Śródmieście

Śródmieście

"Dali nadzieję, teraz odbierają"

W marcu w Warszawie powstał pierwszy specjalny ośrodek terapeutyczny dla dzieci niepełnosprawnych. Dla wielu rodziców był on szansą na normalne życie, a dla ich pociech na dobry rozwój. Jednak po zaledwie 10 miesiącach władze placówkę likwidują. Dlaczego? - Bo zmieniła się ustawa - tłumaczą urzędnicy. A rodzice nie potrafią tego zrozumieć i są załamani. "Dali nam nadzieję, a teraz ją odbierają", "Czuję się jakby podcięli mi skrzydła" - żalą się. Zobacz reportaż "Prosto z Polski".

"Pociąg do Betlejem" na Centralnym

Konduktorka śpiewa, sprzątacz tańczy, kilkadziesiąt "przypadkowych" przechodniów udaje chór – w niedzielne popołudnie na Dworcu Centralnym odbył świąteczny flashmob Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Prezydent życzy warszawiakom, "lepszego" przyszłego roku

Pierogi z kapustą, święty Mikołaj, wspólne śpiewanie kolęd, zabawy dla najmłodszych - tak wyglądała Warszawska Wigilia, obchodzona już po raz ósmy. Opłatkiem z mieszkańcami podzielili się prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i rektor UKSW ksiądz profestor Henryk Skorowski.

Warszawa wita płachtami

Na wejściach do stacji metra Centrum, wiaduktach nad Trasą Łazienkowską i w komunikacji miejskiej - w dobrze widocznych miejscach pojawiły się reklamy stolicy na Euro 2012. "Warszawa wita" - głoszą napisy na nich. Czy to dobry sposób na powitanie?

Znany dziennikarz zginął w pożarze na Nowym Mieście

Ofiara sobotniego pożaru na Nowym Mieście to znany dziennikarz sportowy, Andrzej Roman - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Miał 84 lata. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że śledczy, którzy badają przyczyny tego tragicznego w skutkach zdarzenia, wstępnie wykluczyli podpalenie. Rozważaną przyczyną jest zaprószenie ognia przez samego dziennikarza.

Zawracał przez trambuspas, spotkał się z autobusem

Poważnie wyglądało zderzenie samochodu osobowego z autobusem, do którego doszło po godzinie 9.00 w alei Solidarności. Kilka osób trafiło do szpitala, ale zostało zwolnionych po badaniach. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Dokąd na świąteczny kiermasz

Najbliższy weekend będzie ostatnim przed świętami – z tej okazji w Warszawie odbędzie się wiele świątecznych kiermaszy. Będzie można na nich kupić regionalne potrawy, wyszukaną biżuterię, galanterię czy... kostiumy teatralne.

Potrącenie na Belwederskiej

Parę minut przed godziną 21:00 w piątek na ul. Belwederskiej doszło do potrącenia pieszego. Mężczyzna nieprzytomny i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Ruch w kierunku Mokotowa był wstrzymany.

Oto smallandzki granitoid z żyłą pegmatytową

Obok takiego znaleziska nie sposób przejść obojętnie - ma 11 metrów obwodu, ważyć może około 40 ton i - co najważniejsze - liczy sobie około miliarda lat. Na ogromny głaz narzutowy natrafili robotnicy pracujący na budowie biurowca przy ul. Próżnej 9.

Popatrz z góry na wszystkich warszawiaków

Z tego przywileju na razie możesz skorzystać dzięki naszej kamerze. Wkrótce będzie on zarezerwowany tylko dla mieszkańców najwyżej położonego lokalu w stolicy. Penthouse w Żaglu Libeskinda pozwala spojrzeć z góry nawet na odwiedzających taras widokowy w Pałacu Kultury.

Łazienki chcą przejąć teren po koszarach

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie będzie wnioskować o włączenie sąsiadującej z muzeum działki należącej do dewelopera, który zburzył stojący na niej zabytkowy budynek koszar - powiedział PAP szef placówki. Chce tam urządzić wjazd do Stajni Kubickiego.

Chcą uratować ślady walki z komuną

Zanikające hasła z czasów walki z komuną mogą zostać uratowane. Po artykułach portalu tvnwarszawa.pl o niepodległościowym graffiti tematem zainteresował się Dom Spotkań z Historią. Chciałby "przywrócić napisy do życia" w ramach festiwalu "Wyłącz System".

PAST-a bez wody. Przez metro i awarię

W budynku PAST-y przy Zielnej 39 juz trzeci dzień nie ma wody. - To duży kłopot, musimy nosić ja w wiaderkach - mówią pracownicy mieszczących się tam instytucji. Wszystko przez prace na budowie metra, do których w poniedziałek doszła awaria.

Plac Zamkowy: starcie Solidarności z milicją

Kilkaset osób oglądało rekonstrukcję w trzydziestą rocznicę stanu wojennego. Na Placu Zamkowym w Warszawie było kilkadzisiąt osób z oryginalnymi radiowozami Milicji Obywatelskiej. Przeciw nim wystąpili demonstranci Solidarności z biało-czerwonymi flagami i transparentami.

Pieszy potrącony przez "15"

Groźny wypadek na ul. Marszałkowskiej. Na wysokości ul. Widok mężczyzna wpadł pod tramwaj. - Przechodził w niedozwolonym miejscu - informuje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Marsz przed Belwederem. "Obudź się Polsko"

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu Niepodległości i Solidarności. Jego uczestnicy przeszli z placu Trzech Krzyży przed Belweder. Wśród manifestantów był prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz czołowi politycy tej partii. Według różnych źródeł w marszu uczestniczyło od kilku do 10 tysięcy osób.

Przypominają o stanie wojennym

ZOMO, koksowniki, transporter opancerzony SKOT i ogromny ekran, na którym wyświetlane jest przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego stanęły na "patelni" przed wejściem do stacji metra Centrum. Zabytkowe samochody policyjne można oglądać na placu Zamkowym, a wieczorem odbędzie się rekonstrukcja starć opozycjonistów i ZOMO. Fundacja Odpowiedzialności Obywatelskiej organizuje akcję "Młodzi Pamiętają" w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Pokazy historyczne przygotowała też dzielnica Białołęka.

Manifestacja przed domem Jaruzelskiego

Przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w nocy z poniedziałku na wtorek zgromadziło się około 1000 osób. "Znajdzie się cela dla Jaruzela", "Precz z komuną", "Chodźcie z nami, dziś nie biją" - krzyczeli manifestanci i bili w bębny. Przed godz. 1.00 w nocy demonstranci zaczęli się rozchodzić.

Solarki zabezpieczyły mosty i wiadukty

Kolejny raz w tym roku na warszawskie ulice wyjechały solarki. Wszystko przez nocne przymrozki. Akcja zarządu Oczyszczania Miasta dotyczyła wiaduktów, mostów oraz ulic spadkowych, czyli tych miejsc, w których trzeba zadbać szczególnie o bezpieczeństwo kierowców.

Niedzielny spacer z historią w tle

Jeśli szukacie pomysłu na niedzielny spacer, propozycję dla Was ma dziś... Wisła. Wyjątkowo niska woda odsłoniła resztki mostu Poniatowskiego. - Warto wybrać się w wolnej chwili na spacer, żeby obejrzeć kawałek historii Warszawy - zachęca Michał Kaleta, który w serwisie Kontaktu 24 umieścił zdjęcia ze swojej wizyty nad rzeką.

Legia zimuje pod Śląskiem

Legia nie wykorzystała szansy, by chociaż na jeden dzień znaleźć się na fotelu lidera T-Mobile Ekstraklasy - w Warszawie zremisowała bezbramkowo z Cracovią. Tym samym na pierwszym miejscu w nowy rok na pewno wejdzie wrocławski Śląsk.

Warszawiacy listy piszą w obronie więźniów

Do niedzieli do godz. 12 w Warszawie można wziąć udział w 24 godzinnym maratonie pisania listów w obronie więźniów sumienia, organizowanym przez Amnesty International. Dzięki akcji co roku udaje się wpłynąć na poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób - podaje PAP.

Pole bitwy: Dworzec Centralny

Już nie tylko wielka reklama, którą opakowano Dworzec Centralny, lecz także sam jego remont są przedmiotem sporu. Tak wyczekiwaną wcześniej inwestycję teraz obrzydza konflikt pomiędzy projektantami przebudowy i zarządcą budynku, spółką Dworzec Polski.