Jedzenie, koncerty, rejsy i pływająca plaża. Sprawdziliśmy, co w tym sezonie zaoferują barki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Będą nowi najemcy barek nad Wisłą
Będą nowi najemcy barek nad WisłąArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Będą nowi najemcy barek nad WisłąArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Barki nad Wisłą powrócą w tym sezonie z nową ofertą gastronomiczno-kulturalną. Każda z nich ma także swoje miejsce cumownicze, więc mieszkańcy będą mieli okazję skorzystać z rejsów widokowych i okolicznościowych. Zarząd Zieleni wybrał właśnie nowych najemców tych obiektów.

Chwilowy powrót zimy nie zmienia faktu, że wkrótce ruszy sezon nad Wisłą. W tym roku popularne barki będą funkcjonowały w odświeżonej formule. Zarząd Zieleni rozstrzygnął w połowie marca konkurs na najem tych obiektów na najbliższe trzy lata. Postępowanie dotyczyło czterech obiektów zacumowanych przy bulwarze Karskiego oraz bulwarze generała Pattona.

- Zwycięzcy konkursu zobligowani będą przede wszystkim do prowadzenia działalności, mającej na celu rozwój i upowszechnienie żeglugi i rekreacji wodnej wraz z usługami towarzyszącymi. W zdecydowanej większości będzie to sezonowa oferta gastronomiczna oraz cykle wydarzeń kulturalnych, tanecznych, teatralnych, które będą dotyczyć szeroko rozumianej rozrywki i rekreacji na Wiśle - informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni.

To oznacza, że na każdej z barek będą nadal dostępne knajpy, ale dzierżawcy przygotowali również dodatkową ofertę związaną z rekreacją na wodzie oraz wydarzeniami kulturalnymi. Jak wylicza rzeczniczka, w planach są koncerty, wydarzenia o charakterze jam session, sportowe i rekreacyjne, teatralne, projekcje filmowe oraz stand-up.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Przy jednej z barek pojawi się pływająca plaża

Pierwsza z barek oferowanych w konkursie to Przystań Nowa Fala na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Będą stamtąd realizowane rejsy krajobrazowe, ale dzierżawca przewiduje też możliwość organizacji kolacji na rzece, rejsów widokowych z wirtualnym przewodnikiem i rejsów okolicznościowych. - Przystań Nowa Fala będzie również miejscem, gdzie miłośnicy sportów wodnych będą mogli wypożyczyć kajaki i deski standup paddle. Dzierżawca zaproponował także szereg wydarzeń kulturalnych, w tym weekendowe potańcówki, koncerty na żywo, malarskie plenery na Wiśle oraz warsztaty dla różnych grup wiekowych - wyjaśnia Kwiecień-Łukaszewska.

Kolejna barka to Dworzec Wodny na wysokości Pomnika Syrenki. - Działalność w tym miejscu będzie nawiązywała do bogatej tradycji żeglugi na Wiśle. Chętni będą mogli skorzystać z czarteru tradycyjnych łodzi żaglowych typu omega czy najdłuższej drewnianej szkuta na Wiśle - zapowiada rzeczniczka.

Dodatkowo, obok barki ma zostać documowana pływająca plaża z wiślanym piaskiem, na której znajdzie się strefa relaksu i scena koncertowa.

Muzyka na żywo i rejsy po Wiśle

Trzecia wynajęta przez Zarząd Zieleni barka to Wieczór nad Wisłą na wysokości ulicy Boleść. Przez cały sezon jej dzierżawca będzie oferował weekendowe rejsy, a w najcieplejszym okresie oferta zostanie pozszerzona o rejsy w pozostałe dni tygodnia.

- Prócz tego, kontynuowane będą założenia istniejącego konceptu, w tym między innymi organizacja koncertów na żywo - opisuje Kwiecień-Łukaszewska. I dodaje, że w drugiej połowie maja udostępniony zostanie nowy, największy na warszawskim odcinku Wisły statek Fisherman. Jednostka jest zaprojektowana tak, by sprostać lokalnym warunkom żeglugowym, czyli niskim stanom wody. Jednorazowo zabierze na pokład 220 osób, a rejsy będą mogły odbywać się niezależnie od warunków atmosferycznych.

Ostatnie miejsce to Barka Warszawska Dzień i Noc na wysokości ulicy Sanguszki. Zarząd Zieleni zapowiada, że będzie tam dostępna szeroka oferta żeglugowa i przystanek dla dużych statków, takich jak Loewentin czy Werner. - Domeną tej barki będzie także organizacja wydarzeń z muzyką na żywo - zaznacza Kwiecień-Łukaszewska.

Lokale i rejsy powinny ruszyć w najpóźniej w majówkę

Barki na wysokości Sanguszki i Boleść będą dzierżawione przez spółkę Żegluga Warszawska, która zajmowała się nimi w poprzednich sezonach. Natomiast pozostałe dwie - przy pomniku Syreny i na wysokości MSN - będą dzierżawione przez nowe konsorcja, w skład których wchodzą spółki związane z tymi barkami w poprzednich sezonach.

Jak przekazuje nam Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, trwają ostatnie formalności związane z zawieraniem umów na najem barek. - Mam od wszystkich deklarację, że nie później niż na długi weekend majowy barki będą się otwierały - mówi.

Zarząd Zieleni szuka też dzierżawców czterech pawilonów gastronomiczno-kulturalnych na bulwarze generała Pattona. - Konkurs został częściowo rozstrzygnięty. Znalazł się najemca jednego z pawilonów. W tej chwili został ogłoszony drugi konkurs na pozostałe pawilony - informuje Piotrowski. I wyjaśnia, że powodem takiego wyniku jest to, że wyłącznie jedna oferta spełniała wszystkie formalne wymagania.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl