W 2023 odnotowano ponad 30 prób samobójczych na warszawskich mostach.
W ubiegłym roku Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło projekt, którego celem jest zwiększenie monitoringu na mostach. Kamery ustawiane są w taki sposób, aby obejmowały swoim zakresem szlaki piesze, barierki. W sytuacji niebezpiecznej przeszkolone osoby, które obserwują monitoringi, natychmiast wzywają służby.
- Szacujemy, że 14 osób zostało powstrzymanych na etapie próby samobójczej na moście. Wdrożyliśmy też specjalny program zwiększenia patroli rzecznych. 11 osób zostało przez te patrole wyciągniętych z wody - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Skromny, ale ważny gest
Zielone tabliczki z napisem "Nie rezygnuj z życia" i numerami telefonów - alarmowego 112 oraz warszawskiego całodobowego telefonu dla osób w kryzysie emocjonalnym 511 200 200 - zainstalowane są na czterech warszawskich przeprawach: Poniatowskiego, Gdańskim, Północnym i Śląsko-Dąbrowskim.
Montaż tabliczek jest realizacją projektu z Budżetu Obywatelskiego na rok 2024. Inicjatorem projektu "Pomoc kryzysowa na warszawskich mostach" jest Karol Bąkowski.
Autor projektu zwrócił uwagę, że wciąż docierają do nas informacje dotyczące prób samobójczych na mostach, w rejonie torów kolejowych czy metra. - Takie tabliczki to skromny gest, ale dobrze przeprowadzony jest zaczątkiem do polepszania infrastruktury wokół i zwracania uwagi na osoby w kryzysie - powiedział Bąkowski.
– Telefon 511 200 200 dostępny jest całodobowo i przeznaczony jest dla dorosłych mieszkańców Warszawy, ale żadnej osoby, która pod ten numer zadzwoni, nie zostawimy bez pomocy. Te mosty, na których zawisły tabliczki, są pewnym symbolem działania na rzecz osób w kryzysie życiowym. Mają na celu zwrócenie uwagi, nauczanie reagowania, by nikt nie został bez pomocy. Bądźmy uważni na innych i nie bójmy się szukać pomocy w takich miejscach jak Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej – powiedziała Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz, dyrektorka Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Całodobowy numer 511 200 200
Z inicjatywy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego powstał zespół, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele środowisk naukowych, specjaliści pracy z osobami w kryzysach życiowych, suicydolodzy, przedstawiciele biur m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych oraz specjaliści Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Eksperci opracowali rekomendacje w zakresie wsparcia osób i rodzin oraz dzieci i młodzieży, pozostających w różnego rodzaju kryzysach życiowych, w tym suicydalnych. Jednym ze wskazań było właśnie uruchomienie miejskiego telefonu 511 200 200. Numer jest obsługiwany przez specjalistów Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej – psychologów, terapeutów i pracowników socjalnych.
Ponadto w stolicy działa Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdzie jest udzielana bezpłatna pomoc dla osób w kryzysie – od konsultacji psychologicznych po schronienie. Więcej informacji na temat działalności WOIK-u znajduje się na stronie: woik.waw.pl.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa