Szalone Dni Muzyki. Klasyka dla przechodnia, bez gorsetu i bufonady

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szalone Dni Muzyki 2024
Szalone Dni Muzyki 2024
mat. organizatora
Szalone Dni Muzyki 2024mat. organizatora

Trzy dni, sześć scen, 56 koncertów. W programie muzyka klasyczna, tradycyjna i jazzowa. W ostatni weekend września odbędzie się 14. edycja Szalonych Dni Muzyki, festiwalu nie tylko dla koneserów.

Szalone Dni Muzyki to rodzaj kulturalnej franczyzy, polska edycja wydarzenia, które narodziło się 30 lat temu w Nantes z inicjatywy Rene Martina. Organizatorem polskiej odsłony La Folle Journée jest od początku Sinfonia Varsovia. Jej dzisiejszy dyrektor Janusz Marynowski jeszcze jako szeregowy kontrabasista grał na pierwszym festiwalu we Francji. Już jako szef orkiestry postanowił zapytać pomysłodawcę formatu, czy możliwe jest stworzenie siostrzanej edycji w Warszawie. Zgodził się.

Zarówno we Francji, jak i w Polsce, ideą wydarzenia jest przybliżanie muzyki klasycznej tym, którzy na co dzień w filharmoniach nie bywają. - Przybliżamy muzykę. Celujemy głównie nie w specjalistów, którzy w piątki i soboty w filharmonii słuchają Stockhausena i Schönberga, tylko tych, którzy nigdy nie byli na koncercie muzyki klasycznej. Mamy taką ideę, żeby przekazać muzykę wszystkim. Szalone Dni Muzyki to pierwszy front spotykania ludzi z muzyką i chyba dobrze nam to wychodzi, bo co roku 30 tysięcy słuchaczy przewija się przez festiwal - mówił podczas środowej konferencji prasowej Janusz Marynowski. O słuszności tego kierunku najlepiej świadczy opublikowany właśnie przez Narodowe Centrum Kultury raport, z którego wynika, że 76 procent Polaków nigdy nie było w filharmonii czy operze. Wciąż jest dużo do zrobienia.

Szalone Dni Muzyki mają format, który kojarzy się z wakacyjnymi festiwalami muzyki popularnej. Łączą je: weekendowa kumulacja, ograniczony czas koncertu (maksymalnie godzina, zwykle nieco krócej), wielość scen, różnorodność gatunkowa. Tyle że pod dachem. I bez karnetu, który umożliwia wejście na każdy występ. Ale z przystępnymi cenami (25–35 złotych) i dwiema scenami całkowicie darmowymi - w namiocie na placu Teatralnym i pobliskim kościele.

Szalone Dni Muzyki 2023serwis SV

Ptasia muzyka

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są "Źródła", rozumiane bardzo szeroko. Organizatorzy tłumaczą to tak: "Program festiwalu kierować będzie wyobraźnię publiczności ku naturze: do szmeru bijącej wody i śpiewu ptaków, pradawnych sposobów komunikacji międzyludzkiej, pierwotnego rytmu czy tradycyjnego nawoływania i śpiewu. Repertuar sięgnie do wielkich dzieł klasycznego kanonu, utworów ‘źródłowych’ współczesności, które stanowią nieprzebraną kopalnię inspiracji dla kolejnych pokoleń".

- Początki, czyli źródła leżą w komunikacji międzyludzkiej, pierwsze próby były prawdopodobnie muzyczne. Do tego nawiązuje szereg koncertów. Chopin University Percussion Ensemble pokaże, jak można było komunikować się kiedyś za pomocą instrumentów perkusyjnych. Tam będzie nie tylko muzyka z zachodniej Afryki, ale również muzyka Johna Cage’a czy brazylijska Batucada - zapowiadał Łukasz Strusiński, szef działu programowego Sinfonii Varsovii. Jak mówił dalej, szereg pozycji programowych będzie nawiązaniem do natury.

- Na otwarcie wystąpi absolutnie zjawiskowa saksofonistka francuska Valentine Michaud. Jej koncert będzie polską premierą dzieła szwedzkiego kompozytora Andersa Hillborga pod tytułem "Opowieści Pawie" - zachęcał. - Kolejnego dnia ta sama saksofonistka razem z bratem Gabrielem wykona cały program poświęcony ptakom pod tytułem "Rajskie Ptaki", którego podstawą są utwory ptasie z francuskiej spuścizny - dodał.

Jazz, oberki, Bernstein

Na zadany temat źródeł można też spojrzeć historycznie, sięgając do muzyki ludowej. - Tutaj też mamy pełne bogactwo od zaprezentowania, poczynając od specjalnego koncertu "Skarby" z targowiska instrumentów. To format, który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Polega na tym, że publiczność będzie miała możliwość interakcji z artystami, zarówno muzykami ludowymi, jak i budowniczymi instrumentów takich jak nyckelharpa, czelesta czy lira korbowa - opisywał Łukasz Strusiński. Rekomendował też występ Francois’a Lazarevitch’a, który przywiezie pięć rodzajów dud: od czasów średniowiecznych aż po XIX-wieczne. - Artysta przeprowadzi publiczność przez tysiącletnią historię dud francuskich - dodał.

A jeśli mowa o muzyce ludowej, wspomnieć warto też o koncercie poświęconemu oberkom. W obroty wezmą je Kapela Maliszów i Suferi. Oba zespoły łączy osoba skrzypka Kacpra Malisza, który stara się łączyć oberkowe melodie z jazzem, elektroniką czy hip-hopem. Idąc jazzowym tropem na uwagę zasługuje także koncert Marcina Maseckiego. Wyjątkowy pianista sięgnie do źródeł jazzu - pierwszych czterech dekad XX wieku. Zagra solo utwory z repertuaru: Scotta Joplina, Fatsa Wallera, Duke’a Ellingtona, Charliego Parkera, Theloniousa Monka i Dizzy’ego Gillespiego.

Trzymając się amerykańskich klasyków, nie zabraknie też tego najważniejszego - Leonarda Bernsteina. Kwartet Hermes zagra jego odkrytą niedawno "Muzykę na kwartet smyczkowy", a Paul Lay zaprezentuje "Błękitną Rapsodię" w wersji na trio jazzowe (z okazji stulecia premiery tego utworu). Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy wystąpi dwukrotnie z klasykami bluesa oraz jazzu.

Szalone Dni Muzyki 2023serwis SV

Kanon w namiocie

- Źródła to również kanon. Listę lektur powierzyliśmy głównie orkiestrom szkół muzycznych, w tym roku mamy ich dziewięć. Debiutuje szkoła baletowa, która ma siedzibę tuż obok. Zatańczone zostaną "Wełtawa" Bedricha Smetany oraz suita "Carmen" Georgesa Bizeta - mówił Strusiński. Wszystkie koncerty młodych orkiestr w namiocie, który stanie obok Teatru Wielkiego, będą darmowe. Podobnie te kameralne w pobliskim Kościele Środowisk Twórczych. Na nie wejść można dosłownie z ulicy. Łącznie wstęp wolny dotyczy 15 z 56 koncertów festiwalu.

Symfoniczna klasyka zabrzmi także na największej scenie - w Sali Moniuszki. Tam królować będą: Sinfonia Varsovia (pod batutą Juliena Masmondeta, Jacka Kaspszyka, Aleksandara Markovića), Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (dyryguje Marta Kluczyńska) i Sinfonia Iuventus (pod kierunkiem Alexandra Humali).

Bazylek i Panakota

Na festiwalu popularyzującym muzykę i obalającym bariery nie może oczywiście zabraknąć oferty dla dzieci. "W ramach programu dla najmłodszych przygotowano dwa kameralne programy cyklu Smykofonia (0–2, 2–5 lat), dwa koncerty symfoniczne ze Smokiem Bazylkiem (3–8 lat) oraz Panakotą (7+ lat), a także wydarzenia z udziałem publiczności: O clave i źródłach rytmu (9+ lat) prowadzone przez Jerzego Rogiewicza i Huberta Zemlera oraz Skarby z Targowiska Instrumentów (12+ lat), podczas którego tradycyjne instrumenty przybliżą ich budowniczy i muzycy" - zapowiadają organizatorzy.

Szalone Dni Muzyki, 27–29 września 2024, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Namiot na placu Teatralnym, Kościół Środowisk Twórczych. Szczegółowy program>>>

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: serwis SV

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl