Ministra kultury powołała nową dyrektorkę Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie
Hejnał warszawski rozbrzmiewa z Wieży Zegarowej każdego dnia o godz. 11.15. To właśnie o tej godzinie 17 września 1939 r., podczas pożaru zbombardowanego Zamku, zatrzymały się wskazówki jego zegara
Źródło: Zamek Królewski w Warszawie
Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk została powołana przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego, na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - poinformował w czwartek resort.

Jak informuje na swoje stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk od 1985 r. jest związana z Instytutem Sztuki PAN, gdzie była m.in. zastępczynią dyrektora (1999-2007). Od 2006 r. była profesorem nadzwyczajnym, a od 2014 r. jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, którym kierowała w latach 2008-2012.

Ponadto w latach 2012-2014 pełniła funkcję podsekretarza stanu, a następnie w latach 2014-2015 – ministry kultury i dziedzictwa narodowego.

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk jest dyrektorką Zamku Królewskiego w Warszawie
Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk jest dyrektorką Zamku Królewskiego w Warszawie
Źródło: MKiDN

"Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku. Gościnnie wykładała m.in. na uniwersytetach w Oldenburgu, Berlinie, Lipsku, Marburgu, Cambridge czy Tallinie. Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy, Wissenschaftskolleg zu Berlin, Instytutu Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku" - podał w komunikacie resort kultury.

Jak zauważyła "Gazeta Wyborcza", profesor Omilanowska miała objąć to stanowisko już osiem lat temu, ale jej kandydaturę zablokował wtedy rząd PiS.

Poprzedni dyrektor odwołany

Przez siedem ostatnich lat stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego pełnił profesor Wojciech Fałkowski. Został odwołany w środę , 11 września.

"Powodem odwołania było naruszenie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, w zakresie wydatkowania środków publicznych na zakup dzieł sztuki powyżej ich rynkowej wartości" - podało MKiDN.

W oświadczeniu opublikowanym tuż po odwołaniu ze stanowiska prof. Fałkowski zapewniał, że "żaden obiekt nie został jednak kupiony bez wcześniejszej profesjonalnej i dogłębnej analizy, która obejmowała zarówno kwestie merytoryczne, jak i oferowaną cenę przedmiotu". "W każdym przypadku dochowano należytej staranności i procedur" - podkreślił.

Do Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski trafił wprost z Ministerstwa Obrony Narodowej, kierowanego przez Antoniego Macierewicza. Był wiceministrem odpowiedzialnym między innymi za szkolnictwo wojskowe. Jest historykiem specjalizującym się w średniowieczu. Kilka lat był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu do Spraw UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata".

Był także doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego i szefem zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.

Czytaj także: