TVN Warszawa | Śródmieście

Znaleźli srebrną tabliczkę, a później na cmentarzu grób rabina, któremu była poświęcona. "Pamięć pokonała śmierć"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wykopaliska w Ogrodzie Krasińskich

Podczas badań wykopaliskowych w Ogrodzie Krasińskich - na terenie dawnego getta warszawskiego - archeolodzy odnaleźli między innymi srebrną tabliczkę poświęconą pamięci rabina Nachuma Morgensterna.

Od 16 do 22 października Muzeum Getta Warszawskiego, we współpracy z Akademią im. A. Gieysztora w Pułtusku (AFiB Vistula), prowadziło badania wykopaliskowe przy północnej granicy Ogrodu Krasińskich - po zachodniej stronie przedwojennej osi ulicy Wałowej.

W czasie II wojny światowej obszar ten był częścią getta warszawskiego. Jak poinformowało muzeum, prowadzone wykopaliska były bezpośrednim następstwem polsko-amerykańskich nieinwazyjnych badań archeologicznych (badania geofizyczne) terenu getta warszawskiego prowadzonych na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku przez Muzeum Getta Warszawskiego wspólnie z Christoph Newport University. "W wykopaliskach kierowanych przez dr Jacka Konika, pracownika Działu Naukowo–Badawczego MGW i adiunkta w AFiB Vistula wzięli udział studenci Akademii im. A. Gieysztora oraz współpracujący z MGW prof. Philip Reeder z Pittsburgha (USA) i dr Alastair McClymont z Calgary (Kanada)" - wymieniono.

Tabliczka i grób rabina

Wśród wielu interesujących znalezisk szczególną uwagę zespołu zwróciła srebrna tabliczka poświęcona pamięci rabina Nachuma Morgensterna ufundowana przez jego syna. "Z radością możemy ogłosić, że po, na szczęście krótkich, poszukiwaniach odnaleźliśmy nagrobek rabina Morgensterna na żydowskim cmentarzu na ul. Okopowej w Warszawie. Pamięć pokonała śmierć" - czytamy na stronie muzeum.

Cmentarz żydowski w Warszawie zajmuje powierzchnię ok. 33,5 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy macew (najstarsza z 1807 roku). Teren jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową, a w ortodoksyjnej jeszcze na kobiecą i męską oraz specjalną do chowania świętych ksiąg. Nekropolia jest czynna i służy żydowskiej społeczności Warszawy i okolic. 

Informowaliśmy także o odkryciu fragmentów dawnej brukowanej drogi na terenie przebudowy placu Pięciu Rogów:

Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu Rogów
Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu RogówArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Getta Warszawskiego

Pozostałe wiadomości