Rolnicy protestowali przed Sejmem. Delegacja spotkała się z marszałkiem Grodzkim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protest rolników - relacja reportera TVN24
Protest rolników - relacja reportera TVN24TVN24
wideo 2/4
Protest rolników - relacja reportera TVN24TVN24

Rolnicy z Agrounii protestowali w centrum Warszawy. Jak donosił reporter tvnwarszawa.pl, zgromadzili się na placu Defilad. Po godzinie 10 ruszyli w kierunku budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Potem w asyście policji przeszli przed Sejm.

"Zapraszamy na strajk wszystkich niezadowolonych z tego, że rząd i korporacje nas okradają. Rząd stworzył sytuację, że my - najbiedniejsi, najciężej pracujący mamy tracić na kryzysie, który wywołali POLITYCY. Coraz wyższe koszty produkcji, coraz większe uzależnienie od korporacji, państwo, które zamiast podawać pomocną dłoń, podkłada nogę" - zapowiedzieli rolnicy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Protest rozpoczął się o godzinie 10 na placu Defilad. Stamtąd jego uczestnicy przemaszerowali w kierunku budynku resortu rolnictwa przy ulicy Wspólnej, a potem przemieścili się w stronę Sejmu.

- Uczestnicy protestu zbierają się na placu Defilad. Protestujący przynieśli ze sobą transparenty. Z wypisanych na nich haseł wynika, że sporą grupę stanowią przeciwnicy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - relacjonował około godziny 10 reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. Dodał, że na miejscu jest również założyciel i prezes Agrounii Michał Kołodziejczak.

Po godzinie 10 kilkusetosobowa grupa ruszyła w kierunku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nieśli transparenty z napisami: "Wsie i miasta z biedą basta", "Nie dla CPK" oraz "CPK to Centralny Przekręt Kasy".

Spotkanie z marszałkiem Senatu

Sprzed budynku resortu rolnictwa protestujący przeszli pod budynek parlamentu przy Wiejskiej, gdzie manifestacja przybrała formę stacjonarną. Jak relacjonował po godzinie 12 reporter TVN24 Artur Molęda, lider Agrounii Michał Kołodziejczak wraz z delegacją udał się na spotkanie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

- Nikt z rolników nie ukrywa, że protest jest inspirowany protestami rolników z zagranicy. Tu głównym postulatem jest to, aby polski rząd zrobił coś ze zbożem i produktami rolnymi, które trafiają do Polski bez cła z Ukrainy. Zdaniem rolników bardzo cierpi na tym polskie rolnictwo, bo nie może sprzedawać swoich towarów. Produkt z Ukrainy jest po prostu tańszy - wyjaśnił Molęda.

Protest rolników w WarszawieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Jacek Sasin zawiadomił ABW

Jak poinformowało radio ZET, w związku z protestem rolników wicepremier Jacek Sasin podjął decyzję o zawiadomieniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, uznając, że działalność Agrounii i jej lidera Michała Kołodziejczaka nosi znamiona działalności prorosyjskiej.

Doniesienia skomentował w rozmowie z Arturem Molędą sam zainteresowany. - To jest walka z opozycją uliczną. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia. Nigdy nie miałem żadnego kontaktu z nikim, kto działałby na zlecenie obcych służb. To jest po prostu cios poniżej pasa - powiedział Michał Kołodziejczak. - Jak mam się bronić, jako zwykły obywatel, działacz społeczny? - pytał.

- Jacek Sasin walczy dziś bardzo nieczysto. Taka walka zawsze źle się kończy. Ludzie znają mnie, wiedzą, skąd pochodzę i co robię. To kolejny cios, po Pegasusie, wymierzony prosto w twarz - podsumował Kołodziejczak.

Michał Kołodziejczak o zawiadomieniu ABW przez Jacka Sasina
Michał Kołodziejczak o zawiadomieniu ABW przez Jacka SasinaTVN24

Utrudnienia dla autobusów i tramwajów

O możliwych utrudnieniach w ruchu ostrzegał Zarząd Transportu Miejskiego.

"Uczestnicy zgromadzenia zbiorą się w Al. Jerozolimskich na odcinku E. Plater – rondo R. Dmowskiego. Najpierw pokonają trasę: rondo R. Dmowskiego – Marszałkowska – Wspólna pod budynek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ulicy Wspólnej. Później przejdą pod gmach Sejmu ulicami: Wspólna – Krucza – Piękna – Wiejska" - przekazano w komunikacie. "Jeżeli wystąpią trudności w przejeździe pojazdów WTP, tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35 i 36 oraz autobusy linii: 107, 109, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504, 507, 517, 519, 520, 521, 522 i 525 - w miarę zamykania kolejnych ulic – będą kierowane na trasy objazdowe" - podano w komunikacie.

W połowie czerwca rolnicy protestowali na placu Piłsudskiego:

Rolnicy na placu Piłsudskiego w Warszawie
Rolnicy na placu Piłsudskiego w WarszawieTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w Warszawie odbył się marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP