Jak poinformował na piątkowej konferencji wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, samorząd Mazowsza, któremu podlega Elektrownia, kupił właśnie sąsiadującą z tą placówką nieruchomość, znajdującą się między ulicami Traugutta a Narutowicza. W piątek podpisany został akt notarialny.
Rajkowski przypomniał, że jest to druga działka, którą samorząd województwa mazowieckiego przekazał radomskiej instytucji kultury w tym roku.
- Wcześniej kupiliśmy od Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nieruchomość mieszczącą się tuż obok placówki, dzięki czemu możliwa będzie rozbudowa - powiedział Rajkowski. - Jeżeli uda nam się dokupić jeszcze jedną nieruchomość, to w Radomiu powstanie jedno z największych centrów sztuki współczesnej w Polsce - zaznaczył wicemarszałek.
Powstanie "Fangorium"
Plany dyrekcji Elektrowni są ambitne. W rozbudowanym centrum ma m.in. powstać "Fangorium" - stała wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku Wojciecha Fangora.
- Na początku 2025 roku podpiszemy umowę z wykonawcą projektu, który powinien być opracowany do końca września. Następnie wyłonimy wykonawcę prac budowlanych, a same roboty ruszą na początku 2026 roku - zapowiedział dyrektor Elektrowni Włodzimierz Pujanek.
Po rozbudowie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza i administracyjna placówki. Powstanie także m.in. magazyn, w którym przechowywane będą eksponaty, a także pracownie fotograficzna i konserwacji dzieł sztuki. W planach jest też nowy parking przy instytucji.
Kolekcja Elektrowni
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu organizuje wystawy i koncerty. W placówce znajduje się także kino. Od listopada 2014 roku siedziba centrum mieści się w wybudowanej w 1901 roku elektrowni miejskiej, ulokowanej w centrum Radomia przy ul. Kopernika.
Obecnie kolekcja Elektrowni liczy blisko tysiąc eksponatów, reprezentujących malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę, fotografię, zapisy magnetyczne i cyfrowe. Instytucja ma też w depozycie kolekcję sztuki współczesnej ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Znajdują się w niej m.in. prace Wojciecha Fangora, Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Samorząd Województwa Mazowieckiego