Będzie drugi tymczasowy szpital. Gdzie? "Mamy kilka ofert"

Autor:
katke/r
Źródło:
TVN24, PAP
W Warszawie jest kilka ofert na drugi szpital tymczasowy
W Warszawie jest kilka ofert na drugi szpital tymczasowy
TVN24
TVN24W Warszawie jest kilka ofert na drugi szpital tymczasowy

- W pierwszej kolejności analizujemy bądź to puste budynki po szpitalach, bądź hale wystawowe - mówił o lokalizacjach szpitali tymczasowych na poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że w Warszawie, po Stadionie Narodowym, będzie wyznaczone drugie takie miejsce.

Jak wskazał minister zdrowia, plany dotyczące utworzenia tymczasowych szpitali poznamy w przeciągu tygodnia lub dwóch. Dodał, że ze względu na dynamikę rozprzestrzeniania się koronawirusa, to długo, ale zaznaczył, że będą wówczas doprecyzowane. Zapytany o konkretne lokalizacje tymczasowych szpitali, w tym drugiego w Warszawie, nie potrafił jednak ich wskazać.

- Mamy dokładny przegląd infrastruktury, który jest też robiony przez cały weekend przez wojewodów i dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, ale tutaj nie chciałbym mówić o konkretnych lokalizacjach, bo one też mają pewien charakter oferty i np. w Warszawie mamy kilka ofert na to drugie miejsce, które potencjalnie będzie operowało pod auspicjami szpitala wojskowego, bo Stadion Narodowy będzie operował pod auspicjami szpitala MSWiA. I tutaj, dopóki te oferty nie zostaną ostatecznie przeanalizowane i wybrane, ja nie mam upoważnienia, żeby informować, jakie te oferty są - powiedział na popołudniowej konferencji minister zdrowia.

Wskazał też, że takie informacje będą dostępne u wojewodów.

Kraska: planujemy jeszcze jeden taki szpital w Warszawie

Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa budowa pierwszego szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek rano w Radiu Plus, że infrastruktura będzie gotowa w ciągu najbliższego tygodnia. W Szpitalu na Stadionie Narodowym ma być docelowo dwa tysiące łóżek. W pierwszym etapie przygotowanych zostanie około 500 miejsc. Jak przekazywał w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, 50 z nich będzie się znajdowało na oddziale intensywnej opieki medycznej. Szpital powstaje w części biurowej stadionu. Jak dowiedział się tvn24.pl, za jego powstanie i działanie odpowiedzialny jest Artur Zaczyński, obecnie wicedyrektor ds. medycznych warszawskiego szpitala MSWiA.

- Planujemy także jeszcze jeden taki szpital, bo wiemy, że Warszawa jest dużym miastem, więc tych potrzeb może być więcej. W pozostałych miastach w Polsce planujemy po jednym szpitalu tymczasowym - oświadczył z kolei wiceminister zdrowia. Jak dodał, rozmowy na temat lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w stolicy już trwają, być może będzie to "jakieś centrum kongresowe". Podkreślił, że szpitale tymczasowe będą budowane w tych województwach, w których występuje największy problem, jeżeli chodzi o miejsca w szpitalach. Jak mówił Kraska, w pierwszej kolejności są to województwa mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, łódzkie, pomorskie. - Wiem, że pozostałe województwa także mają te plany - dodał.

- My w tej chwili jesteśmy w trakcie optymalizowania liczby łóżek w całym kraju. Chcemy wykorzystać tę bazę szpitalną, którą w tej chwili mamy. Więc myślę, że w ciągu tego tygodnia ta baza szpitalna, jeżeli chodzi o szpitale wojewódzkie i powiatowe, zwiększy się o ponad 11 tysięcy łóżek dla pacjentów z koronawirusem. To potężna ilość nowych miejsc dla pacjentów - powiedział Kraska.

Wiceminister został również zapytany, dlaczego w ciągu doby wykonywanych jest około 40 tys. testów na obecność koronawirusa. - Mamy w tej chwili ponad 200 laboratoriów, możemy wykonywać dziennie prawie 80 tys. testów - podkreślił Kraska. - Myślę, że w tym tygodniu osiągniemy tę maksymalną liczbę wykonywanych testów - dodał.

Autor:katke/r

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości