Plac Na Rozdrożu przebudowany. Zostawili nieużywane schody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Estetyczne niedoróbki na placu Na Rozdrożu
Estetyczne niedoróbki na placu Na Rozdrożu
Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl
Estetyczne niedoróbki na placu Na RozdrożuOlek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Trwają prace wykończeniowe na placu Na Rozdrożu. Miejsce przeszło metamorfozę, jest wygodniejsze dla pieszych. Pojawiają się jednak zastrzeżenia do estetyki. Jeden z radnych zwrócił uwagę na pozostawione zejście do tunelu, nieużywane, wygrodzone barierką. Dlaczego nie zostało zasypane?

Kompleksowa modernizacja placu Na Rozdrożu trwała rok. Wymieniono nawierzchnię jezdni, ścieżki rowerowe zostały przebudowane i wyasfaltowane. Powstała również całkowicie nowa droga dla rowerów po zachodniej stronie placu. Rewolucyjną zmianą było pojawienie się wind na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej. Przed remontem pasażerowie autobusów mieli do dyspozycji tylko mocno wysłużone schody. Przystanki są szersze.

Plac działa już w docelowej organizacji ruchu. Widać jeszcze robotników oraz wygrodzenia fragmentów placu, ale - jak informowali urzędnicy - to tylko kosmetyka.

Toporne bariery i nieestetyczne windy

Nie ma wątpliwości, że ten rejon miasta zmienił się zdecydowanie na plus. Plac Na Rozdrożu to ważny węzeł przesiadkowy. Dlatego największą zaletą jego przebudowy była likwidacja barier architektonicznych, które przez lata utrudniały poruszanie się pomiędzy przystankami. Zastrzeżenia są do estetyki. Już kilka miesięcy temu oczom warszawiaków ukazały się ciemne szyby wind, niektórym przypominające sławojki. Obiekcje wzbudziły też toporne, "autostradowe" bariery, którymi zastąpiono stare, ażurowe balustrady.

W tym tygodniu drogowców do tablicy wywołał południowopraski radny Krzysztof Michalski, który w mediach społecznościowych zwrócił uwagę na nieestetyczną tablicę promocyjno-informacyjną ustawioną w centralnej części placu.

Podniósł też kwestię niezasypanego przejścia podziemnego, które zostało wygrodzone. Do barierki przytwierdzono kartkę informującą o tym, że przejście jest z drugiej strony. Radny zastanawia się, czy można z tym coś zrobić, aby jeden z najcenniejszych historycznie obszarów miasta wyglądał lepiej.

Przejście zostało, bo "nie koliduje"

"Cieszymy się, że udało się uzyskać dofinansowanie na te prace. Tablice są obowiązkowe, a ich wzór z góry narzucony. Nie mamy jednocześnie poczucia, że ozdobienie nimi szybów windowych nadałoby im uroku" - napisał w swoim stanowisku pod postem Zarząd Dróg Miejskich.

Drogowcy zaznaczyli, że rozważali obsadzenie szybów roślinami, ale niestety wszystko wskazuje na to, że żadna nie utrzymałaby się. Obecnie brane jest pod uwagę przyozdobienie wind muralami.

ZDM odniósł się też do pozostawionego, nieczynnego przejścia podziemnego. "To konkretne przejście podziemne jest utrzymane, bo cały czas działa w nim i działać będzie pub 'Przejście'. Co prawda wejście do niego jest od alei Szucha. Jednak na ten moment zostało drugie zejście do przejścia podziemnego, ponieważ nie koliduje ono z żadnym elementem przebudowy (w odróżnieniu od pozostałych), a jego przykrycie to dodatkowy koszt. Oczywiście w przyszłości nie jest to całkowicie wykluczone" - napisali w komentarzu drogowcy.

ZDM zwrócił też uwagę na to, że w rejonie placu pojawiło się więcej zieleni niż w pierwotnym projekcie, szczególnie w dolnym poziomie placu, czyli przy przystankach autobusowych w ciągu Trasy Łazienkowskiej.

Prace wykończeniowe na placu Na Rozdrożu mają potrwać do końca sierpnia.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zaniepokojona brakiem kontaktu z bratem kobieta poprosiła pracowników ośrodka pomocy społecznej o sprawdzenie, co się stało. Na miejsce pojechali dzielnicowy i pracownik socjalny. Okazało się, że 65-latek leżał na podłodze i nie mógł wstać. Wymagał pilnej pomocy medycznej.

Leżał na podłodze, był zdezorientowany i nie mógł wstać

Leżał na podłodze, był zdezorientowany i nie mógł wstać

Źródło:
tvnwarszwwa.pl

Do tej pory szafy sterownicze, nazywane "skrzynkami", były instalowane na powierzchni, ale nowe trafiają pod ziemię - poinformowali urzędnicy. Tak się stało na placu Na Rozdrożu, czy na skrzyżowaniu Branickiego i Sarmackiej.

Dla wielu osób stanowiły "problem estetyczny", drogowcy znaleźli na to sposób

Dla wielu osób stanowiły "problem estetyczny", drogowcy znaleźli na to sposób

Źródło:
PAP

W piątek i sobotę, 23-24 sierpnia, na lotnisku na Bemowie odbędą się koncerty Męskiego Grania. Urzędnicy ostrzegają: po zakończeniu koncertów autobusy mogą zostać skierowane na objazdy. Obiecują też dodatkowe kursy metra.

Męskie Granie na Bemowie. Jak najwygodniej dojechać?

Męskie Granie na Bemowie. Jak najwygodniej dojechać?

Źródło:
PAP

W alei "Solidarności" na tyłach Muzeum Niepodległości powstał ogród deszczowy. Zamknięcie i rozpłytowanie starego parkingu pozwoliło na powiększenie skweru. Nowa zieleń ma nawiązywać do twórczości słynnej architektki krajobrazu.

Ogród deszczowy zamiast parkingu

Ogród deszczowy zamiast parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Lipówki pod Pilawą. Kierowca wyszedł z kabiny ciężarówki w związku z awarią koła. Potrącił go kierujący innym autem ciężarowym. Mężczyzna zginął na miejscu.

Wyszedł z auta, by sprawdzić koło. Zginął

Wyszedł z auta, by sprawdzić koło. Zginął

Źródło:
PAP

Przenośna toaleta przysłonięta bluszczem stanęła na końcu nowej linii tramwajowej biegnącej przez ulicę Gagarina. Jak tłumaczą Tramwaje Warszawskie, wszystko z myślą o wygodzie dla motorniczych. Estetyka była drugorzędna.

Zaplecze sanitarne nowej linii. Plastikowa toaleta "tylko dla motorniczych"

Zaplecze sanitarne nowej linii. Plastikowa toaleta "tylko dla motorniczych"

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podpisał umowę na projekt nowej małpiarni w warszawskim zoo. Wybiegi zostaną podzielone na trzy kontynenty: Amerykę Południową, Afrykę i Azję. Inwestycja pochłonie ponad 1,2 miliona złotych.

Kapucynki, czepiaki, pawiany, koczkodany, gibony... Małpy dostaną nowy dom

Kapucynki, czepiaki, pawiany, koczkodany, gibony... Małpy dostaną nowy dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy świętego Wincentego dostawca jedzenia wjechał na motocyklu w barierki zabezpieczające prace drogowe. Pierwszej pomocy udzielili mu strażnicy miejscy, którzy zauważyli zderzenie. Pomagając 27-latkowi, wyczuli w jego oddechu alkohol.

Dostawca jedzenia wjechał w ogrodzenie robót drogowych. Był pijany

Dostawca jedzenia wjechał w ogrodzenie robót drogowych. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem drogowcy rozpoczną prace na kolejnym fragmencie ulicy Czerniakowskiej. W weekend, 23-25 sierpnia, zamkną jezdnię w stronę Śródmieścia, pomiędzy aleją Polski Walczącej a ulicą Bartycką. Ruch na drugiej jezdni odbywał się będzie w obu kierunkach. Autobusy pojadą objazdami.

Wymienią asfalt na kolejnym fragmencie Czerniakowskiej

Wymienią asfalt na kolejnym fragmencie Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Życie pod kreską, na wiecznym kredycie, z obawami, czy starczy do pierwszego. To nie tylko rzeczywistość wielu polskich rodzin, ale też wielu polskich samorządów". Za rządów PiS klepaliśmy biedę" - mówią włodarze, teraz nowy rząd ma rzucić finansowe koło ratunkowe. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Źródło:
TVN24

W ramach przebudowy rejonu ulic Złotej i Zgody zostały zamontowane specjalne czujniki. Dzięki nim będzie można sprawdzić, jak ograniczenie ruchu aut, budowa zbiorników retencyjnych oraz zasadzenie zieleni wpłynie na temperaturę i wilgotność w tym miejscu.

Chcą likwidować miejskie "wyspy ciepła". W rejonie Złotej i Zgody zamontowali czujniki

Chcą likwidować miejskie "wyspy ciepła". W rejonie Złotej i Zgody zamontowali czujniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Grochowa wybiegł przed nadjeżdżający radiowóz strażników miejskich, krzycząc: "ratunku, pomocy, mama jest nieprzytomna i nie rusza się". Kobieta trafiła do szpitala.

"Pomocy, mama jest nieprzytomna i nie rusza się"

"Pomocy, mama jest nieprzytomna i nie rusza się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków pokazał, jak wyglądają prace wewnątrz obiektu.

Remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki od środka

Remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki od środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę premier Indii Narendra Modi złożył wieńce w kilku miejscach Warszawy. W stolicy witali go mieszkający w Polsce Hindusi. W czwartek Modi spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Wizyta premiera Indii w Warszawie. Złożył wieńce w kilku miejscach

Wizyta premiera Indii w Warszawie. Złożył wieńce w kilku miejscach

Źródło:
PAP

Temat zalanej trasy S8 po nawałnicy, która przeszła nad Warszawą, wciąż wywołuje emocje. Przewodnik turystyczny Bartek Wancerz wyjaśnił, że teren jest tak ukształtowany, iż woda gromadziła się tam zawsze.

Zalanie trasy S8. "W tym miejscu przez 200-300 lat był staw"

Zalanie trasy S8. "W tym miejscu przez 200-300 lat był staw"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 18-latkę podejrzaną o usiłowanie oszustwa. - Posługując się innymi danymi, odebrała paczkę z kosmetykami, a następnie złożyła reklamację w celu zwrotu równowartości przesyłki - wyjaśnia nadkomisarz Marta Sulowska, rzeczniczka wolskiej komendy.

Odebrała paczkę, ale twierdziła, że jej nie ma i domagała się zwrotu pieniędzy

Odebrała paczkę, ale twierdziła, że jej nie ma i domagała się zwrotu pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na drodze pod Radomiem mrugał, ostrzegając innych kierujących przed policyjną kontrolą. Taki sygnał wysłał także policjantom w nieoznakowanym radiowozie.

Światłami ostrzegał innych kierowców przed policją. Trafił na nieoznakowany radiowóz

Światłami ostrzegał innych kierowców przed policją. Trafił na nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24-letni kierowca wjechał samochodem w rodzinę idącą poboczem drogi. Na miejscu zginął ojciec, a w szpitalu zmarła jego 15-letnia córka. Przeżyła matka, która też była ranna. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź poinformowała w środę, że prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Lipsku skierowała akt oskarżenia do lipskiego sądu. Sprawa czeka na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy.

Wyszli na rodzinny spacer, ojciec i 15-letnia córka zginęli. 24-letni student stanie przed sądem

Wyszli na rodzinny spacer, ojciec i 15-letnia córka zginęli. 24-letni student stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Kilkaset osób protestowało na placu Zamkowym w Warszawie przeciwko zmianom w organizacji lekcji religii w szkole. - Celem tych zmian jest wyprowadzenie religii i etyki ze szkół tylnymi drzwiami - mówił przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich Piotr Janowicz.

Katecheci protestowali przeciwko zmianom w organizacji lekcji religii w szkole

Katecheci protestowali przeciwko zmianom w organizacji lekcji religii w szkole

Źródło:
PAP

Utrudnienia dla kierowców na Trasie Łazienkowskiej potrwają dłużej niż do połowy przyszłego roku. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta potwierdza, że konieczne są dodatkowe prace, które wymuszają zmianę harmonogramu inwestycji.

Problemy przy remoncie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Zmieni się termin zakończenia prac

Problemy przy remoncie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej. Zmieni się termin zakończenia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl