Wyjątkowy drewniak z Pragi doczeka się remontu. Umowa podpisana

Drewniak Burkego doczeka się remontu
Opuszczony od dawna budynek przejdzie remont
Stołeczny ratusz podpisał umowę na remont drewnianego budynku przy ulicy Kawęczyńskiej 26, który był oficyną murowanej kamienicy. Od momentu powstania, czyli od około 1890 roku, przez kolejne 126 lat był stale zamieszkiwany.

Podczas podpisania umowy zastępca prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że budynek ten jest jednym z ostatnich drewnianych zabytków Pragi, dodając, że remont zostanie sfinansowany ze środków rządowych i miejskich. - Jeśli chodzi o program rewitalizacji Pragi, to staramy się krok po kroku go realizować, chcemy zmienić okolicę wokół takiego miejsca jak drewniak Burkego - dodała.

Przetarg na remont drewnianej oficyny ogłosił ZGN Praga-Północ. Z nadesłanych ofert została wybrana firma Max-Bud Tomasza Wójcika i z nią podpisano umowę.

Drewniak Burkego doczeka się remontu
Drewniak Burkego doczeka się remontu
Źródło: UM

Budynek zabezpieczony kilka lat temu

O pieniądze na remont konserwatorski Warszawa złożyła wniosek na początku 2023 roku. Dotyczył on dotacji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W drugim etapie programu na remont tego unikatowego praskiego zabytku miasto otrzymało 3,5 miliona złotych. W końcu sierpnia 2024 roku Rada Warszawy zwiększyła kwotę na remont i w kolejnym postępowaniu przetargowym można było wyłonić wykonawcę.

Remont, który niebawem ruszy, ma za zadanie nie tylko przywrócić dobrą kondycję zabytku, ale także uratować i wykorzystać jak najwięcej oryginalnej, historycznej substancji budynku. Wyremontowany zostanie także placyk przez budynkiem. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec 2026 roku.

- Pogarszający się stan pustostanu zahamowano w 2020 roku, kiedy miasto przeprowadziło prace zabezpieczające. Skupiono się na tych elementach, które mogły się przyczynić do uszkodzenia budynku, a więc uszczelniono dach, rozebrano kominy, które groziły zawaleniem, budynek usztywniono ściągami i podstemplowano stropy. Zaizolowano przed wilgocią fundamenty. Wykonano też opryski przeciwgrzybicze a teren wygrodzono - przekazała główna specjalistka z biura stołecznego konserwatora zabytków Anna Magdalena Łań.

Czynszówka z końca XIX wieku

Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 roku przez Edmunda Burkego. Po II wojnie światowej stała się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 roku. Rok wcześniej dom został objęty ochroną i wpisany do rejestru zabytków.

Drewniak Burkego doczeka się remontu
Drewniak Burkego doczeka się remontu
Źródło: UM
Czytaj także: