Ruszyły przygotowania pod budowę mostu pieszo-rowerowego. Wraz z wycinką ponad 40 drzew

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wycinka drzew pod budowę mostu pieszo-rowerowego na Pragę
Wycinka drzew pod budowę mostu pieszo-rowerowego na PragęGrzegorz Walkiewicz
wideo 2/3
Wycinka drzew pod budowę mostu pieszo-rowerowego na PragęGrzegorz Walkiewicz

Na praskim wybrzeżu ruszyły przygotowania pod budowę pieszo-rowerowej kładki przez Wisłę. Radny Grzegorz Walkiewicz alarmuje, że oznacza to wycinkę 44 drzew i likwidację siedlisk zwierząt. - Usuwamy ponad 40 drzew, posadzimy około 60 - mówi rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. I dodaje, że wycinka jest w pełni legalna: - ZDM posiada wszystkie konieczne pozwolenia i zgody od instytucji związanych z ochroną środowiska.

O wycince na początku tygodnia poinformował północnopraski radnych Grzegorz Walkiewicz. "Przyroda Obszaru Natura 2000 Doliny Środkowej Wisły znów jest zagrożona. Tym razem chodzi o budowę kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. Znów, w chronionym obszarze łęgu nadwiślańskiego, widzimy stygmatyzowane drzewa, skazane na wycinkę" - napisał radny we wtorek na Facebooku.

W kolejnym wpisie - opublikowanym w czwartek - poinformował, że wyciętych zostanie "przynajmniej 44 drzewa i ponad pół hektara krzewów chronionego Obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły". "Prezydent Rafał Trzaskowski nie wyciągnął żadnych wniosków z protestów #stopwycince500drzew sprzed dwóch lat. Wbrew naszym ustaleniom, inwestycje dewastujące przyrodę nadal są prowadzone bez konsultacji ze stroną społeczną. Panie Prezydencie domagam się wstrzymania prac i podjęcia rozmów ze stroną społeczną. Inaczej znów Panu zablokujemy inwestycję" - zagroził Walkiewicz odwołując się inwestycji sprzed dwóch lat. Radny był wówczas inicjatorem protestu w sprawie wycinki związanej z przebudową Wybrzeża Helskiego. Aktywiści uratowali 200 z 500 przeznaczonych do wycinki drzew.

W kolejny wpisie Walkiewicz przekazał, że w drzewach przeznaczonych do wycinki pod budowę kładki, gniazdują dzięcioły zielone. "Dewastacja przyrody dzikiej strony Wisły oznacza nie tylko wycinkę 44 drzew i pół hektara krzewów łęgu nadwiślańskiego. To także likwidacja siedlisk zwierząt, w tym dzięciołów zielonych. Na wniosek Zarząd Dróg Miejskich Warszawa, Zarząd Urząd Dzielnicy Praga-Północ Warszawy zezwolił na wycięcie wierzby białej nr 31.1, o obwodzie 149 cm. Burmistrzyni Ilona Soja-Kozłowska i Dariusz Kacprzak - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ zgodzili się na zniszczenie dwóch gniazd dzięciołów zielonych tj. 'siedliska będącego obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania'. Wszystkiemu przyklasnął RDOŚ" - relacjonował Walkiewicz.

I podsumował: "Jaka jest odpowiedź Prezydenta Rafał Trzaskowski i władz Pragi-Północ na katastrofę klimatyczną? #DontLookUp".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

ZDM: uzyskaliśmy konieczne pozwolenia

O sprawę pytamy rzecznika Zarządu Dróg Miejskich Jakuba Dybalskiego. - Ruszyliśmy z budową mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Wykonawca zaczął od przygotowania placu budowy. Ponieważ praski brzeg jest zarośnięty, przygotowując projekt byliśmy zobowiązani do uzyskania wszelkich koniecznych pozwoleń i zgód od instytucji związanych z ochroną środowiska i jak najmniejszej ingerencji w ekosystem. Cała inwestycja to oczywiście również nasadzenia zastępcze. Usuwamy ponad 40 drzew, posadzimy około 60 - poinformował Dybalski.

- Jestem zdziwiony, że radny Walkiewicz, wiceprzewodniczący dzielnicowej Komisji budżetu i inwestycji i członek Komisji architektury, planowania przestrzennego i ochrony środowiska, zainteresował się kluczową dla Pragi inwestycją, przygotowywaną od czterech lat, w momencie gdy wykonawca wbija pierwsze łopaty. Odpowiedź na jego interpelację została wysłana w tym tygodniu, ale cała dokumentacja projektowa mostu jest dostępna na stronie ZDM od maja - zwrócił uwagę rzecznik ZDM-u.

I podał przykład dla zilustrowania skali problemu wywołanego przez radnego: - Przy budowie mostu Północnego wycięto trzy tysiące drzew.

Prace rozkręcą się na wiosnę

Z jego relacji wynika, że po przygotowaniu terenu wykonawca rozpocznie pomiary geodezyjne i wyrównywanie terenu, w miarę warunków pogodowych. - Ciężki sprzęt taki jak między innymi dźwigi, pojawi się na miejscu najwcześniej w marcu. Prace budowlane rozkręcą się na wiosnę. Cała budowa jest zaplanowana na ponad dwa lata - przypomniał Dybalski.

W poniedziałek ZDM ma ruszyć ze stroną internetową związaną z tą inwestycją. Przeprawa powstanie na wysokości ulicy Karowej na lewym brzegu i ulicy Okrzei na prawym. Nowy most będzie liczył pół kilometra długości. Jego szerokość będzie zmienna - w najwęższym punkcie będzie liczył 6,9 metra, nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 metrów. Konstrukcja osiągnie 452 metry długości. Tym samym będzie o 127 metrów dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści przejadą ją w dwie minuty. 

Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową, znajdą się na nim także miejsca do odpoczynku. Oświetlenie obiektu zapewnią źródła światła umieszczone w balustradach. Most zostanie objęty monitoringiem. Wybuduje go Budimex, który zainkasuje ponad 120 milionów złotych.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl