Przygotuj się na:

MARSZAŁKOWSKA BEZ TRAMWAJÓW

W najbliższy poniedziałek tramwajarze rozpoczną drugi etap remontu torowiska w rejonie placu Bankowego. Jak informuje stołeczny ratusz, przez tydzień tramwaje nie będą jeździły ulicami Marszałkowską i Andersa - od placu Zbawiciela do Muranowskiej.

TVN Warszawa | Śródmieście

Joga, rejsy łodzią, plażowanie. Atrakcje sezonu nad Wisłą

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM Warszawa / E. LachPlaża nad Wisłą

Rejsy naukowe oraz z opowieściami o tajemnicach Warszawy, plenerowa joga czy relaks na plaży - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego sezonu w Dzielnicy Wisła.

Jak informuje ratusz, plażowicze mogą wypoczywać na Saskiej, Poniatówce i plaży Żoliborz. Można wypożyczyć tam leżaki dla dzieci i dorosłych, zestawy do zabawy w piasku, koce plażowe, rakietki do tenisa, zestawy do gry w bule, piłki do rugby i siatkówki, książki oraz mapki i gry dla najmłodszych.

Z punktów Dzielnicy Wisła można też wziąć ekologiczne popielniczki i biodegradowalne worki na śmieci. Otwarte są w tygodniu od godziny 12, a w weekendy od godziny 9 aż do zachodu słońca. Ratusz przypomina, że osoby wypożyczające sprzęt muszą obowiązkowo zdezynfekować ręce, a plażowi dbają o odkażenie każdej zwróconej rzeczy.

Polecane wydarzenia Dzielnicy Wisła na weekendUM Warszawa

Joga w każdą niedzielę

"Wisłę mamy w naturze" to godzina plenerowej jogi na plaży Poniatówka. Zajęcia są w każdą niedzielę o godzinie 10. Chętni na intensywniejsze ćwiczenia mogą przyjść na tabatę z rozciąganiem - zajęcia "Wisła w formie" odbywają się w niedziele o godzinie 11.30 również na Poniatówce. Z kolei lekcje jogi z Animal Flow - dla fanów wyciszenia i relaksu ze wzmacnianiem ciała - są w każdą środę o godzinie 13 na barce przy pomniku Syreny.

Organizowany jest także grupowy nordic walking w lipcowe oraz sierpniowe środy i niedziele o godzinie 19 przy MOSiR Poranki i Wieczory. Młodzież i dorośli mogą spróbować swoich sił w kajakarstwie i wioślarstwie w ramach programu "Aktywnie nad Wisłą".

Ciekawostki o stolicy na łodzi

Jak wskazuje ratusz, podczas rejsu Wisła Bliska goście drewnianych łodzi mogą poznać Warszawę z niecodziennej perspektywy i posłuchać opowieści o ciekawostkach dotyczących stolicy. Uczestnicy mają do wyboru dwie wycieczki tematyczne: "Warszawa – życie miasta przy wielkiej rzece" - z Portu Czerniakowskiego, oraz "Wisła – życie rzeki w wielkim mieście" - start z Płyty Desantu. Na wyprawy w wybrane weekendy sierpnia w godzinach od godziny 11 do 15 obowiązują zapisy dostępne na stronie Fundacji Rok Rzeki Wisły.

Sportowe atrakcje Dzielnicy WisłaUM Warszawa

Z kolei naukowe rejsy "Odkryj Wisłę każdym zmysłem" rozpoczynają się i kończą się na Barce Wisława w okolicach stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Ratusz wymienia, że podczas wycieczki łodzią motorową można zobaczyć atrakcje, zabytki, posłuchać audioprzewodnika i podziwiać warszawską przyrodę. Osoby niesłyszące otrzymują na pokładzie nagranie z tłumaczeniem na język migowy. Na rejsy obowiązują zapisy prowadzone na stronie Fundacji Wisła Warszawie. "Płynie we mnie Wisła" to rejsy z plażowym, które startują w każdą letnią niedzielę o godzinie 13 z plaży Saskiej.

Jak podkreśla ratusz, przeprawy promowe Warszawskich Linii Turystycznych łączą brzegi rzeki:

Słonka – pływa pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą i zabiera na pokład 25 osób, Pliszka – pływa wzdłuż mostu Poniatowskiego do Stadionu Narodowego i zabiera na pokład 25 osób, Wilga – pływa pomiędzy Podzamczem-Fontannami a Zoo i zabiera na pokład 50 osób.

W lipcu i sierpniu promy pływają codziennie, a we wrześniu w weekendy. Na pokład można zabrać rower. Przeprawy są bezpłatne.

Kultura nad Wisłą

Urzędnicy wymieniają kolejne atrakcje na plaży. "Wisła jak malowana", czyli warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbywają się w soboty od godziny 15 na plaży Żoliborz. Najmłodsi mogą wykazać się kreatywnością, korzystając z kolorowych sznurków, ścinków papieru czy kartoników. Ratusz zapowiada też, że w piątek 7 sierpnia o godzinie 17 bulwary wypełnią się "Żywą zielenią" niedaleko pomnika Syreny. W planie są animacje teatralne - roślinne kostiumy, pantomima, klaunada i taniec. Później odbędzie się koncert muzyki elektronicznej. W sobotę 8 sierpnia o godzinie 16 ten sam happening odbędzie się na plaży Żoliborz.

Na plaży organizowane są także seanse filmowe pod chmurką. Zaczynają się o godz. 21 na plaży zoo przy Beach Barze Aquatica. Plan pokazów dostępny jest na wydarzeniu na Facebooku "Kinowe piątki na Pradze-Północ". Z kolei na rodzinnych spacerach "Ahoj Wisło", organizowanych w sierpniu, będzie można zgłębić wiedzę o historii miasta, rzeki oraz poznać ciekawe miejsca nad Wisłą.

Wydarzenia kulturalne i edukacyjne w Dzielnicy WisłaUM Warszawa

Zbierają puszki i uczą ekologii

Władze miasta podkreślają, że mieszkańcy i turyści mogą spotkać na brzegach ekoedukatorów, przypominających o zachowaniu czystości nad Wisłą. Ekipy Dzielnicy Wisła, rozdające w weekendy worki na śmieci, przekazują też wskazówki o zasadach ochrony przed koronawirusem.

Na bulwarze Karskiego działa też Punkt Edukacji Ekologicznej – tam warszawiacy przychodzą na warsztaty "zero waste", a także oddają do recyklingu plastikowe i papierowe odpady. Punkt organizowany w ramach projektu obywatelskiego "Szanujmy naszą Wisłę" działa w piątki w godzinach 16-20 oraz w soboty i niedziele w godzinach 12-20. Dodatkowo w letnim sezonie odbędą się trzy spacery w celu wspólnego zbierania puszek, butelek, niedopałków i innych porzuconych przedmiotów z atrakcjami. Najbliższa zbiórka już w niedzielę 26 lipca od godziny 13 do 15.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o kibicach świętujących nad Wisłą:

Kibice świętują nad Wisłą tvnwarszawa.pl

Autor:katke/ec

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa / E. Lach