Ponad dwa tysiące nowych zakażeń na Mazowszu. Zajętych blisko pięć tysięcy łóżek

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Niedzielski: cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach
Niedzielski: cały czas mamy trudną sytuację w szpitalachTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach

Na Mazowszu odnotowano w środę największą liczbę zakażeń wśród wszystkich województw – ponad dwa tysiące. Niespełna tysiąc z nich dotyczy Warszawy. Urząd wojewódzki poinformował, że w mazowieckich szpitalach zajętych jest ponad 4900 łóżek.

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby w Polsce zdiagnozowano 14 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 638 pacjentów z COVID-19.

Zakażenia na Mazowszu

Najwięcej nowych przypadków (2157) potwierdzono na Mazowszu. Poprzedniej doby przybyło ich mniej, bo 1792. Z informacji podanych na rządowej stronie raportującej dzienne statystyki wynika, że zmarły łącznie 63 osoby: 53 z powodu COVID-19 i chorób współistniejących oraz 10 wyłącznie z powodu COVID-19.

Zgodnie z wtorkowymi danymi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, w mazowieckich szpitalach zajętych jest łącznie 4905 łóżek covidowych, w tym 509 miejsc respiratorowych. 

Koronawirus w Warszawie

Z rządowej strony wynika, że z kolei w Warszawie potwierdzono w środę 977 zakażeń. Dzień wcześniej przybyło ich mniej – 793. Zmarły łącznie 22 osoby: 21 z powodu COVID-19 i chorób współistniejących oraz jedna wyłącznie z powodu COVID-19.

271 pacjentów w Szpitalu Narodowym

W szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym hospitalizowanych jest obecnie 271 pacjentów, w tym 17 pod respiratorem – poinformował w środę szpital MSWiA, któremu podlega placówka tymczasowa na stadionie.

Ponadto w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy Wołoskiej aktualnie leczonych jest 329 pacjentów chorych na koronawirusa, z czego 52 znajduje się pod respiratorem, a dziewięciu wspomaganych jest aparatem do pozaustrojowego utlenowania krwi – ECMO.

Od środku w Szpitalu Narodowym wprowadzono zmiany organizacyjne w punkcie szczepień. Zgodnie z nowymi wytycznymi pacjenci, którzy przychodzą na szczepienie przeciw COVID-19, wpuszczani są do środka maksymalnie 15 minut przed szczepieniem.

Pacjenci, którzy pojawiają się dużo wcześniej przed wyznaczoną dla siebie godziną szczepienia, nie są wpuszczani do środka, tylko proszeni o ponowne przybycie na wskazaną przez placówkę godzinę.

O poranku bez kolejek przed punktem szczepień na Stadionie Narodowym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Jak wynika ze zaktualizowanego w środę raportu z wykonanych szczepień, dostępnego na rządowych stronach gov.pl, ostatniego dnia w województwie mazowieckim wykonano 18 242 szczepienia przeciwko COVID-19, z czego 1 006 szczepień to szczepienia drugą dawką preparatu. W Warszawie ostatniego dnia wykonano 9 196 szczepień.

Autor:katke/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości