Pierwsze komputery i wyjątkowe pojazdy. Muzeum Techniki wraca po długiej przerwie

Źródło:
PAP
Otwarcie Narodowego Muzeum Techniki

Po kilku latach przerwy na mapę warszawskich placówek kulturalnych wraca Muzeum Techniki. Dla zwiedzających muzeum w Pałacu Kultury i Nauki zostanie otwarte od 1 lutego. Czekają już na nich nowe ekspozycje: "Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem" i "Historia komputerów – liczy się!".

- Ponad pięć lat temu do ministerstwa kultury, dotarła wiadomość, że to kochane przez Polaków Muzeum Techniki znajdujące się w Pałacu Kultury jest zagrożone, jest w kryzysie, trzeba je zamknąć, bo podmiot prowadzący nie jest w stanie go dalej utrzymywać. Wtedy w naszym resorcie nie było wątpliwości, że minister dziedzictwa narodowego jest odpowiedzialny za to, aby ta instytucja nie zginęła - mówił w czasie otwarcia placówki szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier Piotr Gliński. I dodał, że do współpracy zaproszono także resort nauki i stołeczny ratusz.

Mówił też o dalekosiężnych planach budowy nowego muzeum na błoniach Stadionu Narodowego. - Trwają prace nad tym, aby na północnej działce błoni PGE Narodowego, która jest już w dyspozycji MKiDN, znalazła się nowa siedziba Narodowego Muzeum Techniki. Obok chcemy zbudować Muzeum Historii Naturalnej - zapowiedział.

Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra powiedziała z kolei, że warszawiacy i turyści oczekiwali na otwarcie muzeum. - Przez te kilka lat, spływały do nas zapytania, kiedy muzeum zostanie otwarte - powiedziała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Historia transportu i historia komputerów

Dyrektor Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski poinformował, że kolekcja muzeum liczy ponad 15 tysięcy eksponatów. - Bardzo ważna jest dla nas edukacja. Powinniśmy zarażać młodych chęcią poznawania techniki, zapoznawania ich z wiedzą techniczną, chęcią i próbą działania w szkołach technicznych, czy wybierania kierunków związanych z nauką - podkreślił. - Muzeum składa się z dwóch zasadniczych elementów. Przede wszystkim tworzą je ludzie, którzy są w stanie wydobyć z tego drugiego elementu jakim są zabytki w nim zgromadzone, to co najcenniejsze. Są w stanie pokazać i przybliżać historię - podkreślił.

Dla zwiedzających muzeum będzie czynne od wtorku 1 lutego. Nowe ekspozycje stałe Narodowego Muzeum Techniki to "Historia transportu – morzem, lądem i powietrzem" i "Historia komputerów – liczy się!". Pierwsza prezentuje rozwój środków transportu - od koła do samolotu. Na wystawie znajduje się m.in. kilkanaście motocykli czy mikrosamochód Smyk, który nie posiadał drzwi.

Stale eksponowane będą również dokumenty znalezione przy tragicznie zmarłym pilocie Franciszku Żwirce, które dotychczas znajdowały się w zbiorach muzeum, ale nie były udostępniane zwiedzającym.

"Historia komputerów – liczy się!" ukazuje pierwotne proste narzędzia np. liczydła, pierwsze kalkulatory, ale też pamięć karuzelową do komputerów, tranzystorową, analogową maszynę analityczną, tranzystory komputerowe, komputery osobiste a także zagrać w grę na automacie.

Kilka lat temu popadło w kłopoty

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, która rozpoczęła działalność w 1955 roku, kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki, od lat borykała się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu - powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec 2016 roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.

Na początku 2017 roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji. W pierwszych dniach czerwca 2017 roku MKiDN poinformowało, że z inicjatywy ministra kultury doszło do porozumienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki.

2 lipca 2018 roku przedstawiciele instytucji podpisali list intencyjny ws. współpracy Narodowego Muzeum Techniki i Urzędu Dozoru Technicznego. Wcześniej, pod koniec 2017 roku Narodowe Muzeum Techniki przejęło zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.

Tak rok temu dyrektor Mirosław Zientarzewski zapowiadał nową wystawę:

Co znajdzie się na nowej wystawie?
Co znajdzie się na nowej wystawie?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl