Po dziewięciu miesiącach przerwy w piątek zostało ponownie otwarte Planetarium Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Placówkę wyposażono w sprzęt wart ok. 4 mln zł. Teraz na widzów czekają realistyczne symulacje kosmiczne, dające efekt 3D bez specjalnych okularów.
W czasie przerwy wymieniono m.in. projektory wyświetlające obraz na sferycznym ekranie, system dźwiękowy i zainstalowano francuskie oprogramowanie Sky Explorer wykorzystywane w pokazach. Jak powiedział zastępca kierownika planetarium, Mateusz Wyszyński, sprzęt kosztował około 4 mln zł. Środki pochodziły z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Nasze nowe komputery mają w swoich zasobach cały, bardzo ładnie opakowany wszechświat. Możemy go zwiedzać, oglądając obrazy rzucane przez projektory na kopułę. Możemy polecieć w stronę czarnej dziury, planet poza Słońcem albo zajrzeć między pierścienie Saturna. Możemy oglądać nie tylko gwiazdy i planety, ale też w wygenerowane trójwymiarowo mgławice złożone z gazów i pyłów. A nowe projektory, znacznie jaśniejsze i o dużo lepszym kontraście, pozwalają podziwiać to wszystko w niezwykłej, nieosiągalnej wcześniej jakości obrazu – opowiadała kierowniczka Planetarium CNK dr Weronika Śliwa.
Dodała, że teraz w planetarium można generować wyjątkowo realistyczne symulacje kosmiczne, a widzowie mogą oglądać gwiazdy i planety w pokazach z efektem 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów.
"Nieprawdopodobny" świat
Mateusz Wyszyński zaznaczył, że nowoczesne oprogramowanie do tworzenia pokazów korzysta z najnowszej wiedzy astronomicznej: pobiera materiały z NASA, innych agencji kosmicznych oraz obserwatoriów na całym świecie i na bieżąco aktualizuje bazę danych.
Z kolei prezenter Planetarium CNK Jacek Mikulski powiedział, że nowy sprzęt daje mu bardzo wiele możliwości w kreowaniu projekcji. - Wykorzystujemy mnóstwo technik multimedialnych. Nasz system jest takim silnikiem graficznym, w którym mogę się bawić różnymi scenariuszami, projektować przeloty nad różnymi obiektami. Wszystko po to, by zrobić na widzach wrażenie i przenieść ich w kosmos - wyjaśnił.
Placówka organizuje pokazy dla widzów w każdym wieku: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, młodzieży i dorosłych. W ofercie są m.in. filmy, pokazy na żywo, "lekcje pod gwiazdami", koncerty i spotkania z naukowcami.
- Planetarium daje możliwość zanurzenia się w (…) nieprawdopodobnym świecie. Możemy z perspektywy kosmosu zobaczyć Ziemię i udać się w podróże międzygwiezdne, które zgodnie ze znanymi nam prawami fizyki nie byłyby możliwe, ale tutaj są możliwe – powiedział podczas otwarcia odnowionego planetarium dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.
Planetarium Niebo Kopernika, które jest częścią Centrum Nauki Kopernik, działa od 19 czerwca 2011 r. Sześć projektorów cyfrowych, projektor gwiazdowy i urządzenia do pokazów laserowych wyświetlają obraz na kopule ze sferycznym ekranem o średnicy 16 m. Sala projekcyjna mieści 139 widzów.
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl