Urząd Miasta w Sochaczewie podsumował pracę monitoringu miejskiego za 2023 rok. Wśród standardowych wykroczeń takich, jak: niszczenie mienia czy kolizje drogowe, pojawiła się nowa kategoria: podrzucanie śmieci do koszy ulicznych. Urzędnicy dzięki kamerom wiedzą, kto za to odpowiada.
W raporcie z pracy monitoringu wyróżniono kilka kategorii incydentów. Jak oceniają sochaczewscy urzędnicy, drastycznie zmalała liczba zdarzeń "w kategorii spożywanie alkoholu w miejscu publicznym". W 2022 roku takich przypadków było 109, ale monitoring odnotował ich w całym zeszłym roku jedynie osiem. Spadła też liczba wykroczeń i kolizji w ruchu drogowym, było ich 20 względem 30 rok wcześniej. Nieznacznie wzrosła za to liczba przypadków niszczenia mienia. Monitoring zanotował 15 takich przypadków w 2023 roku, a 11 w 2022.
Podrzucają śmieci "w dużych ilościach"
"W raporcie za ubiegły rok pojawiła się nowa kategoria zdarzeń, tj. podrzucanie śmieci w dużych ilościach do koszy ulicznych - monitoring odnotował osiem takich przypadków" - podał urząd.
W rozmowie z portalem tusochaczew.pl, Daniel Wachowski z urzędu miasta powiedział, że chodzi o śmieci z zakładów pracy, kiosków czy sklepów.
Najwięcej, bo trzydzieści wykroczeń i przestępstw, zarejestrowała kamera zamontowana przy amfiteatrze. Tymczasem w całym 2023 roku dwie kamery nie odnotowały żadnych incydentów – zamontowana przy ogródku jordanowskim i, co ciekawe, przy peronie dworca PKP.
Monitoring pomaga też policji
System kamer monitoringu nie jest w stanie wychwycić wszystkich niebezpiecznych zdarzeń, dlatego mieszkańcy mogą zgłaszać problemy dzwoniąc do dyżurnego miasta. Numer 862-36-82 działa całodobowo, przez siedem dni w tygodniu.
"Sochaczewski monitoring stał się nieocenionym źródłem wiedzy także dla policji. W związku z prowadzonymi czynnościami przygotowawczymi w toczących się w Komendzie Powiatowej Policji sprawach, pracownicy monitoringu udostępnili funkcjonariuszom 64 nagrania, przyczyniając się tym samym do ujmowania sprawców przestępstw. Dzięki monitoringowi wiemy, które części miasta policjanci patrolowali w ubiegłym roku najczęściej, a były to rejony ulic: Senatorskiej, Warszawskiej, Podzamcze, Traugutta, al. 600-lecia, teren parku im. Chopina i bulwary miejskie" - podsumowano.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock