"Dość zimnej wojny". Mieszkańcy Pragi domagają się podłączenia do centralnego ogrzewania

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Protest przed urzędem dzielnicy Praga Północ
Protest przed urzędem dzielnicy Praga Północ
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Protest przed urzędem dzielnicy Praga PółnocMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy komunalnych kamienic na Pradze Północ protestowali przed urzędem dzielnicy. Domagają się podłączenia nieruchomości uwolnionych od roszczeń do centralnego ogrzewania.

"Pomimo nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która miała doprowadzić do wygaszenia roszczeń z mocy ustawy, administracja Dzielnicy Praga-Północ nadal twierdzi, że nie może podłączyć sieci centralnego ogrzewania i dokonać niezbędnych remontów z powodu rzekomych roszczeń" - napisał w zapowiedzi poniedziałkowego protestu Komitet Obrony Praw Lokatorów.

Jak zaznaczono w komunikacie, "mieszkańcy od dekad są zwodzeni przez urzędników". "Domagają się jasnych deklaracji władz i zaspokojenia potrzeb mieszkańców dotkniętych ubóstwem energetycznym. Nie może być tak, że utrzymanie lokalu socjalnego w zimie kosztuje więcej, niż utrzymanie mieszkania własnościowego w budynku o znacznie lepszym standardzie" - przekazano.

"Dość zimnej wojny przeciw lokatorom"

Mieszkańcy ulic: Brzeskiej, Grajewskiej, Grodzieńskiej, Małej, Środkowej, Siedleckiej, Wileńskiej, Wołomińskiej i Ząbkowskiej zebrali się w poniedziałek po godzinie 17 przed budynkiem urzędu dzielnicy Praga Północ przy ulicy Kłopotowskiego 15. Protest obserwował reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - W manifestacji uczestniczy kilkadziesiąt osób. Przyniosły ze sobą tabliczki i transparenty z hasłami. Przez megafon opowiadają o tym, że od lat walczą o podłączenie mieszkań, które zajmują, do centralnego ogrzewania - opisywał Szmelter około godziny 17.30. Na transparentach były wypisane hasła: "dość zimnej wojny przeciw lokatorom", "dość wymówek, centralne teraz", "walczymy o godne warunki mieszkaniowe".

- Protest zabezpiecza kilkudziesięciu policjantów. Jest spokojnie - dodał Szmelter.

Protestującym lokatorom towarzyszył radny dzielnicy Praga Północ Grzegorz Walkiewicz. "Dziś pod Urzędem Dzielnicy Praga-Północ odbył się protest mieszkańców. Domagaliśmy się od Zarządu Dzielnicy remontów i podłączenia budynków do centralnego ogrzewania. Chodzi zwłaszcza o te kamienice, które przez dziesiątki lat były pomijane w remontach i doposażeniach, jako te objęte roszczeniami. Od dwóch lat mamy nowy stan prawny. Roszczenia nie są już prawną przeszkodą do inwestowania w miejskie nieruchomości" - napisał później na Facebooku Walkiewicz. Dodał, że na jego wniosek na najbliższej sesji rady dzielnicy 26 stycznia, radni zajmą się "budynkami objętymi roszczeniami".

Walkiewicz poinformował także, że żaden z przedstawicieli władz dzielnicy nie wyszedł do protestujących.

W ciągu dwóch lat miasto chce podłączyć 52 budynki

Do sprawy podłączania kamienic objętych roszczeniami do centralnego ogrzewania odniosła się w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. - Nie możemy uzyskać wszystkich pozwoleń i inwestować w budynki, które nie są miejskie. Jednak po zmianie kpa prosimy dzielnice o warunki przyłączeniowe wszystkich kamienic i w trakcie przygotowywania sprawdzamy na bieżąco, jaki jest stan prawny nieruchomości i podejmujemy decyzje o inwestycji - powiedziała. - W planie na 2022 i 2023 mamy podłączenie do sieci 52 budynków za kwotę 9 milionów złotych. Już pracujemy nad włączeniem kolejnych budynków do planu, mam nadzieję, że także w dwóch najbliższych latach uda nam się znacznie zwiększyć tę liczbę - dodała.

Ponadto Machnowska-Góra zapowiedziała, że miasto ma w planach podać konkretne adresy kamienic, które będą w planie podłączenia na najbliższe lata.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl