Sztab kryzysowy zwołał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w związku z zagrożeniem koronawirusem. Jak poinformował Dąbrowa, podczas posiedzenia miejskie i wojewódzkie służby zdały prezydentowi raport na temat przygotowań na ewentualność pojawienia się koronawirusa w Warszawie.
Pytany, czy pojawiły się problemy, jeśli chodzi o zaopatrzenie w sprzęt sanitarny, rzecznik odpowiedział, że zarówno służby sanepidu, jak i służby wojewody poinformowały miasto, że szpitale są przygotowane na taką ewentualność. - O brakach w sprzęcie sanitarnym nie było mowy - zapewnił Dąbrowa.
Zaznaczył też, że większość obowiązków dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego spoczywa na administracji rządowej. - Prezydent Rafał Trzaskowski zgłosił gotowość do współpracy w tym zakresie z wojewodą Konstantym Radziwiłłem - dodał.
13 osób w szpitalach w związku z podejrzeniem koronawirusem
Na pytanie, czy jest wyznaczony w Warszawie szpital, dla osób, które ewentualnie byłyby zarażone koronawirusem, Dąbrowa odpowiedział, że w Warszawie są dwa takie szpitale: Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej i Centralny Szpital Kliniczny MON - Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów.
Potwierdził, że w obydwu placówkach łącznie przebywa 13 osób, w tym dwoje dzieci. Przypomniał przy tym, że w Warszawie nie ma przypadku stwierdzenia koronawirusa.
"W tej chwili mamy sezon grypowy"
Rzecznik ratusza, pytany o sytuację w szkołach i przedszkolach, zaznaczył, że ratusz przekazywał już informacje, co robić w sytuacji, gdy dziecko ma objawy, takie jak kaszel, gorączka czy duszności. - Wtedy faktycznie powinno pozostać w domu, ale apelujemy i informujemy: w tej chwili mamy w Polsce sezon grypowy, w związku z tym warto obserwować siebie - podkreślił. - Nie możemy sami podejmować decyzji o podejrzeniu koronawirusa. Powinniśmy się kontaktować ze szpitalami, ze stacjami epidemiologicznymi i tam zasięgać informacji - dodał Dąbrowa.
I zaakcentował, że ważne jest to, aby nie wywoływać paniki ani u siebie, ani u swoich bliskich, ani tym bardziej u służb. Jak wskazał, sprzęt używany na przykład przez ratowników medycznych musi być utylizowany, więc istotne jest, aby nie był stosowany, gdy nie będzie takiej konieczności.
Szpitale w gotowości
Decyzją wojewody mazowieckiego w ponad dwudziestu warszawskich jednostkach medycznych obowiązuje stan podwyższonej gotowości. Decyzja ta jest podyktowana między innymi koniecznością zapewnienia miejsca dla pacjentów, którzy byliby zakażeni koronawirusem.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 roku do 2 marca (do godziny 18.50) zanotowano ponad 90 tysięcy przypadków zarażenia. Ponad 3 tysiące osób zmarło. Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
W Europie największą liczbę przypadków odnotowano we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska. Z powodu koronawirusa w całym kraju zmarły 52 osoby.
Autorka/Autor: mp/pm/kwoj
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN