"To jest coś niebywałego, żeby próbować zabrać obchody z rąk powstańców"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: to jest coś niebywałego, żeby próbować zabrać obchody z rąk samych powstańców i z rąk samorządu
Trzaskowski: to jest coś niebywałego, żeby próbować zabrać obchody z rąk samych powstańców i z rąk samorządu
TVN24
Trzaskowski: to jest coś niebywałego, żeby próbować zabrać obchody z rąk samych powstańców i z rąk samorząduTVN24

-To jest coś niebywałego, żeby próbować zabrać obchody z rąk samych powstańców i z rąk samorządu. Bo od zawsze te obchody organizowane były przez miasto Warszawa, ale przede wszystkim przez powstańców - tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skomentował decyzję ministra kultury o powołaniu nowego pełnomocnika do spraw obchodów przyszłorocznej, 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Trzaskowski, razem z politykami Koalicji Obywatelskiej, spotkał się w środę z mieszkańcami Żyrardowa. Przypomniał, że przyjechał do nich z Warszawy po obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które - jak wskazał - są istotne nie tylko dla stolicy, ale także dla całej Polski. Jak ocenił, wydawało się, że "to jest taki dzień, który powinien łączyć". - Przede wszystkim oddajemy hołd naszym powstańcom, którzy walczyli za naszą wolność, którzy pokazywali tę niesłychaną odwagę - mówił prezydent stolicy. Dodał, że wydawało się, że tego dnia "wszyscy będziemy stronić od polityki".

Trzaskowski: to upolitycznianie obchodów

- Niestety właśnie wczoraj w momencie, kiedy stałem z powstańcami na cmentarzu na Woli, gdzie zginęło ponad 100 tysięcy ludności cywilnej (...) doszła do mnie informacja, że wicepremier Gliński (Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego - red.) zamierza nominować pełnomocnika rządowego, który będzie organizował kolejne obchody Powstania Warszawskiego na 80. rocznicę. To jest coś niebywałego, żeby próbować zabrać obchody z rąk samych powstańców i z rąk samorządu. Bo od zawsze te obchody organizowane były przez miasto stołeczne Warszawa, ale przede wszystkim przez powstańców. Żeby próbować zabrać obchody, żeby organizował je rząd, żeby próbować upolitycznić kolejną kwestię, która ma nas łączyć. Absolutny skandal - ocenił Trzaskowski.

Jak stwierdził dalej, "równocześnie widzimy kolejny marsz narodowców, w którym wykrzykiwane są nacjonalistyczne hasła, w którym biorą udział ministrowie rządu PiS". - W który uwikłani są również harcerze. Coś absolutnie niebywałego - zaznaczył.

- W momencie, kiedy mamy oddawać hołd powstańcom, to ci, którzy atakowali powstańców, dzisiaj są hołubieni przez rządzących. Przecież to właśnie wicepremier Gliński pompował miliony złotych w nacjonalistów - dodał.

"Nie wolno mylić patriotyzmu z nacjonalizmem"

Obecny na spotkaniu poseł Sławomir Nitras wezwał do dymisji "wszystkich ministrów, takich jak minister Ozdoba (wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba - red.), Kaleta (Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości - red.), Kowalski (Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa - red.), którzy brali wczoraj udział w tym nacjonalistycznym marszu wykrzykując nacjonalistyczne hasła".

Trzaskowski podsumował: - Nie wolno nam mylić patriotyzmu z nacjonalizmem. I dlatego te dni są takie ważne, bo powstańcy cały czas mówią o tym. Zaświadczają o tym, że zupełnie czym innym jest patriotyzm. Patriotyzm, który posuwa ich do tego, żeby składać daninę krwi, od nacjonalizmu, który ma przede wszystkim pogłębiać te rowy, które zostały zbudowane w naszym społeczeństwie.

Decyzja w trakcie obchodów

Przypomnijmy: wieczorem 1 sierpnia, ku zaskoczeniu władz Warszawy, na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja dotycząca przyszłorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym samym czasie w Warszawie trwały jeszcze obchody 79. rocznicy z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowców, powstańców i mieszkańców stolicy.

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał Jana Edmunda Kowalskiego na stanowisko pełnomocnika do spraw obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą będziemy obchodzić 1 sierpnia 2024 r." - poinformowano w komunikacie.

Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. współdziałanie z organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie realizacji projektów związanych z obchodami, jak również organizowanie wydarzeń kulturalnych upamiętniających rocznicę.

"Obsługę pełnomocnika, który będzie reprezentował Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie działań związanych z organizacją wydarzeń kulturalnych upamiętniających rocznicę, zapewni Biuro Niepodległa" - podano we wtorek na stronie resortu.

Brak konsultacji z miastem i powstańcami

Władze Warszawy zarzuciły ministerstwu, że decyzja nie była konsultowana ani z miastem, ani - co najważniejsze - z samymi powstańcami.

"W rocznicę Powstania Warszawskiego min. Gliński powołuje pełnomocnika do organizacji obchodów 80. rocznicy. Bez uzgodnienia z @warszawa, środowiskami powstańczymi i @1944pl. To dopiero jest klasa. Warszawa z powstańcami i mieszkańcami zawsze organizowała te obchody i tak zostanie" - napisała na Twitterze Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl