Trzaskowski i Wałęsa upamiętnili rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Rafał Trzaskowski, Lech Wałęsa
Rafał Trzaskowski i Lech Wałęsa w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Źródło: TVN24
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą upamiętnili 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, składając kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Grzegorza Przemyka oraz przed grobem księdza Jerzego Popiełuszki. Przy okazji spotkania Wałęsa oficjalnie poparł Trzaskowskiego jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2025 roku.

Tablica upamiętniająca Grzegorza Przemyka znajduje się na Starym Mieście, na budynku przy ulicy Jezuickiej 1/3, gdzie w latach 80. mieścił się komisariat Milicji Obywatelskiej. W piątek po południu były prezydent RP Lech Wałęsa oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wspólnie odwiedzili to miejsce, upamiętniając rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Rafał Trzaskowski i Lech Wałęsa przed tablicą upamiętniająca Grzegorza Przemyka
Rafał Trzaskowski i Lech Wałęsa przed tablicą upamiętniająca Grzegorza Przemyka
Źródło: TVN24

- Jesteśmy w miejscu, w którym upamiętnia się sprawę oddania życia za naszą wolność. Przed chwilą byliśmy na grobie księdza Popiełuszki. I przypomniał mi się jego pogrzeb. Wtedy dostałem ultimatum. Albo wygłoszę tekst, który jest przygotowany, albo nie dostanę prawa głosu. Wygłosiłem ten tekst, ale dołożyłem dwa zdania: "Solidarność żyje i zwycięży, bo ty oddałeś za nią życie". I tak się stało - wspomniał Wałęsa.

- Powinniśmy o tych zbrodniach pamiętać, szanować i za wzór stawiać - podkreślił Wałęsa. - Ale znów doszli do władzy ludzie, którzy pokłócili nas i wykorzystywali tendencyjnie te sytuacje i nawet te zbrodnie. Mam nadzieję, że tym razem wybierzemy porządniejszych ludzi i wrócimy do tamtych zdarzeń, oddając cześć i honor tym, którzy oddali życie za naszą wolność - powiedział były prezydent.

Rafał Trzaskowski, Lech Wałęsa
Rafał Trzaskowski, Lech Wałęsa
Źródło: TVN24

W ramach obchodów rocznicy prezydent stolicy złożył także w piątek rano wieniec przed historyczną siedzibą NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze przy ulicy Mokotowskiej 16/20. To tam odbywały się jedne z pierwszych aresztowań w stanie wojennym.

- Dziś nasze myśli są ze wszystkimi ofiarami stanu wojennego i ofiarami komunizmu. Przez cały czas pamiętamy i będziemy pamiętać, bo to jest lekcja historii, która na zawsze musi z nami pozostać i musimy wyciągać z niej wnioski, że wiele osób oddało życie za to, żebyśmy dziś mogli żyć w demokratycznym kraju - podkreślił Trzaskowski.

Wałęsa o poparciu dla Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich

Lech Wałęsa był pytany przez dziennikarzy o oficjalne poparcie dla Rafała Trzaskowskiego jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2025 roku. - Na dzisiaj to najlepszy kandydat. Kto jest rozsądny i kto chce wrócić do tamtego szacunku i zwycięstw, powinien wybierać właśnie pana (Trzaskowskiego - red.) na prezydenta - przyznał.

- Ja zrobię wszystko, co w mojej mocy, by to wyjaśnić ludziom, pokazać i mam nadzieję, że skutecznie - zadeklarował Wałęsa. Zapowiedział też, że jeśli będzie o to proszony, jest gotów udzielać mu wsparcia w trakcie kampanii wyborczej.

TVN24 Clean_20241213132006(29512)_aac
Lech Wałęsa o poparciu dla Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich
Źródło: TVN24

43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

43 lata temu, 13 grudnia 1981 roku, generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy ustalili, że nawet w świetle PRL-owskiego prawa dekret ten był bezprawny.

Czytaj także: