Na początku kwietnia Warszawa ogłosiła postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nowy Pawilon Emilia. Z powodu pandemii termin składania ofert został jednak wydłużony do 17 sierpnia. Jak poinformował ratusz, w sumie ofert złożyło pięć firm. Są to: Warbud PPP 1 , Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2, Budimex C, "Fort Traugutta" i NDI Projekt 102.
- Nowy Pawilon Emilia będzie miejscem, które integruje i angażuje. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a planowana w budynku oranżeria i sąsiedztwo parku Świętokrzyskiego dodatkowo zwiększą atrakcyjność tego miejsca – mówi cytowany w komunikacie miasta prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Jak podkreśla, finansowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (partner prywatny finansuje i buduje obiekt, a następnie przejmuje zarządzanie nim na określony czas) to szansa na rozwój samorządu.
Etapy postępowania
Postępowanie składa się z kilku etapów i jak podali urzędnicy, w imieniu miasta prowadzi je Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.
- Pierwszym z rozpoczętych już etapów jest prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji, które rozpoczną się z początkiem września, zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ofert, a miasto wybierze najkorzystniejszą z nich - wyjaśnia zastępca rzeczniczki prasowej ratusza Tomasz Kunert.
Informuje też, że harmonogram prac przewiduje podpisanie umowy z partnerem prywatnym w drugim kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku nowej Emilii w połowie 2023 roku.
Kilka lat opóźnienia
Modernistyczny Pawilon Meblowy Emilia znajdował się przy ulicy Emilii Plater i towarzyszył mieszkańcom Warszawy od lat 70. - był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku przez kilka lat znajdowała się w nim siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, potem budynek został rozebrany.
Miasto planuje przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Pierwotnie Emilia stała u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej. Musiała zostać jednak stamtąd przeniesiona ze względu na planowaną w tym miejscu inwestycję. Urzędnicy zaproponowali, żeby trafiła na działkę pomiędzy Pałacem Młodzieży a parkiem Świętokrzyskim. Wstępnie podawano, że stanie się to na przełomie 2017 i 2018 roku, jednak urzędnicy postanowili wspólnie z projektantami rozbudować podziemia, nad którymi stanie konstrukcja.
Nad pracami czuwał stołeczny konserwator zabytków, który dwa lata temu zapowiadał, że miasto planuje rozpocząć budowę pawilonu w 2020 roku. - Jeszcze w 2019 roku chcemy ogłosić przetarg i rozpocząć budowę. Ta może zakończyć się w 2020 roku, ale jest szansa, że sam budynek zobaczymy już w przyszłym [w 2019 roku - red.] – mówił wtedy Michał Krasucki.
Oranżeria i centrum konferencyjno-kongresowe
Jak zapowiedział ratusz, nowy budynek ma pełnić funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W środku zaplanowano miejską oranżerię z przestrzenią usługową na przykład na gastronomię oraz centrum konferencyjno-kongresowe.
To nie pierwszy raz, kiedy Warszawa współpracuje w formule PPP. Od grudnia ubiegłego roku nowego operatora ma miejskie Centrum Kreatywności Targowa – to Krajowa Izba Gospodarcza (KIG). Z kolei w marcu, również w formule koncesji, stolica podpisała umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy.
Autorka/Autor: mp/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta