Machińska.

Mimo wszystko, we wtorek o godzinie 17 doktor Machińska zamierza przyjść do auli starej biblioteki UW i przeprosić tych, którzy nie dowiedzą się o odwołaniu wykładu.

Rektor nie wiedział o wykładzie

"Gazeta Wyborcza" dowiedziała się od rzeczniczki Uniwersytetu Warszawskiego doktor Anny Modzelewskiej, "że rektor UW prof. Alojzy Nowak, widniejący na zaproszeniu na wykład jako osoba zapraszająca, nie został poinformowany nawet o planach jego organizacji". - Pan Redaktor zapewne również nie chciałby widnieć na zaproszeniach na różne wydarzenia jako zapraszający, nie będąc poinformowanym o takim fakcie - odpisała dziennikarzowi "Wyborczej" Modzelewska.

Organizatorem wykładu doktor Machińskiej był profesor Piotr Węgleński, były rektor UW, członek Polskiej Akademii Nauk. On również jest zaskoczony decyzją o odwołaniu wykładu. - Ostatnio zyskała ona (doktor Hanna Machińska - red.) wielkie uznanie za swoją działalność na wschodniej granicy Polski, gdzie starała się pomóc uchodźcom przybywającym do Polski. Poprzedni rektorzy pozostawiali mi pełną swobodę w wyborze wykładowców. Sądzę, że w tej sytuacji będę zmuszony do odwołania przewidzianego na luty wykładu profesora Adama Rotfelda - powiedział "Wyborczej" Węgleński.

Odwołanie doktor Machińskiej

Hanna Machińska pełniła rolę zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) od 2017 roku. Wcześniej, w latach 1991-2017, była dyrektorką Biura Rady Europy w Warszawie. 7 grudnia rzecznik praw obywatelskich profesor Marcin Wiącek zwolnił doktor Machińską z obowiązków swojej zastępczyni. Zastąpił ją doktor habilitowany Wojciech Brzozowski - kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Machińska posiada doświadczenie i osiągnięcia we wdrażaniu do polskiego porządku prawnego europejskich standardów prawnych, w tym dotyczących ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Jest zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Jest autorką szeregu publikacji dotyczących ochrony praw człowieka. Podczas pełnienia swojej funkcji w biurze RPO zaangażowana była między innymi w działalność na rzecz praw migrantów, co było szczególnie widoczne podczas kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:dg/r

Źródło: "Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Czarno na białym/TVN24

Pozostałe wiadomości