Szalone Dni Muzyki. Klasyka dla przechodnia, bez gorsetu i bufonady

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szalone Dni Muzyki 2023serwis SV

Trzy dni, sześć scen, 56 koncertów. W programie muzyka klasyczna, tradycyjna i jazzowa. W ostatni weekend września odbędzie się 14. edycja Szalonych Dni Muzyki, festiwalu nie tylko dla koneserów.

Szalone Dni Muzyki to rodzaj kulturalnej franczyzy, polska edycja wydarzenia, które narodziło się 30 lat temu w Nantes z inicjatywy Rene Martina. Organizatorem polskiej odsłony La Folle Journée jest od początku Sinfonia Varsovia. Jej dzisiejszy dyrektor Janusz Marynowski jeszcze jako szeregowy kontrabasista grał na pierwszym festiwalu we Francji. Już jako szef orkiestry postanowił zapytać pomysłodawcę formatu, czy możliwe jest stworzenie siostrzanej edycji w Warszawie. Zgodził się.

Zarówno we Francji, jak i w Polsce, ideą wydarzenia jest przybliżanie muzyki klasycznej tym, którzy na co dzień w filharmoniach nie bywają. - Przybliżamy muzykę. Celujemy głównie nie w specjalistów, którzy w piątki i soboty w filharmonii słuchają Stockhausena i Schönberga, tylko tych, którzy nigdy nie byli na koncercie muzyki klasycznej. Mamy taką ideę, żeby przekazać muzykę wszystkim. Szalone Dni Muzyki to pierwszy front spotykania ludzi z muzyką i chyba dobrze nam to wychodzi, bo co roku 30 tysięcy słuchaczy przewija się przez festiwal - mówił podczas środowej konferencji prasowej Janusz Marynowski. O słuszności tego kierunku najlepiej świadczy opublikowany właśnie przez Narodowe Centrum Kultury raport, z którego wynika, że 76 procent Polaków nigdy nie było w filharmonii czy operze. Wciąż jest dużo do zrobienia.

Szalone Dni Muzyki mają format, który kojarzy się z wakacyjnymi festiwalami muzyki popularnej. Łączą je: weekendowa kumulacja, ograniczony czas koncertu (maksymalnie godzina, zwykle nieco krócej), wielość scen, różnorodność gatunkowa. Tyle że pod dachem. I bez karnetu, który umożliwia wejście na każdy występ. Ale z przystępnymi cenami (25–35 złotych) i dwiema scenami całkowicie darmowymi - w namiocie na placu Teatralnym i pobliskim kościele.

Szalone Dni Muzyki 2023serwis SV

Ptasia muzyka

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są "Źródła", rozumiane bardzo szeroko. Organizatorzy tłumaczą to tak: "Program festiwalu kierować będzie wyobraźnię publiczności ku naturze: do szmeru bijącej wody i śpiewu ptaków, pradawnych sposobów komunikacji międzyludzkiej, pierwotnego rytmu czy tradycyjnego nawoływania i śpiewu. Repertuar sięgnie do wielkich dzieł klasycznego kanonu, utworów ‘źródłowych’ współczesności, które stanowią nieprzebraną kopalnię inspiracji dla kolejnych pokoleń".

- Początki, czyli źródła leżą w komunikacji międzyludzkiej, pierwsze próby były prawdopodobnie muzyczne. Do tego nawiązuje szereg koncertów. Chopin University Percussion Ensemble pokaże, jak można było komunikować się kiedyś za pomocą instrumentów perkusyjnych. Tam będzie nie tylko muzyka z zachodniej Afryki, ale również muzyka Johna Cage’a czy brazylijska Batucada - zapowiadał Łukasz Strusiński, szef działu programowego Sinfonii Varsovii. Jak mówił dalej, szereg pozycji programowych będzie nawiązaniem do natury.

- Na otwarcie wystąpi absolutnie zjawiskowa saksofonistka francuska Valentine Michaud. Jej koncert będzie polską premierą dzieła szwedzkiego kompozytora Andersa Hillborga pod tytułem "Opowieści Pawie" - zachęcał. - Kolejnego dnia ta sama saksofonistka razem z bratem Gabrielem wykona cały program poświęcony ptakom pod tytułem "Rajskie Ptaki", którego podstawą są utwory ptasie z francuskiej spuścizny - dodał.

Jazz, oberki, Bernstein

Na zadany temat źródeł można też spojrzeć historycznie, sięgając do muzyki ludowej. - Tutaj też mamy pełne bogactwo od zaprezentowania, poczynając od specjalnego koncertu "Skarby" z targowiska instrumentów. To format, który rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Polega na tym, że publiczność będzie miała możliwość interakcji z artystami, zarówno muzykami ludowymi, jak i budowniczymi instrumentów takich jak nyckelharpa, czelesta czy lira korbowa - opisywał Łukasz Strusiński. Rekomendował też występ Francois’a Lazarevitch’a, który przywiezie pięć rodzajów dud: od czasów średniowiecznych aż po XIX-wieczne. - Artysta przeprowadzi publiczność przez tysiącletnią historię dud francuskich - dodał.

A jeśli mowa o muzyce ludowej, wspomnieć warto też o koncercie poświęconemu oberkom. W obroty wezmą je Kapela Maliszów i Suferi. Oba zespoły łączy osoba skrzypka Kacpra Malisza, który stara się łączyć oberkowe melodie z jazzem, elektroniką czy hip-hopem. Idąc jazzowym tropem na uwagę zasługuje także koncert Marcina Maseckiego. Wyjątkowy pianista sięgnie do źródeł jazzu - pierwszych czterech dekad XX wieku. Zagra solo utwory z repertuaru: Scotta Joplina, Fatsa Wallera, Duke’a Ellingtona, Charliego Parkera, Theloniousa Monka i Dizzy’ego Gillespiego.

Trzymając się amerykańskich klasyków, nie zabraknie też tego najważniejszego - Leonarda Bernsteina. Kwartet Hermes zagra jego odkrytą niedawno "Muzykę na kwartet smyczkowy", a Paul Lay zaprezentuje "Błękitną Rapsodię" w wersji na trio jazzowe (z okazji stulecia premiery tego utworu). Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy wystąpi dwukrotnie z klasykami bluesa oraz jazzu.

Szalone Dni Muzyki 2023serwis SV

Kanon w namiocie

- Źródła to również kanon. Listę lektur powierzyliśmy głównie orkiestrom szkół muzycznych, w tym roku mamy ich dziewięć. Debiutuje szkoła baletowa, która ma siedzibę tuż obok. Zatańczone zostaną "Wełtawa" Bedricha Smetany oraz suita "Carmen" Georgesa Bizeta - mówił Strusiński. Wszystkie koncerty młodych orkiestr w namiocie, który stanie obok Teatru Wielkiego, będą darmowe. Podobnie te kameralne w pobliskim Kościele Środowisk Twórczych. Na nie wejść można dosłownie z ulicy. Łącznie wstęp wolny dotyczy 15 z 56 koncertów festiwalu.

Symfoniczna klasyka zabrzmi także na największej scenie - w Sali Moniuszki. Tam królować będą: Sinfonia Varsovia (pod batutą Juliena Masmondeta, Jacka Kaspszyka, Aleksandara Markovića), Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (dyryguje Marta Kluczyńska) i Sinfonia Iuventus (pod kierunkiem Alexandra Humali).

Bazylek i Panakota

Na festiwalu popularyzującym muzykę i obalającym bariery nie może oczywiście zabraknąć oferty dla dzieci. "W ramach programu dla najmłodszych przygotowano dwa kameralne programy cyklu Smykofonia (0–2, 2–5 lat), dwa koncerty symfoniczne ze Smokiem Bazylkiem (3–8 lat) oraz Panakotą (7+ lat), a także wydarzenia z udziałem publiczności: O clave i źródłach rytmu (9+ lat) prowadzone przez Jerzego Rogiewicza i Huberta Zemlera oraz Skarby z Targowiska Instrumentów (12+ lat), podczas którego tradycyjne instrumenty przybliżą ich budowniczy i muzycy" - zapowiadają organizatorzy.

Szalone Dni Muzyki, 27–29 września 2024, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Namiot na placu Teatralnym, Kościół Środowisk Twórczych. Szczegółowy program>>>

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: serwis SV

Pozostałe wiadomości

Po trzech drzewach zostały już tylko dziury w ziemi. Kilka kolejnych wygląda, jakby ich dni były policzone. Lipy z placu Konstytucji usychają. Zarząd Zieleni wie dlaczego i zapowiada sadzenie trwalszego gatunku.

Usychają lipy na placu Konstytucji. Przegrywają ze słońcem i solą

Usychają lipy na placu Konstytucji. Przegrywają ze słońcem i solą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na brzegu Wisły na wysokości Kępy Tarchomińskiej znaleziono fragment czaszki i kości. Trafiły do zakładu medycyny sądowej.

Na brzegu wyspy na Wiśle znaleziono fragment czaszki i kości

Na brzegu wyspy na Wiśle znaleziono fragment czaszki i kości

Źródło:
PAP

Po południu aktywiści z Ostatniego Pokolenia oblali na pomarańczowo szklaną fasadę galerii handlowej Złote Tarasy. Akcja jest związana z nadchodzącym rokiem szkolnym. Interweniowała policja, która wylegitymowała dwie osoby. Trwa czyszczenie elewacji.

Złote Tarasy oblane farbą. Kolejna akcja Ostatniego Pokolenia

Złote Tarasy oblane farbą. Kolejna akcja Ostatniego Pokolenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko trzem osobom - dwóm opiekunkom i mężowi jednej z nich - w sprawie nagrania, na którym uwieczniono kąpiel podopiecznej Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku. Wideo z nagą starszą kobietą trafiło do sieci.

Nagrały podopieczną podczas mycia. Jest akt oskarżenia

Nagrały podopieczną podczas mycia. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest zgoda miasta na SBM FFestival 2024 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Organizator hip-hopowej imprezy uzyskał pozytywną opinię służb, a co za tym idzie - miasta. Wcześniej ratusz wydał negatywną decyzję o lokalizacji koncertów.

Najpierw nie było pozwolenia, teraz jest. Festiwal hip-hopowy się odbędzie

Najpierw nie było pozwolenia, teraz jest. Festiwal hip-hopowy się odbędzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy mogą wskazać swoje ulubione drzewo. Właśnie rusza plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku 2024. O tytuł zabiega 13 roślin, po jednym z każdej dzielnicy. Każde jest wyjątkowe, ale wygrać może tylko jedno.

Historia, wiek, a może okazałość? Rusza konkurs na Warszawskie Drzewo Roku

Historia, wiek, a może okazałość? Rusza konkurs na Warszawskie Drzewo Roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace remontowe na ulicy Mińskiej rozpoczną się najwcześniej w 2025 roku, jeśli będą na to środki - przekazał portalowi tvnwarszawa.pl rzecznik dzielnicy Praga Południe. Obecnie przygotowywany jest nowy projekt. Miejscy aktywiści zarzucają urzędnikom opieszałość i "niedasizm", bo o rewitalizacji głównej ulicy Kamionka mówi się już od 2015 roku.

Remont Mińskiej najwcześniej w 2025 roku. "Mamy nadzieję na pieniądze od rządu"

Remont Mińskiej najwcześniej w 2025 roku. "Mamy nadzieję na pieniądze od rządu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie kończą się kłopoty popularnego placu zabaw w Ogrodzie Saskim. Wykonawca miał wymienić drewniane palisady, ale nie wywiązał się z umowy. Zarząd Zieleni wybrał więc nową firmę, która się tym zajmie. Prace potrwają jednak przez kolejny miesiąc, co oznacza przesunięcie terminu otwarcia.

Problemy z remontem popularnego placu zabaw. Termin otwarcia znów przesunięty

Problemy z remontem popularnego placu zabaw. Termin otwarcia znów przesunięty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy zatrzymali dwie osoby podejrzane o przywłaszczenie 1600 złotych, które zostały wypłacone wcześniej z bankomatu przez 61-letnią kobietę. W ich ujęciu pomogli internauci.

Zabrali pieniądze pozostawione w bankomacie. Internauci postanowili działać

Zabrali pieniądze pozostawione w bankomacie. Internauci postanowili działać

Źródło:
PAP

Zatrzymani w Nigerii studenci Uniwersytetu Warszawskiego "zostali uwolnieni i przebywają w Kano" - przekazało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Studenci i ich wykładowczyni zostali zatrzymani przez władze Nigerii w trakcie antyrządowych demonstracji, które odbywały się na początku sierpnia.

MSZ: polscy studenci zatrzymani w Nigerii zostali uwolnieni

MSZ: polscy studenci zatrzymani w Nigerii zostali uwolnieni

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z funkcjonariuszami CBŚP zlikwidowali laboratorium syntetycznych narkotyków pod Garwolinem. Zabezpieczono ponad 420 litrów cieczy zawierającej 4-CMC oraz trzy kilogramy gotowych już substancji psychotropowych w postaci klefedronu. W tej sprawie zarzuty usłyszało trzech mężczyzn.

W stodole zbudowali narkotykowe laboratorium. Zarzuty dla trzech mężczyzn

W stodole zbudowali narkotykowe laboratorium. Zarzuty dla trzech mężczyzn

Źródło:
PAP

Joanna Nawrocka, która kieruje Teatrem Ochoty od 2010 roku, nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję - poinformowało Biuro Kultury stołecznego ratusza. Konkurs na nową dyrektorkę lub dyrektora odbędzie się jesienią.

Kieruje teatrem od 14 lat, kolejnej kadencji już nie chce

Kieruje teatrem od 14 lat, kolejnej kadencji już nie chce

Źródło:
PAP

W czwartek stołeczni radni zagłosują nad projektem uchwały rozszerzającej strefę płatnego parkowania o kolejną część Mokotowa. Zdaniem jej autorów zachęciłoby to mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Zmiany miałyby wejść w życie w lutym przyszłego roku.

Radni zagłosują nad rozszerzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie

Radni zagłosują nad rozszerzeniem strefy płatnego parkowania na Mokotowie

Źródło:
PAP

W przesyłce kurierskiej zamiast gumowych uszczelek do okien był tytoń bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar przechwycili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej po tym, jak wywąchała ją wyszkolona do tego czworonożna Negrita. Szacunkowa wartość rynkowa przemytu to prawie 900 tysięcy złotych.

Przesyłka miała zawierać uszczelki, Negrita wywąchała nielegalny tytoń

Przesyłka miała zawierać uszczelki, Negrita wywąchała nielegalny tytoń

Źródło:
PAP

W miejscowości Jastrząb (Mazowieckie) doszło do wypadku z udziałem śmigłowca. Pilot doznał lekkich obrażeń. Policja podała, że stracił on panowanie nad śmigłowcem.

Wypadek śmigłowca podczas startu

Wypadek śmigłowca podczas startu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozpoczęli przebudowę skrzyżowania ulic Ostrobramskiej i Poligonowej. Powstanie tam wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne. Nowa zebra będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Powstaje wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne

Powstaje wyczekiwane przez mieszkańców przejście naziemne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

53-letni obywatel Litwy został zatrzymany podczas kontroli granicznej na Lotnisku Chopina. Strażnicy graniczni przewieźli go do prokuratury, a stamtąd trafił do aresztu.

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Małżeństwo zauważyło kierowcę, który jechał wężykiem, zjeżdżał na przeciwległy pas i na chodniki. Na najbliższym skrzyżowaniu udaremnili pijanemu mężczyźnie dalszą jazdę i wezwali policję. - Obywatelska postawa zasługuje na uznanie - komentują policjanci.

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali urzędnika podejrzanego o przyjmowanie łapówek od animatorów zajęć sportowych. 58-latek został przyłapany na gorącym uczynku, gdy przyjmował tysiąc złotych.

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu "Portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego" i książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich". Obraz trafi do Muzeum Historii Polski, a książka zostanie włączona do ocalałej części przedwojennego historycznego zbioru bibliotecznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Bibliotece Narodowej.

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek po południu na trasie S8 za ulicą Lazurową zderzyło się kilka samochodów. Poszkodowana została jedna osoba. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz informował o dużych utrudnieniach w kierunku Białegostoku.

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Brody Duże. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Śledczy weryfikują, czy do wypadku mogło przyczynić się zachowanie kierującego innym pojazdem.

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl