Czterech chętnych na budowę stadionu. Ale nie ma wśród nich właściciela Polonii

Wizualizacja stadionu Polonii
Ratusz chce przeznaczyć na rozbudowę stadionu Polonii 114 milionów złotych
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl/TVN24
Do przetargu na budowę nowego stadionu Polonii zgłosiły się cztery firmy. Jak informował wcześniej stołeczny ratusz, inwestycja będzie realizowana w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

15 września upłynął termin składania ofert w przetargu na budowę stadionu Polonii przy ulicy Konwiktorskiej. Jak wynika z informacji zamieszczonej na platformie zamówień publicznych, do przetargu zgłosiły się cztery podmioty: polsko-hiszpańskie konsorcjum Acciona Concesiones S. L i Mostostal Warszawa S.A, STRABAG - PROJEKT Sp. z o.o., Project Development 4 Sp. z o.o. oraz Korporacja Budowlana DORACO Sp. z o.o. z Gdańska.

Inwestycja w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego

Rozbudowa Ośrodka Polonia przy ulicy Konwiktorskiej 6 zostanie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Według miasta "to jeden z najbardziej efektywnych sposobów finansowania tego typu przedsięwzięć", ale jednocześnie - o czym już urzędnicy nie piszą - sposób skomplikowany, czasochłonny i ryzykowny.

Partner prywatny ma sporządzić dokumentację wykonawczą, sfinansować i przeprowadzić inwestycję. Będzie też odpowiedzialny za utrzymanie techniczne całej infrastruktury. W zamian dostanie wieloletnią umowę dzierżawy i będzie mógł zarabiać na obiektach, których właścicielem pozostanie miasto.

Wydawało się pewne, że w postępowaniu weźmie udział Gregoire Nitot, prezes firmy Sii, właściciel piłkarskiej Polonii. Już wcześniej deklarował, że jest tym zainteresowany. Ale nie ma go na liście oferentów opublikowanej przez urząd miasta.

W czerwcu ubiegłego roku władze miasta zadeklarowały, że na budowę nowego stadionu wyłożą 114 milionów złotych.

Harmonogram

Plan miasta zakłada, że w pierwszej kolejności zostanie wybudowana wielofunkcyjna hala sportowa na dwa tysiące miejsc oraz Centrum Wsparcia Sportu, w którym zaplanowano funkcje rekreacyjno-sportowe, biura, gastronomię i handel, a także centrum fizjoterapii i rehabilitacji oraz parking podziemny. W kolejnym etapie powstaną trzy nowe trybuny: północna, południowa i wschodnia. Na koniec przewidziano odnowienie trybuny zachodniej (głównej) i jej otoczenia. Wedle tego samego scenariusza budowano stadion Legii przy Łazienkowskiej. Ten przy Konwiktorskiej ma być połowę mniejszy - pomieści około 15 tysięcy kibiców.

Harmonogram prac przewiduje podpisanie umowy pod koniec 2023 roku. Po jej podpisaniu partner będzie mógł przystąpić do budowy.

Czytaj także: