Budynki i okna podświetlili na czerwono. Finał ogólnopolskiej kampanii

Pałac Kultury na czerwono
Zakaz kar fizycznych wobec dzieci obowiązuje od lat. "Jedna trzecia Polaków wciąż o tym nie wie"
Źródło: TVN24

W Warszawie i innych polskich miastach we wtorek o godzinie 17 wiele budynków rozświetliło się na czerwono z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. W stolicy były to m.in. archikatedra warszawska i katedra warszawsko-praska.

We wtorek w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci na czerwono zaświeciły się liczne budynki w całej Polsce. "To symboliczny sposób wyrażenia sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i finał ogólnopolskiej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", w którą włączył się również Kościół" - informowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Apel duchownych

"Każde dziecko zasługuje na przyjęcie i miłość. Każdemu dziecku, które przychodzi na ten świat, należy się zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju. Nie tylko zabezpieczenie potrzeb materialnych, ale także poświęcenie mu uwagi i traktowanie z szacunkiem, stworzenie warunków, by mogło swobodnie się rozwijać emocjonalnie i duchowo. To zadanie spoczywa w znacznej mierze na rodzicach i opiekunach, ale nie bez znaczenia w kształtowaniu młodego człowieka są też relacje rodzinne i społeczne, także we wspólnocie Kościoła" - napisali w przesłaniu przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

Hierarchowie podkreślili gotowość do słuchania i pomocy. Zaapelowali, by być uważnym na wszelkie symptomy, które mogą świadczyć, że dziecko doświadcza krzywdy lub niezrozumienia ze strony rówieśników czy innych osób.

"Nigdy też sami nie stosujmy przemocy, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Bądźmy tymi, którzy wpierają je i chronią, by mogły się w pełni rozwinąć" - zaapelowali.

"Nie możemy zamykać oczu na niepokojące sygnały i przemocowe zachowania. Niezbędna jest również świadomość dewastujących konsekwencji, jakie niesie doświadczenie krzywdy w dzieciństwie. Przemoc fizyczna rodzi w dziecku poczucie winy, prowadzi do zachowań uzależniających, a niekiedy również stosowania przemocy wobec samego siebie i innych" - podkreślili.

Na koniec podziękowali wszystkim, którzy wychowują własne dzieci i wnuki, tym, którzy dają miłość dzieciom w rodzinach adopcyjnych lub zastępczych oraz wszystkim, którzy podejmują trud wychowania w szkołach i przedszkolach.

Wystarczy podświetlić okno

"Stań po stronie Dzieciństwa bez Przemocy, podświetl jutro (19 listopada) o godzinie 17.00 swoje okno na kolor czerwony! Możesz wykorzystać taśmy LED lub żarówki, które dają możliwość zmiany koloru! Zachęcamy także do zrobienia zdjęcia rozświetlonego okna i wrzucenia go na media społecznościowe z hashtagiem #19listopada" - zachęca z kolei do udziału w akcji Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Czytaj także: