Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Dodali kondygnację, będą nowe okna. Remont jednego z cenniejszych zabytków architektury drewnianej

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trwa remont drewniaka na Nowej Pradze

Drewniany budynek na Pradze pochodzi jeszcze z końca XIX wieku. Budowniczowie już odkazili i umocnili ściany cennego zabytku, który obecnie służy placówce opiekuńczej.

Jak przypomniał stołeczny konserwator zabytków, budynek przy ulicy Środkowej 9 to siedziba Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. I zaznacza, że to również jeden "z cenniejszych zabytków architektury drewnianej w Warszawie".

Remont domu z końca XIX wieku trwa już od 2018 roku. To wieloetapowa modernizacja.

Dodali kondygnację podziemną

Stołeczny konserwator zabytków przekazał, że "drewniak" wzbogacono właśnie o rozbudowaną w głąb działki kondygnację podziemną. "Jej przeszklona ściana umożliwi otwarcie przestrzeni na wewnętrzny dziedziniec. Schody ewakuacyjne prowadzące z poziomu pogłębionej piwnicy będą służyły jako amfiteatr. Po remoncie drewniak będzie służył nie tylko placówce opiekuńczej, ale także lokalnej społeczności" - wskazał w komunikacie na ten temat. Dodał też, że po przeprowadzeniu zabiegów odkażających i umocnieniu konstrukcji ścian, budowniczowie przystąpili do ponownego montażu szalówki, czyli zewnętrznego odeskowania. "Dotychczas nową szalówkę przytwierdzono na ścianie od strony podwórza. Oryginalny materiał (z nielicznymi uzupełnieniami), po dokładnym oczyszczeniu, powróci na elewację od strony ul. Środkowej" - wskazał konserwator.

Dach z tytanowo-cynkowej blachy

Odkrywki i wcześniejsze badania zachowanych warstw malarskich (tzw. badania stratygraficzne z 2016 roku - wskazał konserwator) nie dały jednoznacznych odpowiedzi na pytanie, jakiego koloru był dawniej "drewniak." A jaki będzie po modernizacji? "Konserwatorzy wykonali szereg prób kolorystycznych, ale ostateczną decyzję podejmie komisja z udziałem przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - zapowiedział konserwator.

Najbardziej widoczną zmianą jest nowe pokrycie dachu. "Wykonano je z blachy tytanowo-cynkowej. Elementem dodanym jest świetlik, umiejscowiony wzdłuż kalenicy. Powiększono również lukarnę, czyli doświetlenie w dachu, od strony podwórza. Dzięki temu poddasze będzie mogło być użytkowane" - wymieniono w komunikacie.

Jak zapowiedział też konserwator zabytków, w najbliższych tygodniach robotnicy przystąpią do montażu nowej stolarki okiennej. Inwestor podjął decyzję o odtworzeniu w budynku historycznego typu okna ościeżnicowego (z parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz).

Koniec remontu prowadzonego pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków planowany jest na marzec 2021 roku.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o przebudowie ulicy Środkowej:

Ulica Środkowa ma przejść zmianyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków