Uruchomiono Centrum Usług Medycznych dla uchodźców z Ukrainy

Centrum Usług Medycznych (CUM) dla uchodźców
Centrum Usług Medycznych (CUM) dla uchodźców
Źródło: WIM
Centrum Usług Medycznych (CUM) dla uchodźców powstało w wyniku współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego z lekarzami Sił Zbrojnych Królestwa Jordanii. To pilotażowy program, którego celem jest zdefiniowanie warunków, w jakich powinna być prowadzona opieka medyczna wobec uciekających przed terrorem wojny na Ukrainie - przekazał Wojskowy Instytut Medyczny.

Centrum Usług Medycznych działa w ramach rozpoczętego 5 maja pilotażowego programu, realizowanego przez Polskę i Królestwo Jordanii.

Jak poinformował WIM, misją Centrum jest objęcie opieką medyczną uchodźców z Ukrainy, a w zakres opieki wchodzą nie tylko bieżące potrzeby medyczne pacjentów z Ukrainy, ale również profilaktyka i ochrona przeciwepidemiczna. CUM udziela konsultacji pediatrycznych, internistycznych, ginekologicznych, chirurgicznych, psychologicznych; zakres świadczonej przez Centrum opieki obejmuje także diagnostykę laboratoryjną i obrazową oraz szczepienia dorosłych i dzieci.

Badania diagnostyczne dla uchodźców z Ukrainy

Z pomocy mogą korzystać przybyli do Polski po 24 lutego ubiegłego roku obywatele Ukrainy, nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego małżonkowie obywateli Ukrainy, obywatele Ukrainy z Kartą Polaka oraz członkowie ich najbliższej rodziny.

- Pomysł realizacji programu badań diagnostycznych dla uchodźców z Ukrainy to efekt obserwacji i przemyśleń dotyczących wczesnego okresu masowej imigracji, z jaką mieliśmy do czynienia w pierwszych tygodniach agresji Rosji na Ukrainę – powiedział, cytowany w komunikacie WIM, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego gen. broni, prof. Grzegorz Gielerak.

- Skala zjawisk, jakie wówczas obserwowaliśmy, ich gwałtowność oraz chaos i poczucie niepewności spowodowane m.in. brakiem wiedzy na temat stanu zdrowia i wynikających z tego potrzeb populacji przekraczającej granicę, to najważniejsze przyczyny, które ostatecznie zainspirowały nas do rozpoczęcia prac nad wspomnianym projektem – dodał.

Wymagania zdrowotne imigrantów ewoluowały

Zwrócił uwagę, że wymagania zdrowotne imigrantów ewoluowały w miarę ich pobytu w Polsce. - Na początku były to potrzeby czysto opiekuńcze z dominującą w odbiorze usług pierwszą pomocą medyczną. W dalszych etapach obserwowaliśmy stabilizację oczekiwań na poziomie odpowiadającym populacji kraju gospodarza. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że w przyszłości nasza – państwa – odpowiedź na tego rodzaju zdarzenia od początku powinna mieć charakter strukturalny, systemowy – skalowany do bieżących potrzeb – wskazywał.

Gen. Gielerak zauważył, że takie podejście pozwoli "efektywnie angażować niezbędne zasoby, eliminować "zacięcia" wynikające z ograniczeń w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, spowodowane m.in. nieadekwatną, niedostosowaną do dających przewidzieć się okoliczności, często nadmiarową, mobilizacją potencjału obszaru zdrowia i opieki".

Jak przekazał WIM, po zakończeniu etapu identyfikacji m.in. potrzeb materiałowych i sprzętowych rozwiązania wypracowane w ramach projektu pilotażowego mają zostać upowszechnione w wybranych, spełniających wymagania jednostkach – Centrach Pomocy Medycznej. Liczba i rozmieszczenie tych placówek na terenie kraju zostaną określone na podstawie szacunkowo zdefiniowanych potrzeb zdrowotnych uchodźców - podkreślono. Jak również przekazano, wyniki mają zostać udostępnione innym państwom i organizacjom międzynarodowym, takim jak ONZ i WHO.

Centrum Usług Medycznych dla Uchodźców WIM-PIB znajduje się przy ulicy Szaserów 128, w budynku Szpitala Modułowego (dojście od ulicy Garwolińskiej).

Czytaj także: